Pavilon na pražském Výstavišti
Naoranžovělá drobná stavba se skládá z prostoru výčepu otočeného směrem do parku Stromovka. Druhý prostor naopak orientovaný do Výstaviště nabízí bistro. Uprostřed objektu se nachází zázemí pro personál a veřejné WC. Projekt je navíc součástí obnovené cesty do parku Stromovka, která chce návštěvníkům areál Výstaviště více otevřít.
Autoři pavilonu Papundekl architekti (ve složení Jan Bárta, Šimon Bierhanzl, Marek Fischer a Jan Svoboda) chtějí nalákat návštěvníky parku Stromovka i na Výstaviště. „Návrhem brány ve stávajícím oplocení areálu a navazujících zpevněných ploch jsme obnovili významnou osu Stromovka – Výstaviště, ke které se pavilon přimyká a stává se tak svorníkem dodnes oddělených parků,“ popisují projekt Papundekl architekti.
Pavilon na Výstavišti v Praze | Foto: Alex Shoots Buildings
Sklolaminátové panely
Stavbu tvoří modulární kostra montovaná z ocelových dílů, do níž je vložena zaizolovaná dřevostavba. Celý objekt je obložen sklolaminátovými panely. Hlavním rysem pláště je jeho variabilita – dá se po obvodu odsunout a otevřít tak vnitřní prostor pavilonu do okolí, nebo ho naopak uzavřít. Jednotlivé dílce obložení jsou i otočné, tím lze otevřenost pavilonu regulovat vůči okolí za různých povětrnostních a světelných podmínek.
Při návrhu se myslelo i na šetrnost k přírodě. Stavba je lehce nad úrovní terénu, tomu dopomohly betonové patky, aby došlo k co nejmenšímu narušení terénu a kořenového systému.
Jantar v kombinaci šedé
Sklolaminátové panely výrazné jantarové barvy velkoryse prosvětlují interiér a jsou v kontrastu k šedým odstínům konstrukce zvenku i zevnitř. Interiéru dominují šedé tóny kovového obkladu podlahy a vybavení pavilonu. Prohřívají ho jantarové průsvitné sklolaminátové panely, jimiž proniká světlo a jejich barvu rozptyluje do prostoru.