V Galerii Českého centra Tokio se představí výstava studentek a studentů Ateliéru keramiky a porcelánu a Ateliéru fotografie II UMPRUM „Nos na stůl!“. Jejich společný projekt poukazuje na skrytou hodnotu a krásu předmětů každodenní potřeby. Dokazují, že u stolního nádobí se necení jen praktické funkce, ale i to, jak jej vnímáme a co pro nás znamená.
Keramika v duchu etického hrnčířství
Projekt Ateliéru keramiky a porcelánu navazuje na tradici studiové keramiky. Při navrhování stolních předmětů se mladí autoři nesoustředili jen na design daného objektu, ale museli si do hloubky osvojit technologie výroby a řemeslné dovednosti. Důraz byl také kladen na vztah předmětu k jeho okolí.
„Koncepčně se jejich práce opírá o myšlenky hnutí Studiové keramiky Bernarda Leache ilustrované v pojmu etického hrnčířství a hnutí Mingei, reprezentované texty Yanagi Soetsu,“ přibližuje filosofii tvorby vedoucí Ateliéru keramiky a porcelánu Milan Pekař.
Jednotlivé artefakty jsou pojaty individualisticky a liší se nejen v nápadech, ale i technice a zpracování. Výstava nabídne širokou škálu předmětů od minimalistických setů stolního nádobí až po objekty s hravým a nevšedním designem. Různorodé kolekci dá vyniknout jednoduchá instalace evokující hostinu. Z vystavených projektů můžeme jmenovat například Chrám másla Jana Adama Hlušičky, který reaguje na zvyšující se ceny másla a svým tvarem připomíná antický chrám. Další z pozoruhodných prací je sada barevných keramických pohárů Čin-Čin! Gréty Kušnírové nebo misky Emmy Kláry Kočnerové, která se nechala v kolekci Memento inspirovat kreslenými filmy a seriály pro děti. Za zmínku stojí vtipný podnos na tradiční českou specialitu obložený chlebíček od Pavla Kolaříka, který tvoří soška krojované selky nesoucí tác velký přesně na umístění jedné této lahůdky.
V projektu „Nos na stůl!“ hrál významnou roli také Ateliér fotografie II. S každým keramikem pracoval i jeden fotograf. Díky nim vznikly série stylizovaných snímků dokreslujících záměry obou tvůrců, které jsou nedílnou součástí výstavy a zároveň on-line katalogu. Společná výstava studentek a studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze bude k vidění v galerii Českého centra Tokio až do 17. září.
Petr Matoušů x Šimona Němečková | Zdroj: UMPRUM
Vystavující keramici: Adam Hlušička, Daniel Švihel, Ema Harmanová, Emma Klára Kočnerová, Eva Polgaryová, Gréta Kušnírová, Karolína Kučerová, Klára Čmejrková, Kryštof Vícha, Marie Boková, Markéta Picková, Markéta Špundová, Natálie Zbrubcová, Patrik Trska, Paula Benčaťová, Pavel Kolařík, Petr Matoušů, Sára Huclová, Vojtěch Lžičař, Žofie Josefína Horáčková
Vystavující fotografové: Ana-Maria Baescu, Radka Čejdíková, Adriána Ingeli, Lukáš Skála, Stanislav Palát, Miriam Pružincová, Darya Rasokhina, Jakub Demartini, Šimona Němečková, Alžběta Chrudimská, Kristína Opálková, Apolena Typltová, Deborah Menšlová, Viktorie Macánová, Samuel Petráš, Lukáš Hlavín, Barbora Hostašová, Eda Babák, Šimona Němečková, Lilit Lysa, Matěj Racek, Barbora Žentelová
Pedagogické vedení: Milan Pekař, Tereza Sluková (Ateliér keramiky a porcelánu), Alena Kotzmannová, Karin Zadrick, Vojtěch Votýpka (Ateliér fotografie II)