Norská inspirace: designem k udržitelnosti

Jak k designu přistupovat tak, aby přinášel efektivní a udržitelná řešení? Materiál, technologie, způsob výroby, distribuce nebo použití v praxi – to vše ovlivňuje dopad designérské práce na životní prostředí, sociální a ekonomickou situaci uživatelů, firem nebo veřejného prostoru. Kde jinde čerpat inspiraci než v Norsku? O designu, udržitelnosti, inovacích i oboru zvaném Systems Oriented Design přijedou 13. října do Prahy přednášet hned tři experti z Norska.

Casper Boks, Tore Gulden, André Liem — tři osobnosti připravující novou generaci norských designérů na praxi přijíždí do Prahy v rámci přednáškového cyklu Budoucnost designu.
Nechme se inspirovat norským citem pro udržitelný design!

NORSKÁ INSPIRACE

Norsko je zemí, která ve svém přístupu k udržitelnosti nad jiné vyčnívá. Jedním z důvodů je i pozornost zaměřená na výzkum v této oblasti a na vzdělávání směrem k udržitelným řešením na uměleckoprůmyslových školách. Design pro budoucnost přijedou představit profesoři katedry produktového designu z Norwegian University of Science and Technology, kteří budou na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze přednášet o následujících tématech:

CASPER BOKS: Design for Sustainable Behaviour
ANDRÉ LIEM: Culture in Design and Innovation
TORE GULDEN: Gigamapping: Visualisation of Complex Systems

CASPER BOKS:
TRVALE UDRŽITELNÍ DESIGNÉŘI I FIRMY 

Trvale udržitelný design se zaměřuje na takový přístup k designérské práci, který snižuje dopady na životní prostředí při používání produktů a služeb. Oblasti jako psychologie chování, interaktivní design nebo technologie designérům poskytují nástroje, jak uživatele informovat, vést, nasměrovat nebo dokonce donutit ke „správnému chování“. Přednáška „Design for sustainable behaviour“ představí téma designu a udržitelnosti na mnoha reálných příkladech a seznámí s nástroji, se kterými mohou designéři v praxi pracovat.

Prof. Boks je vedoucím katedry Produktového designu a jeho výzkumná a lektorská práce, kombinující interaktivní design, technologie, environmentální psychologii a průmyslový design, se zaměřuje na vývoj udržitelných produktů a vzdělávání v této oblasti. Předmětem výzkumných aktivit prof. Bokse a jeho studentů jsou nástroje, které usnadňují designérům a firmám objevovat v procesu vývoje produktů příležitosti vedoucí k respektování životního prostředí a k trvale udržitelnému přístupu, a to v kontextu jejich komerčních zájmů.

Casper BoksCasper Boks

TORE GULDEN:
VIZUALIZACE PRO KOMPLEXNÍ SYSTÉMY

Často slýcháme, že design je tu od toho, aby řešil problémy, odstraňoval bariéry, přicházel s inovativním řešením. Nemůžeme než souhlasit, ale jak vypadá proces, ve kterém designéři k tak zásadním závěrům docházejí? Jak si zaznamenávat myšlenky, třídit nápady nebo uvažovat o problému komplexně? Podobnými otázkami se zabývá progresivní obor zvaný Systems Oriented Design, který nabízí designérům vlastní "designové" cesty jak přemýšlet systémově. Gigamapping je jedním z nástrojů této disciplíny vytvořený designéry pro jejich práci. 

Profesor Tore Gulden kromě Norwegian University of Science and Technology působí také na Oslo and Akershus University College of Applied Sciences. Předmětem jeho výzkumných aktivit je design, kultura a udržitelnost, přičemž se zabývá takovými tématy, jako je design pro zdraví, design hraček nebo životnost produktů. 

Tore GuldenTore Gulden

ANDRÉ LIEM: DESIGN A INOVACE

Další člen katedry Produktového designu norské univerzity André Liem zaměřuje svoji profesionální dráhu na design procesy a metodologii, inovace produktů pro průmyslovou výrobu a vzdělávání v oblasti design. Jako profesor průmyslového designu také působil na National University of Singapore. V Praze bude přednášet o designu a jeho vztahu k inovacím, o nové progresivní designérské oblasti zvané design služeb a o strategických přístupech k designu.

Andre LiemAndre Liem

BUĎTE U TOHO!

Přednáškový večer proběhne v úterý 13. října 2015 od 18 hodin na Umprum, Nám. Jana Palacha 80, Praha 1, místnost č. 115.  

Vstup zdarma. Prosíme, rezervujte si včas své místo!

Na přednášky naváže praktický workshop pro studenty ateliérů produktového designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze 14. října 2015.

BUDOUCNOST DESIGNU

Akce je součástí cyklu přednášek a workshopů zahraničních odborníků a designérů s názvem Budoucnost designu, který pořádá organizace CZECHDESIGN za podpory Fondu EHP. Další hosty a aktualizovaný program najdete na webových stránkách projektu

Za podporu a partnerskou spolupráci děkujeme Fondu EHP, Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, společnosti Asten Hotels a médiím Radio 1, Artikl, designreader.org, Design Cabinet CZ, lidovky.cz, Designportal.cz, Insidecor a DesignMagazin.

Související

 Sustainable Fashion Day vol. 4
 

Sustainable Fashion Day vol. 4

Seminář
18. 3. 2017 - 19. 3. 2017

Artscape Norway
 

Artscape Norway

Výstava
15. 4. 2016 - 29. 5. 2016

SecondRound Launch party
 

SecondRound Launch party

Párty
5. 5. 2016, 17:00 - 23:00

Budoucnost designu: Norsko / Design a udržitelnost
 

Budoucnost designu: Norsko / Design a udržitelnost

Přednáška
13. 10. 2015, 18:30 - 21:00

Hello World: proslulá kritička designu Alice Rawsthorn poprvé v Praze
 

Hello World: proslulá kritička designu Alice Rawsthorn poprvé v Praze

Kamila Matoušková - 3. 9. 2015

Italští designéři přišli v Miláně s návrhem ekologického odpadkového koše
 

Italští designéři přišli v Miláně s návrhem ekologického odpadkového koše

Barbora Drachovská - 1. 5. 2009

Světová ocenění za ekologické stavby
 

Světová ocenění za ekologické stavby

Holcim Foundation - 10. 7. 2006

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024