NightSeeing™ s Leni Schwendinger: Světlo je infrastruktura

Leni se v průběhu prohlídky zvědavě vyptávala na názory odborníků. Dostalo se i na téma lingvistiky, a sice podob slova "shine" nebo "sparkle" v jiných jazycích. Foto: (c) Tomáš Princ, zdroj: reSITE. Leni se v průběhu prohlídky zvědavě vyptávala na názory odborníků. Dostalo se i na téma lingvistiky, a sice podob slova "shine" nebo "sparkle" v jiných jazycích. Foto: (c) Tomáš Princ, zdroj: reSITE.

Leni Schwendinger je přední světovou odbornicí na veřejné osvětlení a za svou práci získala několik významných ocenění. Je vtipná energická sebevědomá a má jiskru. Na krku má šperk/světýlko. Naslouchám jí, noci a tomu, co si povídají ostatní. Tím začíná introvertní „novinářská“ účast na výpravě za městským osvětlením.

První poznámka v notesu: E. A. Poe, jehož Leni citovala (poem about imagination). Potom zmínila určující vliv osvětlení na zdraví a sebevědomí lidí a společnosti, ale také na ekonomickou vitalitu městského života. Jmenovala mantru všech chytrých projektů: výzkum mezi širokým spektrem obyvatel či uživatelů prostoru a potřebu pilotních projektů ve fázi ideje. A nakonec krásná myšlenka: světlo je infrastruktura, nesmí se zapomínat na jeho lidský rozměr.

Leni Schwendinger je uznávanou autoritou v oboru městského osvětlení. Na zlomku městské čtvrti nás zasvětila do mnohovrstevnatosti oboru. Foto: (c) Tomáš Princ, zdroj: reSITE.Leni Schwendinger je uznávanou autoritou v oboru městského osvětlení. Na zlomku městské čtvrti nás zasvětila do mnohovrstevnatosti oboru. Foto: (c) Tomáš Princ, zdroj: reSITE.

Světlo vs. tma

Megafon byl pochopitelný a v prostředí luxusního hotelu a turistů s drinky na zahrádkách komický. Ve hře kdo má rád světlo a kdo tmu zůstávám na straně světla, protože do kategorie stín se introvertní novinář nepřesouvá. Ale vyzkoušejte úvahu – proč máte radši světlo, nebo tmu? Každý to vnímá jinak, a to je úskalí designu městského mobiliáře obecně.

A pak nám Leni otevřela oči: zkuste si spočítat, kolik různých odstínů a výrazů světla můžete spatřit v rámci pár metrů čtverečních. A co dělají s fasádami, sochami, stromy či dlažbou světelné odlesky a stíny. Jak charakter prostoru ovlivňují drobné detaily: laciné lampičky, zhasnutá okna, blikající bankomaty, rozsvícené výlohy. Každý schůdek, každá struktura, každé zákoutí je vystaveno vlivu světla, na něž nějak reaguje.

Noční prohlídky NightSeeing™ se zúčastnili mj. i světelní designéři, kteří přidali své komentáře. Foto: (c) Tomáš Princ, zdroj: reSITE.Noční prohlídky NightSeeing™ se zúčastnili mj. i světelní designéři, kteří přidali své komentáře. Foto: (c) Tomáš Princ, zdroj: reSITE.

Ugly but legal.

Nebo nenavržená světla! Nejen soukromé iniciativy reklamního typu, které v Praze nepodléhají žádné regulaci. Přítomná památkářka situaci okomentovala slovy „Ugly but legal. It's reality.“. Také nezamýšlené důsledky: stín stromu na fasádě; bezděčné vyzdvižení architektonických rysů; odlesky výlohy na dlažbě... Je na čase vykopnout do diskuse otázku, zda by neměl existovat katalog přijatelných světel. (A fontů! A barevnosti!) Někteří „šperkaři“ a „odborníci“ páchají pěknou paseku. Pečlivě jsme prošli trasu dlouhou zhruba půl kilometru: z hotelu Emblem v Platnéřské ulici na Smetanovo nábřeží; minuli jsme budovu magistrátu, úzkou pasáž, turistickou trasu, temnou uličku a skryté náměstí. Mimochodem parking na Anenském další podnět k zamyšlení.

Není světlo jako světlo

Některé stavby a sochy ztrácejí nevhodným osvětlením pointu, rozměr, pietu. „Být osvětlený“ nestačí. Je nutné pamatovat na záměr, atmosféru, reprezentativnost, pocit. Procházka s Leni Schwendinger byla diplomaticky návodná. Ptala se přítomných světelných designérů, architektů, památkářů a dalších profíků na názor, sama se přímé kritice vyhnula. Introvertní novinář ale zaslechl rozhovor dvou členů produkční skupiny: při zkušební procházce prý Leni slovo „ugly“ použila. Nelíbili se jí třeba svítící tučňáci italské skupiny Cracking Art, kteří poněkud ubírají pozornost panoramatu nad řekou; na poznámku, že jde o umění, reagovala slovy „v tom případě to musím respektovat“.

Méně je více

Z komentářů Leni i dalších účastníků procházky vyplynulo několik praktických rad: o světle by se mělo hovořit se soukromým i veřejným sektorem, s drobnými podnikateli, provozovateli krámků, rezidenty, developery a dalšími. Řešení nemusí být drahé. Méně je více. A myslet a dívat se!

Související

Workshop na výrobu lustru s Kartoons
 

Workshop na výrobu lustru s Kartoons

Workshop
29. 8. 2017, 18:00 - 22:00

reSITE prakticky a na vlastní kůži
Interiér a architektura

reSITE prakticky a na vlastní kůži

Tomáš Čech - 20. 7. 2017 - 7 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024