Ničeho nelituji. Zpovídáme majitele firmy Egoé Radka Hegmona, který po dlouhých letech opustil firmu mmcité

Radek Hegmon, majitel Egoé | Zdroj: Egoé, foto: Sylva Koudelková Radek Hegmon, majitel Egoé | Zdroj: Egoé, foto: Sylva Koudelková

Bílovické společnosti Egoé a mmcité se v únoru 2021 definitivně rozdělily a jejich majitelé se vydali každý svou cestou. O tom, proč k rozdělení došlo, jak se to projevilo na chodu firmy a jaké výhody či překážky tento krok přináší, jsme si povídali s majitelem Egoé Radkem Hegmonem.

Jaký byl důvod k rozdělení firem a kde všude vnímáte, že se to projevilo, případně může projevit?

RADEK: Podle mě je důležité na začátek zmínit to, že v základním principu nedošlo k žádné výrazné změně. Způsob naší práce bude nadále stejný. Možná teď zabřednu trochu do historického kontextu, abych to lépe přiblížil. 

Rozhovor s Radkem Hegmonem v bílovickém areálu | Zdroj: Egoé, foto: Sylva KoudelkováRozhovor s Radkem Hegmonem v bílovickém areálu | Zdroj: Egoé, foto: Sylva Koudelková

V roce 1992 jsme s Davidem Karáskem vyhráli soutěž na městský mobiliář ve Zlíně. To byl vlastně první impuls, od kterého se pak odvíjelo založení a rozvíjení naší společné firmy mmcité. Až zhruba před deseti  lety jsme se dohodli na tom, že si rozdělíme kompetence a firmu rozčleníme na skupinu kolem mmcité plus a mmcité1. Mmcité1 se věnovalo především městskému mobiliáři a mmcité plus byly tzv. speciální projekty v dopravní infrastruktuře.

Autobusový terminál v Nitře | Zdroj: Egoé, foto: Lukáš Pelech   Autobusový terminál v Nitře | Zdroj: Egoé, foto: Lukáš Pelech

Každý jsme od té chvíle šli v rámci designu svou cestou. Postupně jsem začal budovat značku Egoé, která vznikla v roce 2006. Egoé už tehdy řešilo především aktivity, které se pojily s venkovním životem.

Takže se v podstatě nic nezměnilo, vyrábíme to, co jsme dělali předtím, jen jsme si mezi sebou legislativně vyřešili kompetence, pojmenovali situaci a máme svobodu jít každý svou cestou.

Modulární systém Egoé Leva home | Zdroj: Egoé, foto: Sylva KoudelkováModulární systém Egoé Leva home | Zdroj: Egoé, foto: Sylva Koudelková

Co všechno tedy teď spadá pod Egoé, jakým oblastem se věnujete?

RADEK: Nová struktura skupiny Egoé se skládá z několika odnoží. Egoé studio řeší především design, vývoj a komunikaci našich obchodních značek: Egoé plus se zabývá projekty v dopravní infrastruktuře, Egoé life venkovním nábytkem, Egoé nest se specializuje na vestavby do auta a Egoé move je zaměřeno na sportovní vybavení, jako jsou například lyže. Egoé kovo a Egoé construction mají na starosti kompletní výrobu a Egoé area se stará o správu a rozvoj bílovického areálu.

Struktura skupiny Egoé | Zdroj: EgoéStruktura skupiny Egoé | Zdroj: Egoé

Vlastně mi vyhovovalo a dodnes vyhovuje, že ten velký původní holding byl rozdělený na menší celky a firmy, kde se nám jak hospodaření, tak jednotlivé vize lépe sledují. Když se podíváte tady na ten koláč Egoé (viz obrázek výše), všechno to jsou věci a součásti, které k designu neodmyslitelně patří. Potřebujeme všechny tyto subjekty k tomu, aby uvedly naše vize do života. Design se neobejde bez výroby, marketingu, vývoje či obchodu, to všechno k němu nedílně patří. Pro nás design není jen tvarování, design je řešení.

Sídlo společnosti Egoé v Bílovicích | Zdroj: Egoé, foto: Lukáš PelechSídlo společnosti Egoé v Bílovicích | Zdroj: Egoé, foto: Lukáš Pelech

Mně vždycky šlo především o hledání témat. Aktuálně je pro mě velmi silné téma žití v malém či omezeném prostoru. Zkoušíme teď testovat prototypy mikrodomků, u nichž je specifické zadání maximální zastavěné plochy 5 x 5 m. To je horní hranice, kdy není potřeba stavební povolení. Dalším tématem, které teď rezonuje, je určitě design v dopravní infrastruktuře a v neposlední řadě také lyže. Konkrétně lyže pro děti, které kombinují klasické lyžování a skialpinismus.

Radek Hegmon nad magazínem 519 | Zdroj: Egoé, foto: Sylva KoudelkováRadek Hegmon nad magazínem 519 | Zdroj: Egoé, foto: Sylva Koudelková

Já osobně se v přístupu k designu snažím potírat solitérnost nebo individuálnost. Nikdy bych o sobě netvrdil, že já jsem tím tvůrcem. Naši lidi stojí za procesem vzniku kvalitních věcí, každý v týmu má svou roli. Od formulování vize, přes konstrukci, výrobu až po obchodníka. Jsem strašně rád, že si všechno můžeme dělat tady a sami. Od návrhu až po finální produkt. Žádná věc není ovlivněna pouze jedním člověkem, je to týmová práce a to mě na tom baví. Všechno si děláme sami, všechno je to o našich lidech.

Vestavba Egoé Nestbox | Zdroj: Egoé, foto: Dušan TománekVestavba Egoé Nestbox | Zdroj: Egoé, foto: Dušan Tománek

Jsou nějaká ponaučení, která z celého procesu vzniku firmy vyplývají?

RADEK:  Všechny kroky, které se v minulosti staly, byly přirozenou součástí vývoje. Utvrdil jsem se v tom, jak je důležité si vážit lidí kolem sebe, dávat jim prostor vyniknout v tom, pro co mají předpoklady. Není dobré protlačovat svůj názor se zbytečnou razancí, naopak je nezbytné zohlednit různé úhly pohledu. Tato zkušenost je pro mne obrovským přínosem, s Davidem Karáskem jsme se navzájem velmi ovlivnili a naše podnikání beru jako součást tvůrčího procesu. Určitě ničeho nelituji, nerozcházím se s žádnou záští. Beru to tak, že teď máme oba mnohem větší prostor.

Radek Hegmon | Zdroj: Egoé, foto: Sylva KoudelkováRadek Hegmon | Zdroj: Egoé, foto: Sylva Koudelková

Egoé se kromě svých produktových řad zabývá také osvětou v rámci produktového i průmyslového designu. Jednou z aktivit, která se snaží poukázat na komplexnost designu jako disciplíny, je výstava Žně designu, která se poprvé konala minulý rok. My máme ale informace, že na další várku této pozoruhodné výstavy se můžete těšit už v září 2021. Opět přímo v bílovickém areálu. 

Související

Sbírá ceny po celém světě. Zlínská značka Egoé zapůsobila na mezinárodní poroty svým nábytkem i vestavbou do aut
Grafický design

Sbírá ceny po celém světě. Zlínská značka Egoé zapůsobila na mezinárodní poroty svým nábytkem i vestavbou do aut

Klára Kudláčková - 18. 3. 2021

Do přírody s komfortem. Egoé přináší obytnou vestavbu do auta pro milovníky zážitků pod širým nebem
Produktový design

Do přírody s komfortem. Egoé přináší obytnou vestavbu do auta pro milovníky zážitků pod širým nebem

Veronika Pařízková - 9. 4. 2020

České lyže od Egoé. Firma ze Zlína představila kompletní sérii na hory, která vyniká zpracováním i designem
Produktový design

České lyže od Egoé. Firma ze Zlína představila kompletní sérii na hory, která vyniká zpracováním i designem

Nikol Galé - 21. 11. 2019

ujep 2024
zuz banner