Městská divadla pražská, jako jedna z největších českých činoherních scén, se rozhodla oslovit ke spolupráci zkušenou fotografku s velmi osobitým stylem, Michaelu Karásek Čejkovou. Ta stojí za podobou fotografií katalogu herců pro sezonu 2020/2021, díky čemuž vzniklo svěží spojení moderní fotografie s divadelním prostředím v duchu berlínského stylu. Umělecké portréty herců jsou zasazeny do interiérů všech tří divadel – ABC, Rokoko a Komedie a skvěle fungují s novou vizuální identitou, kterou divadla získala před dvěma lety.
„Chtěli jsme vytvořit něco netypického, co bychom mohli snadno šířit i mimo divadelní prostředí a co by představilo náš herecký soubor široké veřejnosti. Prostřednictvím fotek jsme chtěli ukázat reálné prostory a zákoutí našich tří divadel a propojit je s konkrétními osobnostmi jednotlivých herců. Michaele Karásek Čejkové se povedlo propojit a zrealizovat všechny naše požadavky a zároveň do fotografií vložit kus sebe,“ říká o projektu Eliška Hobzová z oddělení PR a Marketingu Městských divadel pražských.
Michaela Karásek Čejková, fotografka a výtvarná umělkyně, vytváří fotografie s osobitým rukopisem již několik let. Často pracuje s koláží, kdy skládá věci do nových souvislostí a stává se tak spíše ilustrátorem nebo malířem pracujícím s fotografií jako svým vyjadřovacím prostředkem. Je autorkou fotografií pro osobnosti české módní scény, jako je návrhářské studio Ester a Josefína nebo uznávaná šperkařka Janja Prokić, díky čemuž Michaela napomáhá vytvářet identitu současného českého designu.
Jaká byla podle držitelky ceny Fotograf roku 2019 spolupráce s MDP?
„MDP mě v únoru oslovila ke spolupráci na dokumentaci divadelního souboru. Výsledkem měl být tištěný katalog, který představí herce. Vedení mi dalo volnou ruku ve vyjádření i pojetí celého katalogu, čehož si moc vážím a přestože na začátku nějakou dobu trvalo, než jsme se shodli na výsledné formě, nakonec vše vyšlo moc dobře a z výsledku mám velkou radost,“ popisuje spolupráci s divadly Michaela.
Michaelu můžete znát také jako autorku fotografií ke knize Svátosti, která se snaží dokumentovat zanikající a málo známé české tradice. Rovněž spolupracuje na projektu mapujícím současné Česko Czechia a každoročně vytváří portréty herců pro divadlo Verze.
„Už sice několik let fotím portréty pro soubor divadla Verze, ale takto rozsáhlou zkušenost se záznamem divadelního prostředí jsem neměla, proto jsem od začátku brala celé focení pro MDP jako výzvu. Na práci bylo pro mne nejsložitější nalézt pro snímky jednotlivých herců prostředí, které by bylo jedinečné, zároveň s nimi souznělo, podtrhovalo jejich osobnost, ale také, aby se nejednalo o divadelní klišé, např. herec v maskérně, který se dívá do zrcadla atd.“
„Rovněž pro mne bylo ze začátku obtížné vymyslet koncepci katalogu tak, aby byl zábavný, tzn. aby fotografie fungovaly ne jen za sebe, ale aby držely pohromadě v rámci výsledného celku,“ dodává Michaela, která stojí nejen za fotografiemi, ale taky se podílela na výsledné podobě katalogu pro MDP.
Na fotografiích od Michaely naleznete mnoho osobností českého divadla, které vystupují jako herci Městských divadel pražských. Celkem 25 herců odehraje více jak pět set představení ročně na jevištích divadel ABC, Rokoko nebo Komedie. Jednotlivé portréty tak měly za úkol představit osobnosti MDP v jejich typickém prostředí, pozdvihnout jejich rysy a zároveň být sladěné, komunikovat jeden s druhým a tvořit celek.
„Nejvíce mě bavilo vymýšlet jednotlivým hercům jejich portrét, který by co nejlépe vystihl, podtrhl jejich osobnost. Skvělé také bylo se s nimi vůbec setkat a nahlédnout do zákulisí divadelního prostředí,“ říká Michaela.
Důležitou pomocnou rukou fotografa jsou také maskéři nebo kostýmní výtvarnici, kteří jsou schopni ovlivnit výslednou podobu fotografie. Jejich schopnost dobře pomoci fotografům se v divadelních prostředích mnohonásobně zvyšuje, protože znají herce, se kterými pracují a ví přesně, v čem jaká osobnost vynikne. Pravou rukou Michaely se tak stala kostýmní výtvarnice Tereza Kopecká. „Užívala jsem si spolupráci s kamarádkou, kostýmní výtvarnicí Terezou Kopeckou, která nápad na portrét doladila prostřednictvím výběru vhodného oděvu do detailu,“ chválí kostýmní výtvarnici Michaela.
Všechny fotografie Michaely Karásek Čejkové budou k nalezení po znovuotevření divadel ve foyer divadla ABC a nebo v tištěné verzi v podobě katalogu MDP. Ten si budete moci pořídit od 1. 12. 2020 a bude obsahovat také podpisy herců. Můžete tak pořídit skvělý vánoční dárek pro své blízké a podpořit divadla v obtížné situaci.
Jaká další česká divadla se mohou chlubit skvělým vizuálním stylem?
To, že fotografie s divadlem skvěle funguje, potvrzuje také pár odvážných institucí, které se rozhodly spolupracovat s českými umělci a dbají o svůj zevnějšek. K povedenému vizuálu nestačí totiž jenom dobrá grafická úprava, ale důležité jsou také fotografie. Jak portrétní, představující jednotlivé herce, tak fotografie k jednotlivým inscenacím můžou nalákat k návštěvě divadla nové diváky a nebo prohloubit jejich zážitek z divadelního představení.
Národní divadlo
„Velmi se mi líbí, jak k vizuálům přistupuje Národní divadlo, které každý rok osloví jiného fotografa a nechá jej zpracovat plakáty na novou sezonu jeho rukopisem, díky čemuž často vznikají autorské obrazy. Každý rok se už v srpnu těším, až pojedu tramvají číslo 9 a před Národním divadlem uvidím nové vizuály. Baví mě sledovat, jaký přístup zvolí vybraný fotograf a jak se do celé kampaně promítne,“ svěřuje svůj pohled Michaela a my jen souhlasíme!
Národní divadlo je tak jednou z institucí, která inspiruje ostatní nejen svým repertoárem, ale taky přístupem ke svému vizuálnímu stylu. Díky mnoha spolupracím s českými umělci vzniká každoročně originální ztvárnění propagačního materiálu divadla. Zásluhu vedle grafických designérů mají právě fotografové, kteří ovlivňují celkovou podobu a vytváří fotografie nesoucí rysy jejich uměleckého stylu.
Fotografie umělkyně Dity Pepe jako vizuál činohry ND pro rok 2017 | Foto: Dita Pepe
Za zmínku určitě stojí velmi povedená spolupráce s umělkyní Ditou Pepe, která vytvořila fotografie pro Národní divadlo v roce 2017 a o grafickou úpravu se postaral grafický designér Milan Nedvěd. Vznikly tak fotografie v retro stylu s trefnou grafikou. O rok později se ztvárnění ujal slovenský fotograf Michal Pudelka spolu s grafickým designérem Richardem Lavríkem, kteří společně představili poeticky laděné plakáty inscenací ND pro sezónu 2018/2019. Posledními umělci, podílejícími se na identitě pro sezonu 2019/2020, jsou umělkyně Daniela a Linda Dostálkovy, které byly s těmito fotografiemi nominovány na cenu CGD Fotograf roku 2019.
Národní divadlo Brno
Také v Národním divadle Brno každoročně přicházejí s novým vizuálním stylem. Pro letošní sezónu 2020/2021 si divadlo přizvalo ke spolupráci fotografa Václava Jiráska, který zhotovil plakáty deseti premiér činohry. O grafickou úpravu se postaral Robert V. Novák. Vznikly tak plakáty, kde hrají hlavní roli, stejně jako v inscenacích herci jednotlivých hlavních postav divadelních her. Postavy zasazené do neobvyklých míst doplňuje hravá a přesto nerušivá typografie a grafická úprava.
I v minulých letech divadlo spolupracovalo s mnoha českými umělci. Za zmínku stojí vizuál pro sezónu 2018/2019, na kterém se podílel fotograf Vladimír KIVA Novotný spolu s grafickým designérem Robertem V. Novákem. Fotografie plakátů pro jednotlivé divadelní soubory vytvořilo mnoho uznávaných fotografů – soubor baletu představil na fotografiích Pavel Hejný, inscenace Janáčkovy opery nafotil Ivan Pinkava a premiéry činohry zvěčnil Jindřich Štreit.
Tyto dvě kulturní instituce nejsou jediné, které dbají o svou propagaci a snaží se oslovovat české umělce k vytvoření vždy originálních vizuálních stylů. Patří ale mezi nejvlivnější česká divadla, která dokáží ostatní inspirovat a napomáhat tak k vytvoření pozoruhodných spoluprací s českými umělci a rozšiřovat tím zájem nejen o české divadlo, ale i fotografii.