Neplýtvejte. Našli jsme 7 designérů, kteří navrhují šetrné produkty, co přežijí trendy

Kupujeme stále nové produkty, firmy každý rok přicházejí s novými nápady a kolekcemi, věcí je kolem nás čím dál tím víc. Problém s hromaděním produktů, které vlastně ani nepotřebujeme, trápí i designéry. Stále víc proto přemýšlejí nad tím, jak vyrobit věc, která bude ohleduplná k životnímu prostředí a přesto bude splňovat nejvyšší estetická kritéria. Našli jsme pro vás 7 jmen, která jsou na dobré cestě a zároveň vašemu bytu dodají zajímavý detail.

Slaná židle

Izraelský designér Erez Nevi Pana je jedním z objevů „matky“ všech designérů Rossany Orlandi. Na letošním Salone del Mobile v Miláně byl součástí projektu Guiltless Plastic, který si kladl za cíl podívat se na plasty a výrobky z nich trochu jinou optikou. Zkrátka zbavit plast cejchu problémového materiálu a poukázat na možnosti recyklace.  Erez Nevi Pana na výstavě představil kolekci experimentálního nábytku, který vznikl díky rostlinám a minerálům.

Židle z Mrtvého moře. Zdroj: Erez Nevi PanaŽidle z Mrtvého moře. Zdroj: Erez Nevi Pana

 Sám designér je veganem a proto ho trápil nedostatek produktů vzešlých z materiálů, které nikoho neomezují. Jeho nejvýznamnějším počinem jsou židličky, které vyrobil díky extrémně slané vodě z Mrtvého moře. Možná vám tato stolička nevydrží na věky, ale Erez garantuje, že alespoň nebudete trpět výčitkami, že kvůli vám spadl další strom.

Židle z Mrtvého moře. Zdroj: Erez Nevi PanaŽidle z Mrtvého moře. Zdroj: Erez Nevi Pana

Recyklace v hlavní roli

Na strunu zodpovědnosti sází také firma Ecopixel. Vznikly z ní například působivá světla ve tvaru koule nebo květináče podobného tvaru. Co je na produktech zajímavé ovšem není jejich tvarosloví, ale materiál ze kterého vzešly. Díky kolaboraci s belgickou firmou ECO-oh!, která denně přemění 30% odpadu na užitečné materiály, se podařilo vyvinout italské firmě materiál nazvaný Trashplast. Ten je absolutně ekologický, nezávadný a hlavně inovátorský.

Za pár let bude možná z trahsplastu nejen atypické svítidlo, ale dost možná celé zařízení bytu. Spojil se s ní i slavný designér Alessandro Mendini, jehož lavička hraje všemi barvami.

Barevná židle Alessandra Mendiniho. Zdroj: Ecopixel.Barevná židle Alessandra Mendiniho. Zdroj: Ecopixel.

Sedět na pravé kůži

Student designu Tobias Trübenbacher zaujal odbornou veřejnost svým křeslem z prasečí kůže. Syrový, na první pohled neopracovaný návrh, budí emoce, a to jak kladné, tak i pohoršené. Jeho cílem je poukázat na fakt, že při porážce zvířat na maso se často dál s kůží nepracuje a ta je tak zbytečně znehodnocená a spálená. Přitom správně upravená má skvělé vlastnosti pro nábytek. 

Křesla z prasečí kůže. Zdroj: Tobias Trübenbacher.Křesla z prasečí kůže. Zdroj: Tobias Trübenbacher.

A především pak může mít majitel dobrý pocit, že díky němu se z prasete zpracovalo opravdu maximum, tak jak tomu bývalo v minulosti. Zbytečné plýtvaní zdroji je zkrátka společné téma, které mezi designéry rezonuje velkou silou.

Křeslo z prasečí kůže. Zdroj: Tobias Trübenbacher.Křeslo z prasečí kůže. Zdroj: Tobias Trübenbacher.

Luxus podle značky Handvärk

Po generace vám vydrží křeslo, které vyrábí dánská značka Handvärk. Při jeho výrobě vsadila na pravý mramor, mosaz a kůži a výsledek stojí za to. Černá, majestátní sedačka má krásné křivky a bude se vyjímat v každém interiéru.  

Zdroj: Handvark.Zdroj: Handvark.

Důležitý je ovšem i fakt, že Handvark dbá na to, aby jednotlivé prvky byly zpracované lokálními řemeslníky a zbytečně nezatěžovaly životní prostředí. Zakladatel značky Emil Thorup je na svou filosofii náležitě hrdý a snaží se ji obtisknout do veškerého sortimentu své firmy. Pořídit si tak můžete i komfortní sedací soupravu nebo originální svítidla. Za nás je Handverk volba číslo jedna!

Zdroj: Handvark.Zdroj: Handvark.

Japonský nápad

Na prestižním Stockholm Design Weeku získala hlavní cenu za nejlepší produkt. O čem je řeč? O židli, která je vytvořená ze 100% biologického materiálu. Stoji za ní japonský designér Jim Kuramoto a doma ji budete chtít mít i vy. Kuramoto navrhl židli pro švédský nábytkářský brand Offecct. A jistě to není náhoda, že firem, které dbají na udržitelnost a odpovědnost, je právě v severní Evropě nejvíce.

Zdroj: Offecct.Zdroj: Offecct.

Japonský návrhář zvolil jako hlavní výrobní materiál lněná vlákna, z kterých se běžně vyrábějí například čajové sáčky nebo cigaretové papírky. Obavy, že židle nebude úplně stabilní, nejsou na místě. Kuramoto navrhl metodu, která klade tenké vrstvy lněného vlákna na sebe navzájem tak, aby tvořily sedadlo i rám. Pro ztuhnutí struktury se pak použije pryskyřice. Židle je díky tomu odolná, ale zároveň je možné ji celou recyklovat. Doufejme, že podobných nápadů bude ve světě interiérového designu jen přibývat.

Alternativa k ikoně

Na vlně ekologie už několik sezón pluje dvojice se sídlem v Kodani – Aleksej Iskos a Boris Berlin. Pro známou značku Muuto vymyslela židli, kterou lze celou recyklovat.  Každopádně nápad dvojice designérů stojí za pozornost ještě z jiného důvodu.

Zdroj: Muuto.Zdroj: Muuto.

Jejich návrh vychází z tvarosloví ikonického křesla od manželů Eamsových, který byl z polypropylenu. Iksos s Belinem vymysleli alternativu, která je víc ohleduplná a ekologická. Šetrný materiál z borového dřeva pochází z lesů ve Švédsku. Díky způsobu zpracování je každá židle nepatrně odlišná. Jiný barevný odstín nebo struktura ale dodají výslednému produktu pel unikátu. Dostupný solitér, který stojí za investici.

Zdroj: Muuto.Zdroj: Muuto.

Když nábytek voní

Vůni lesa a přírody si můžete ve svém domě dopřát každý den díky stoličce od italského studia Henry&Co. Jako materiál pro sedadlo zvolili seno a trávu. Na neupravené bukové dřevěné stoličce se můžete cítit jako naši dávní předci. Podobný princip se totiž používá již po staletí například na polích, kdy se svazovali velké kusy slámy trávou k sobě a vznikl tak odolný kus na sezení. Italské studio se na produkty ohleduplné k přírodě specializuje. Jako svoji hlavní myšlenku razí balanc mezi člověkem a přírodou.  A tuto vizi najdete i u jejich jiných produktů. Naši pozornost si vysloužilo i houpací křeslo Marianna – Malina, jehož komponenty jsou tvořené vláky z konopí.  

Křeslo Marianna - Malina. Zdroj: Henry&Co.Křeslo Marianna - Malina. Zdroj: Henry&Co.

Stolička. Zdroj: Henry&Co.Stolička. Zdroj: Henry&Co.

Popadané listí

Úspěchy se svým křeslem sklízí slovenský designér Šimon Kern. Vyrobil ho z materiálu, který budí pochopitelnou zvědavost. Je totiž z recyklovaného listí. I přesto jeho autor slibuje, že na něm můžete sedět stovky let. Sedák je připevněn na trubkovitém ocelovém skeletu. Listí je smíchané s pryskyřicí a  kuchyňským olejem a výsledek rozhodně stojí za pozornost. A když se vám vaše židle opotřebuje? Není prý lepší řešení, než ji postavit pod strom a čekat, až na ni napadá nová várka listí. Do budoucna plánuje mladý Slovák i kolekci svítidel ze stejného biologického materiálu. Jak ale sám přiznává, proces tvorby je potřeba ještě doladit a vychytat možná rizika. I tak se nám ale nápad sedět na listí líbí.

Zdroj: Šimon Kern.Zdroj: Šimon Kern.

Nábytek, který bude na věky

Absolventi prestižní londýnské Royal College of Art Katrine Hesseldahl and Victor Strimfors vymysleli systém nábytku, který má zaručit jeho dlouhou životnost. Princip je takový, že majitel si nechá ve své domácnosti jen skeleton jednotlivých kusů a potahy a látky bude v průběhu let moct měnit. Díky tomu se sníží množství odpadu, které pramení z faktu, že dnes vyhazujeme rovnou celou pohovku. Systém se jmenuje Strata a skládá se vždy ze tří samostatných částí. Ta nejvíc odolná s vámi bude bydlet navěky, zbylé můžete pohodlně nahrazovat. Zajímavá je i možnost jednotlivé kousky nábytku různě mezi sebou kombinovat a vytvářet tak individualizované systémy. Tohle je zkrátka princip blízké budoucnosti. Ekologický a multifunkční.

Zdroj: STRATA.Zdroj: STRATA.

Česká korková stopa

Mezi českými designéry se ještě láska k „zelenému“ designu příliš neprosadila. Výjimkou může být absolventská práce Anny Štěpánkové, která vytvořila sérii nábytku Personas. Anna si jako východisko zvolila jednoduchá geometrická tělesa - kouli, kužel a válec. Ta použila jako nosné pilíře pro svůj nábytek. Jejich různorodým seskládáním se jí podařilo vytvořit hravý, až naivistický koncept, jehož lehkost podtrhuje použitý materiál, kterým je korek.

Zdroj: UMPRUM.Zdroj: UMPRUM.

Autorčin nadhled se pak projevuje i v pojmenování jednotlivých solitérů – Gymnazista, Narcista nebo Ufoturista. Nás nejvíc baví Narcista. Jde o multifunkční objekt, určený klientům disponujícím pouze malým prostorem. Designérka vymyslela originální řešení, které v jednom kusu nábytku poskytuje místo na usednutí pro obutí bot, dvě zrcadla a otevřenou dlaň na odložení klíčů. Vizuálně osobitý koncept, který rozhodně nezaměníte se sortimentem, který nabízejí prodejci nábytku.

Související

Co v horkém létě rozvířilo dusný tropický vzduch? Červenec pohledem šéfredaktorky
Produktový design

Co v horkém létě rozvířilo dusný tropický vzduch? Červenec pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 1. 8. 2018

Není všechno design, co se třpytí. Červen pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Není všechno design, co se třpytí. Červen pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 2. 7. 2018

Slovenská designérka vyvinula veganskou kůži. Vyrábí jí z bakterií, které kvasí v kokosové vodě
Produktový design

Slovenská designérka vyvinula veganskou kůži. Vyrábí jí z bakterií, které kvasí v kokosové vodě

Barbora Tydlitátová (Material Times) - 27. 7. 2018

Konopí se nekouří, z konopí se šije. Rostlina s ohromným potenciálem, může být ekologickým materiálem budoucnosti
Móda a šperk

Konopí se nekouří, z konopí se šije. Rostlina s ohromným potenciálem, může být ekologickým materiálem budoucnosti

Adriana Belešová - 31. 5. 2018

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024