Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Markéta Držmíšková a Petr Hák (autor instalace), Designblok 2014, foto: Dita Havránková Markéta Držmíšková a Petr Hák (autor instalace), Designblok 2014, foto: Dita Havránková

Nenápadně nápadný porcelán

Z bílého kouře, který poukazuje na tajemství, dávnou historii nebo nekonkrétní neskutečné představy, se na letošním Designbloku vylouply tři zcela konkrétní a precizní sady porcelánu od Markéty Držmíškové. Instalace ve sněhobílé místnosti zahalené bílou parou ukázala nejnovější kolekce s názvy Obšitá, Gradient a Jeden.

Obšitá ve svém názvu poukazuje na originální proces tvorby, kdy výsledné tvary konvice, šálků a podšálků jsou vytvořeny „obšíváním“ ikonických tvarů čajových servisů českých porcelánek. V procesu dochází k charakteristické deformaci vytvářející jednotný vizuální styl, vysvětluje jejich autorka.

Glazované porcelánové lahve s vysoustruhovanou kulovitou korkovou zátkou Gradient jsou určené pro jakýkoliv druh tekutiny. Držmíšková se tvarem lahví inspirovala v historických nádobách na alkohol a mléko. 

Nezaměnitelnou jednotu, kterou má i ve svém názvu Jeden, vytváří set pěti kusů nádobí ilustrovaných Ilonou Polanski. Každý jednotlivý kus je ilustrován samostatně, avšak jen kompletní sada tvoří celistvou ilustraci. Ovšem impuls pro vytvoření tohoto setu není touha po jednotě v mnohosti, ale praktická a věčně omílaná otázka: „Kdo umyje dnes nádobí“?, říká Markéta Držmíšková. Set Jeden, podle designerky, by tyto věčné dohady vyřešil tím, že každý strávník by měl svoji hromádku nádobí, kterou by si hýčkal.

Tímto se Držmíšková blíží ke své definici designu, kdy má pocit, že předměty by měly usnadňovat každodenní život člověka. Snaží se navrhovat věci, které lidem k snadnější práci chybí.

Časem se autorka chce také dopracovat k malým i středně velkým sériím svých produktů, které budou dostupnější širší veřejnosti. 

Galerie