Nemusí být nevkusné. Průvodce designovými dětskými hřišti v Česku

No není to Pecka?, zdroj: pec-ka.cz No není to Pecka?, zdroj: pec-ka.cz

Design veřejného prostoru pro ty nejmenší. Jak vzniká, kdo ho dělá a co s tím všechno souvisí? Podívali jsme se na netradiční designově zpracovaná dětská hřiště v České republice, abychom vám mohli přinést tipy na zajímavá místa, kam vyrazit za tím nejinteraktivnějším designem pro nejmenší.

Herní krajina Pecka

Kombinace sochaře Matěje Hájka (Ztohoven) a známého ilustrátorského dua Tomski&Polanski zní slibně již napsaná na papíře. Co teprve, když se společně s architektou Terezou Kučerovou pustí do realizace projektu zábavné a naučné stezky Pecka. Jedno z nejmladších dětských hřišť u nás bylo otevřeno v létě 2018 a kromě skvělé lokace a obklopující přírody nabízí nevšední estetický zážitek inspirovaný krkonošskou faunou. Letošní sezónu bohužel již nestihnete, ale na jaře k němu neváhejte s dětmi vyrazit do Pece pod Sněžkou, kde na vás tato nádhera čeká.

Pecka hřiště, zdroj: pec-ka.czPecka hřiště, zdroj: pec-ka.cz

Hřiště na Fifejdách

Na ostravském sídlišti Fifejdy se již 30 let těší frekventované návštěvnosti těch nejmenších dětské hřiště, které navrhl český sochař Kurt Gebauer. Umělecké dílo zasazené do přírody, které je zároveň dětským hřištěm, se letos dočkalo rekonstrukce. Gebauerovým cílem bylo vytvořit přírodní prostředí mezi těmi všemi betonovými paneláky. A to se mu povedlo. Kopce, malé domky, mosty a letos snad nově i fungující vodní kaskáda by měly být připraveny na další dětskou nálož již během letošního podzimu.

Původní dětské hřiště na Fifejdách, zdroj: msstavby.czPůvodní dětské hřiště na Fifejdách, zdroj: msstavby.cz

Dětské hřiště Kaštánek

Ani Praha se nebojí rekonstruovat nadčasová a povedená dětská hřiště. Unikát z roku 1961, na jehož návrhu a realizaci se podílela designérská dvojice Eva Kmentová a Olbram Zoubek, se dočkal své původní podoby již minulý rok v září. Náklady na rekonstrukci těchto sochařských děl se vyšplhaly do výše 1,3 milionu korun. Doufáme, že bude sloužit minimálně dalších 50 let.

Rekonstrukce hřiště Kaštánek, zdroj: ceskatelevize.czRekonstrukce hřiště Kaštánek, zdroj: ceskatelevize.cz

Park Mirakulum

Středočeské Milovice se mají také čím pochlubit. Už šestým rokem zde funguje originální dětský park Mirakulum, který zde navrhl a spolurealizoval truhlář a podnikatel Jiří Antoš. Celému zábavnímu i vzdělávacímu prostoru dominuje velký dřevěný hrad. Ten je obklopen několika kolotoči, houpačkami, či podzemními labyrinty. Svoje vize předal výtvarnici Lucii Kozelské, která se podílela na finálním vizuálu celého hřiště. Park hned v roce svého otevření 2012 získal titul za nejlepší dřevostavbu roku.

Park Mirakulum, zdroj: Facebook MirakulumPark Mirakulum, zdroj: Facebook Mirakulum

Dětské hřiště na Mezní louce

Nejnavštěvovanější část národního parku Českého Švýcarska zdobí dřevěný model Pravčické brány, který vítá všechny malé nadšence. Na hřišti samozřejmě nechybí doplňující prvky jako skluzavky či lanové a pružinové houpačky. Autorem dětského hřiště je firma Tomovy parky s.r.o., která provedla realizaci za podpory Správy národního parku České Švýcarsko. I toto hřiště získalo ocenění za nejlepší dřevěnou stavbu roku.

Hřiště na Mezní Louce, zdroj: drevoprozivot.czHřiště na Mezní Louce, zdroj: drevoprozivot.cz

Dětský park Bororo

O Matějovi Hájkovi dnes již padla řeč v rámci návrhu stezky Pecka a u jeho jména zůstaneme i v případě dětského parku Bororo. Stejně jako u předchozího projektu se na realizaci podílel s architektou Terezou Kučerovou. Dětské hřiště založené na motivech amazonské vesnice najdete v areálu pražské ZOO. Rezervace Bororo se stala Dřevěnou stavbou roku 2014 a v roce 2015 získala titul Vítěz vítězů.

Rezervace Bororo, zdroj: idnes.czRezervace Bororo, zdroj: idnes.cz

Plastika Sputnik

Příští rok to bude 60 let ode dne, kdy v dílně známého českého sochaře Zdeňka Němečka vznikla unikátní plastika zvaná Sputnik. Inspirace, která vzešla z pozorování sovětské družice umožnila vznik uměleckému dílu a dětskému hřišti v jednom. Populární atrakce vydžela hodně, v roce 2003 byla ale v rámci "nedodržování" norem uzavřena městským úřadem a vstup k ní byl zakázán. Jako herní prvek již nevyhovuje současným směrnicím, a tak si Sputnik musel nakonec najít místo na jedné ze soukromých zahrad.

Zrekonstruovaná atrakce pro děti Sputnik, zdroj: lidovky.czZrekonstruovaná atrakce pro děti Sputnik, zdroj: lidovky.cz

Dnes se s prolézačkami, která jsou zároveň originální umělecká díla, setkáváme čím dál tím méně. Příčinou jsou přísnější bezpečností předpisy, které hlídají techniku konstrukce, použité materiály a s tím související drahé certifikáty kvality. Na tomto výčtu tipů ale můžete vidět, že když se chce, všechno jde a naše zlaté české ručičky ať už prostřednictvím sochařů či současných umělců se ani v tom dětském světě designu neztratí.

Související

Omlátí se a vyhodí. Designéři řeší problém dětského nábytku chytrými nápady a přichází s řešením
Produktový design

Omlátí se a vyhodí. Designéři řeší problém dětského nábytku chytrými nápady a přichází s řešením

Dominik Uhlíř - 5. 9. 2018 - 7 min.

Houpací prkno jako hračka, balanční pomůcka i kus nábytku. Proč ho dětem pořídit a od koho?
Ostatní

Houpací prkno jako hračka, balanční pomůcka i kus nábytku. Proč ho dětem pořídit a od koho?

Šárka Kobrynová - 26. 1. 2018 - 5 min.

Černobílé hračky nejsou jen o designu. Rozvíjejí zrakové funkce a zaujmou už miminka od 2 týdnů
Produktový design

Černobílé hračky nejsou jen o designu. Rozvíjejí zrakové funkce a zaujmou už miminka od 2 týdnů

Šárka Kobrynová - 14. 8. 2017 - 4 min.

Aktuální i retro. Takový je design českých hraček od současných tvůrců
Produktový design

Aktuální i retro. Takový je design českých hraček od současných tvůrců

Darja Jochimová - 23. 8. 2017 - 3 min.

MYP 2024
Design do uší
Fotograf 2024
Štěpí soutěž