V předchozím článku jste si mohli přečíst o příběhu a historii firmy, tentokrát jsme zjišťovali zajímavosti o procesu vývoje a výroby. Provázeli nás členové rodiny Kamírů, kteří jsou zároveň hybnou silou celé firmy. Majitel Libor se stará o rozvoj firmy, jeho bratr Pavel a dcera Leona zastřešují především marketing a obchodní záležitosti. Výrobní část má na starosti syn majitele Michal.
Od dlabačky k CNC centru
Na začátku celého příběhu stojí dědeček Ludvík, který se zabýval výrobou kol k povozům. Bylo to na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století v době, kdy se dřevo opracovávalo z dnešního pohledu primitivními nástroji a bez elektřiny. Právě tehdy se zrodila láska celé rodiny ke dřevu. Další generace založila malé truhlářství, z kterého vyrostla stabilní firma, která je dnes jednou z nejvýznamnějších ve svém oboru. Rozhodnutí zaměřit se na výrobu oken bylo osudové. A správné.
V průběhu let se ve Slavoně propracovali k vysoce kvalitním materiálům, ať se jedná o dřevo, tmely, nebo barvy. S tím se vážou také nejmodernější technologické postupy. Ve firmě investovali do moderních technologií, linky pro přesné opracování profilací s frézováním pro přesné usazení skel, těsnění a kování, vše je dnes řízeno dálkově přes počítače.
Jako prozatím v jediné firmě v ČR používají techniku dvoukomponentního nástřiku barev. O co jde? Především o kvalitu, zamezení zimním škodám v průběhu stavby – nedochází k separaci vrstev barev vzhledem k nadměrné vlhkosti dřeva. Je to složitá technologie vodou ředitelných dvoukomponentních barev, které vytvrzují přidáním druhé složky a ne odpařováním vody z barvy. Druhý nátěr musí být navíc uskutečněn max. do 24 hodin.
Hlavní přednosti technologie nám vysvětluje Libor: „Takto provedená povrchová úprava je kvalitativně na jiné úrovni s již zmíněným benefitem zamezení zimních škod. Tato poškození většinou pramení ze snahy o rychlý postup staveb. Pokud se nejedná o dřevostavby, většinou se okna montují před tvorbou omítky, takže je důležité ochránit dřevo, aby nenasáklo odpařovanou vodou. Vzhledem k tomu, že uvnitř je vždy více vodních par než venku, tak se vlhkost tlačí ven a poškozuje barvu. Následně se v povrchové úpravě tvoří puchýře, a pak se barva samozřejmě sloupe. Separuje se jedna vrstva od druhé. Naše technologie dvoukomponentního nástřiku tomuto nežádoucímu jevu zabraňuje.“
Vlastní vývoj se vyplácí
K úspěchu firmy přispívá vlastní vývoj založený na dlouholeté praxi majitele firmy. Zabýval se samotnou výrobou a do procesu vývoje přináší pohled z jiného úhlu než samotní konstruktéři.
„Hlavní část vývoje leží na našem šéfovi, který je truhlář a dlouhé roky se truhlařinou zabýval. Dívá se na všechno z praktického hlediska, takže řeší například profilace, odtoky vody, rosení a všechny další drobné věci, které mají na kvalitu okna zásadní vliv. Nemáme tedy vývoj odtržený od praxe, a to je ideální,“ vysvětluje Pavel.
S vývojem souvisí další důležitá část procesu, která předchází samotné výrobě, a to je testování. Proto spolupracují například s Fakultou stavební ČVUT a s Mendelovou univerzitou. Většinu materiálů, o nichž uvažují pro výrobu, si nechají předem otestovat. U výrobků zjišťují například průvzdušnost, vodotěsnost, neprůzvučnost, bezpečnost a další neméně důležité vlastnosti.
„To je takové to testování materiálů, než to vůbec jde do výroby. Tímto způsobem jsme testovali také barvy. Takže když tvrdíme, že Adler je velice kvalitní výrobce barev, tak to máme ověřené. Stejně tak probíhalo testování podkladních profilů, lepidel, tmelů, těsnění atd. Proto používáme jako izolační materiál Compacfoam. Je to tvrzená pěna, která připomíná polystyrén, ale má vyšší tvrdost, takže se do ní dá vrtat, kotvit, ale současně si zachovává vynikající termoizolační vlastnosti,“ doplňuje Libor.
Testy probíhají jak při vývoji nového produktu, tak i v případě, když na některém výrobku dojde k vylepšení a změně. Všechny výrobky zároveň prochází akreditovanou zkušebnou, kde získávají potřebné certifikáty.
Unikátní okna s trojsklem
Vybrat dokonalé okno nemusí být jednoduché. Výběr je veliký, je proto důležité se s výrobky pořádně seznámit. K tomu slouží vzorkovny firmy, kde se zákazníci mohou poradit o výběru a nechat si všechno vysvětlit. „Když k nám na vzorkovnu přijde nový zákazník, který o našich oknech mnoho neví, snažím se mu vysvětlit, že vyrábíme jiná, unikátní okna vlastní konstrukce. Naším cílem je to, aby se zákazník z oken mohl těšit celý život. Aby to bylo možné, musí mít okna dlouhou životnost, vynikající izolační vlastnosti, poskytovat vysokou míru bezpečnosti, být krásná na pohled a vyžadovat jen minimální údržbu,“ vysvětluje nám Pavel při prohlídce rozlehlé vzorkovny.
Pavel nás seznamuje se všemi důležitými detaily oken, jaká je možnost úhlů otevírání, jakým způsobem fungují bezpečnostní zámky, ale i jaké lze zvolit druhy klik. Na výběr je mnoho variant. Také zdůrazňuje, proč při výběru okna nezapomenout přemýšlet o pohledové šířce rámu. „Lidé si dost často vyberou okna, která mají rámy s pohledovou šířkou 130 – 150 mm, a to už na malém okně nechává velmi omezený prostor pro sklo a zhoršují se tím zároveň jeho tepelné parametry. Naše okna mají větší plochu zasklení a pohledově užší rámy než většina výrobků jiných firem. Při použití těchto oken do interiéru prochází samozřejmě více světla a zadrží se více tepla.“
Ve Slavoně vyrábějí pouze okna s trojskly, která poskytují vysokou úroveň tepelné izolace a zároveň umožňují dostatečný prostup světla. Zákazníci si navíc mohou vybrat skla tvrzená, bezpečnostní s fólií, protihluková nebo s vyššími solárními zisky.
Okna podstatně ovlivňují tepelné prostředí v interiéru. Vlastnosti oken ze Slavony splňují ta nejpřísnější kritéria pro použití ve všech nízkoenergetických stavbách. „Určitě vám každý stavební inženýr řekne, že okna jsou velmi důležitá. Obálka budovy je to, co dělá dům energeticky úsporný. Zateplení celé schránky budovy. Bez oken by to sice bylo nejefektivnější, ale nežilo by se tam dobře,“ potvrzuje Libor. Firma je také jedním ze zakládajících členů Centra pasivního domu.
Vše se vyrábí na zakázku přímo v sídle firmy. Každé okno tak může mít jiné provedení, aby vyhovělo různým požadavkům. Přibývající reference hotových realizací přibližují osazená okna přímo v praxi a potvrzují skutečnost, že okna ze Slavony jsou vyhledávaným artiklem.
Nízkoenergetický okenní systém snoubící se s designem
Filozofií firmy je především usilovat o výrobu prvotřídních výrobků. A to se opravdu daří. Okna sbírají také jedno ocenění za druhým. Již v roce 2012 získalo okno Progression Grand Prix v rámci mezinárodního stavebního veletrhu ForArch. Inovovaná verze stejného okna zvítězila na jaře 2021 v britské soutěži Green Home Award v kategorii Nejlepší nízkoenergetický okenní systém. Také na veletrhu ForArch 2021 bylo nové okno Progression úspěšné, když mu bylo v rámci soutěže Grand Prix uděleno čestné uznání.
Modelová řada okna Progression vychází z idejí minimalismu a nabytých zkušeností se zajištěním vynikajících tepelně izolačních vlastností. Rámy, jež z venkovní strany zůstávají většinou skryté, propůjčují oknům charakteristický vzhled bezrámového zasklení. Jedinečná konstrukce a unikátní design dělají z oken Progression skvělou variantu pro moderní, architektonicky atraktivní budovy. Samozřejmostí je jejich maximální odolnost vůči povětrnostním vlivům a dlouhá životnost. Důležitou vlastností je také praktičnost – kde není rám, tam není téměř co udržovat.
Se stavbou stojící na romantickém místě v Telči dokonale korespondují minimalistická okna Progression vyvinutá především pro pasivní domy. Autorem projektu je ing. arch. Jiří Ondráček, ARCHOO. Tento dům zvítězil v kategorii Stavba v soutěži Ekologický Oskar – E.ON Energy Globe Award ČR.
Minimalistický rodinný dům je postaven z přírodních i tradičních materiálů a díky střeše, kterou pokrývá zeleň, dokonale splývá s krajinou pod hrazeným přepadem rybníka. Dřevostavba, která souzní s geniem loci a zároveň respektuje historickou zástavbu města, je ukázkovým konceptem pro bydlení na zdánlivě nevyužitelném pozemku.
Pevné okenní tabule přináší hladkou plochu skla, žádné rámy a ničím nerušené výhledy. Dokonale funkční pár tvoří ve spojení s designovými okny Inspiro, Clipper nebo Alpino. Kromě neotřelého vzhledu a skvělých technických parametrů se myslelo i na praktické detaily. V návrhu se díky tomu nezapomnělo na případné rozbití skla, a proto lze díky volitelné zasklívací liště tabule snadno vyměnit. Bezrámová okna Blue Line tvoří nedílnou součást architektonického řešení Ájurvédského pavilonu v Resortu Svatá Kateřina.
Okno Inspiro vychází z koncepce nízkých rámů a maximální plochy zasklení. Poskytuje dostatek světla i solárních zisků a zároveň představuje nepřehlédnutelný designový prvek domu. Každé okno nemusí být otvíravé. K řadě oken Inspiro bylo vyvinuto fixní bezrámové zasklení Blue Line, kdy pevně vsazené plochy skleněných výplní kontrastují s otvíravým designovým dřevěným rámem okna Inspiro.
Dřevěné okno jako srdce domova
Dřevěný materiál je pro výrobu synonymem kvality, vnitřní okenní rámy z jiného materiálu se ve Slavoně nikdy nevyráběly.
„Kdysi nám jedna firma nabízela, že nám poskytnou technologii zdarma, abychom vyráběli vedle dřevěných oken také okna plastová. My ale plastová okna nikdy dělat nebudeme. Viděl jsem ta okna po zrychlených zkouškách ve zkušebně a poznal, jak budou vypadat za 15 let – pod mikroskopem tím oknem bylo vidět skrz na skrz. Byly tam mikrotrhliny, takže do nich pronikala vlhkost i prach. Já vím, že lze sehnat i kvalitní plastová okna, ale pak vyšší kvalitě odpovídá vzhledem k použitému materiálu i cena. Ta nejběžnější plastová okna mohou být vhodná pro panelové domy, do průmyslových hal nebo třeba v automyčkách, tam ničemu nevadí. Pro rodinný dům bych raději volil okna dřevěná,“ vysvětluje Libor důvody pro výrobu oken z kvalitních dřevěných materiálů.
Technické vlastnosti dřeva se prolínají s designem a atmosférou celé budovy. Snaha o vytváření těch nejlepších řešení je hnacím motorem pro nikdy neutuchající kreativitu celé rodiny Kamírů. Práce je pro všechny láskou, říká Libor a mluví o důvodu, proč dřevěná okna vnímají jako srdce domova: „Pokud chci mít pěkné prostředí, tak zvolím jednoznačně dřevěné okno. Ono trochu reguluje vlhkost vzduchu uvnitř. Dřevo dokáže vlhkost nasát a potom zase vypouštět. Je to takové tepající srdíčko, které navíc stále dýchá.“
Článek vznikl v rámci placené spolupráce.