Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T
Foto: M&T / MINIMAL 2.0 | Zdroj: M&T Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T Foto: M&T / MINIMAL 2.0 | Zdroj: M&T

Nejúspěšnější klika značky M&T se dočkala vylepšení. Dvorní designér Roman Ulich jí přidal decentní křivky a nový zaoblený tvar

Originální autorský design je jedním ze stěžejních pilířů českého výrobce dveřního a okenního kování M&T. Právě jím se firma sídlící ve východočeské Dobrušce odlišuje od ostatních ve střední Evropě, ve které je jedinou, jež dokáže sama navrhovat vlastní design a mechaniku klik a zároveň je vyrábět. A z hlediska autorských návrhů je otevřená také spolupráci s architekty a designéry. O tom, že design českých klik má čím překvapit a zaujmout, svědčí nejnovější přírůstky řad kování M&T – kliky MINIMAL 2.0 a UP & DOWN.

MINIMAL 2.0: Klika, která zamyká 

Minimalistické maximum… takto jednoduše by se dala charakterizovat klika MINIMAL 2.0. V působivém celku je totiž hodinářským způsobem integrovaný systém komfortního uzamykání a zároveň skrytého nouzového otevření. Autorem designu i konstrukčního řešení této unikátní kliky je hlavní designér českého výrobce M&T Roman Ulich, který se návrhu dveřního a okenního kování věnuje již více než 20 let, je vlastníkem více jak 150 průmyslových vzorů a patentů a držitelem tří prestižních ocenění Red Dot. Klika MINIMAL 2.0 je v podstatě vylepšením kliky MINIMAL, která patří mezi dlouhodobě nejúspěšnější modely kování M&T. Původní vzhled designér oživil novým zkoseným tvarem a jemně zaoblenými křivkami. Detail minimalistické rozety nepřesahující obrys samotné kliky zůstal zachován.

MINIMAL 2.0 | Zdroj: M&TMINIMAL 2.0 | Zdroj: M&T

MINIMAL 2.0 | Zdroj: M&TMINIMAL 2.0 | Zdroj: M&T

Výrobce M&T klikou MINIMAL 2.0 přináší do světa dveřního kování zcela zásadní inovaci – k uzamčení dveří není třeba instalovat pod kliku samostatnou rozetu s malým zámkem ovládajícím střelku, jelikož systém zamykání je přímo součástí kliky. „Do horní plochy kliky MINIMAL 2.0 jsme zakomponovali drobný posuvný mechanismus, který slouží jako WC / koupelnový zámek. Jeho přepnutím dojde k zablokování pohybu kliky, se kterou tak nelze pootočit, a tedy ani otevřít dveře,“ popisuje Roman Ulich, hlavní designér M&T, a doplňuje: „Na párové klice se ze spodní strany nachází skrytá pojistka, aby bylo možné dveře v případě nouze otevřít i zvenčí.“ 

MINIMAL 2.0 | Zdroj: M&TMINIMAL 2.0 | Zdroj: M&T

UP & DOWN: Klika dvou tváří

Jedna klika, dva tvary. Výrazná asymetrie dává novinkové klice UP & DOWN osobitý charakter, který zcela promění výraz kliky i její ovládání, a to pouhou změnou její pozice na dveřích. Autory návrhu této výjimečné kliky jsou designéři Eduard Herrmann a Matěj Coufal, kteří mají na kontě již tři prestižní mezinárodní ocenění Red Dot, a navíc se stali Grand designéry Cen Czech Grand Design za rok 2020. Design kliky designérské duo pojalo jako umělecké dílo, sochu, která svým atypickým vzezřením vynikne zejména na minimalistických dveřích s čistým dekorem.

UP & DOWN | Zdroj: M&TUP & DOWN | Zdroj: M&T

UP & DOWN | Zdroj: M&TUP & DOWN | Zdroj: M&T

Právě svou nápaditostí klika UP zaujala českého výrobce M&T, na kterého se designéři obrátili s několika návrhy. Společně pak s Romanem Ulichem z M&T tento návrh dále rozvíjeli a právě velmi zřetelná asymetrie se stala impulzem k nápadu instalovat kliku oběma způsoby, tedy UP i DOWN. „Klika UP & DOWN umožňuje dvojí variantu umístění na dveřní křídlo. Její rukojeť totiž může být nahoře, nebo pouhou změnou pozice rázem dole. V průběhu času lze navíc kliku kdykoliv otočit a tak dodat dveřím opět neokoukanou tvář,“ říká Roman Ulich z M&T.  Aby klika umožňovala tuto variabilitu, vyžadovala speciální konstrukční řešení, kterého se ujali zkušení konstruktéři M&T.

UP & DOWN | Zdroj: M&TUP & DOWN | Zdroj: M&T

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Další články