Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Tomáš Pospěch - Šumperák - Ztráta plánu| Zdroj: positif.cz Tomáš Pospěch - Šumperák - Ztráta plánu| Zdroj: positif.cz

Nejstavěnější dům v Československu. Vydejte se po stopách legendárního Šumperáku

Legenda nejstavěnějšího domu v Československu, Šumperák, se dočkala hned dvou publikací. Vybrali jsme k ní ještě jednu „retro knihu“ vycházející z reklamní fotografie někdejšího socialistického JZD Slušovice a pro náročnější čtenáře pak metodiku dějin umění z poválečné Ameriky od George Kublera. Představujeme vám to nejlepší z nakladatelství PositiF.

Víte, jakému domu se u nás přezdívalo televizor?

Vymýšlíte, kam vyrazíte o prázdninách, ale bohužel to letos na moře a asi ani na hrady a zámky nevypadá? Zkuste se vydat po stopách Šumperáku. Možná, podobně jako autor publikace a zároveň zakladatel celého nakladatelství PositiF  Tomáš Pospěch, dojdete k názoru, že jich na našem území existuje kolem 20 000. To už je na několik pořádných výletů po území bývalého Československa, kde byl tento rodinný dům velmi populární.

Průvodcem po takovém netradičním putování vám může být skvělá autorská kniha interpretující fenomén legendárního rodinného domu originálním způsobem. Kniha „Šumperák – Ztráta plánu“, je letošní novinkou navazující na publikaci „Šumperák“, kterou Tomáš Pospěch spolu s Martinou Mertovou vydali v roce 2016. Tehdy uplynulo přesně padesát let od doby, kdy na vesnici u Šumperku dostavěli první rodinný dům typu „V“, jak zní oficiální označení tohoto domu.

Tomáš Pospěch – Šumperák – Ztráta plánu | Zdroj: positif.czTomáš Pospěch – Šumperák – Ztráta plánu | Zdroj: positif.cz

Rozdíl mezi knihou z roku 2016 a letošní verzí je patrný na první pohled. Jak říká sám Tomáš Pospěch, první varianta knihy je spíše pro seznámení se samotným fenoménem stavby Šumperáku.  Novinka „Šumperák - Ztráta plánu" završuje celý projekt v podobě autorské umělecké publikace. 

Za zdařilou grafickou podobou publikace stojí Milan Nedvěd. Jeho verze knihy ve tvaru charakteristického profilu Šumperáku, se stejnými výseky kulatých otvorů přímo na obálce a otáčením knihy kopírujícím fotografovu metodu obcházení domu z různých pohledů vás bude bavit. Možná nejen vás, protože kniha byla letos nominována na nejkrásnější knihu roku

Tomáš Pospěch - Šumperák | Zdroj: positif.czTomáš Pospěch - Šumperák | Zdroj: positif.cz

Není bez zajímavosti, že originál Šumperáku je vlastně těžko dohledatelný. Jeho projektant Josef Vaňek prodal téměř pět tisíc plánů zájemcům, kteří si dům pak stavěli svépomocí, upravovali na míru podle dostupných stavebních materiálů či měnili podobu domu dle svých preferencí a vkusu.  Žádný z prvních domů, na jejichž realizaci Josef Vaněk dohlížel, se nedochoval. Neexistuje proto žádný „originál Šumperáku". Vznikla tak série s mnoha proměnnými a Tomáš Pospěcha zajímalo, jak se původní projektantova představa množstvím variací postupně vytrácela. 

George Kubler - Tvar času - poznámky k dějinám věcí | Zdroj: positif.czGeorge Kubler - Tvar času - poznámky k dějinám věcí | Zdroj: positif.cz

Formy a tvary optikou dějin umění

Právě tyto otázky a hledání uměleckohistorického nástroje pro pochopení a výklad takové architektury nakonec Tomáše Pospěcha dovedly k teorii a filosofii George Kublera. Odtud byl jen krůček k rozhodnutí propagovat Kublerovu metodiku vydáním publikace „Tvar času – poznámky k dějinám věcí“ v překladu předního historika a teoretika umění a architektury Rostislava Šváchy a Terezy Pálkové. Originál vyšel už v roce 1962 a více ho prý tehdy ocenili především američtí minimalisté, než teoretici a historici umění. Dnes je ale Kublerův přístup k metodice dějin umění – tedy především věcí – mnohem více uznáván

Inspirativní podněty této publikace docení především lidé, kteří se již v oborech historie, dějinách umění nebo třeba archeologie pohybují. Místy je totiž kniha psána poměrně složitým jazykem. Jste-li odvážní a pustíte se do čtení, doporučuji výjimečně nepřeskakovat předmluvy – od významných historiků Mileny BartlovéRostislava Šváchy, které vám mohou s uchopením knihy významně pomoci.

Tomáš Pospěch - Zemědělské práce - Slušovice | Zdroj: positif.czTomáš Pospěch - Zemědělské práce - Slušovice | Zdroj: positif.cz

Jak se měla správně fotografovat kráva?

Dáváte-li přece jen přednost odlehčenějšímu přístupu a rádi byste ještě něco z československého retra, mám pro vás další parádní „libovku" z nakladatelství PositiF. Opět se jedná o autorskou publikaci Tomáše Pospěcha, který podobě jako u Šumperáku přistupuje ke známému fenoménu jako teoretik, historik i vizuální umělec zároveň.  

Publikace „Zemědělské práce – Slušovice“ je hravý pseudodokument složený z nalezených reklamních snímků známého „hospodářského zázraku“ naší minulosti. Diapozitivy pro JZD Agrokombinát Slušovice pořídil v letech 1978–1990 zlínský reklamní fotograf Jan Regal a Tomáš Pospěch je v knize nově interpretuje. Vznikla tak publikace na první pohled připomínající zemědělské příručky 70./80. let, ale vyhýbá se ostalgii zábavným až ironickým přístupem, narazíte tu proto na pohádkového Neználka i botanické určování fíkusů. 

A jak to bylo s tou krávou? Neprozradím vše, ale vězte, že se jim neostří na oči a při jejich focení prý bylo potřeba pět asistentů. Mimochodem i tato kniha byla nominována na nejkrásnější knihu roku, ale už vloni.

Tomáš Pospěch - Zemědělské práce - Slušovice | Zdroj: positif.czTomáš Pospěch - Zemědělské práce - Slušovice | Zdroj: positif.cz

Možná je na závěr potřeba ještě lehce představit zmiňovaného zakladatele nakladatelství PositiF, Tomáše Pospěcha. Je zároveň fotografem, historikem umění, editorem fotografických knih a pedagogem na Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě. Krom výše zmíněných publikací dosud připravil i knihy o Jindřichu Štreitovi, Jiřím Hankem, Janu Jindrovi, nebo autorech slovenské nové vlny. 

Tomáš Pospěch - Zemědělské práce - Slušovice | Zdroj: positif.czTomáš Pospěch - Zemědělské práce - Slušovice | Zdroj: positif.cz

Beztak už jste během karantény přečetli všechny knihy z domácí knihovničky tam i nazpátek, takže ji je třeba doplnit nějakými novinkami. Minimálně Šumperáku u vás bude určitě slušet. Jo a mimochodem, k nakladatelství PositiF se dostanete třeba tudy.

Galerie

Další články