Nejsem princezna, chci nosit něco, co mi dodá sílu a odvahu, říká původem kazašská návrhářka Assel Janischová

U rozhovoru s Assel Janischovou nám dělala společnost i její malá dcerka Ágnes. | Foto: Jakub Boháč / Drobné detaily tvoří uzlíčky a zdobení z pařížských antikvariátů. | Foto: Ondrej Rychnavský U rozhovoru s Assel Janischovou nám dělala společnost i její malá dcerka Ágnes. | Foto: Jakub Boháč / Drobné detaily tvoří uzlíčky a zdobení z pařížských antikvariátů. | Foto: Ondrej Rychnavský

Když jsme si povídali v prostorách nastávajícího showroomu značky MYAU, v místnosti bylo jenom pár polic a zrcadlo. Dnes je to pár dní od oficiálního otevření první pobočky na Karlíně. Assel Janischová, návrhářka s kazachstánským původem, rozšířila svou značku o kategorii MYAU Mama a zavádí novou, MYAU Home. Jaký je příběh za kojicími šaty a vzdušnými střihy a co jí dodává v poslední době největší sílu?

Vše od MYAU na jednom místě

Veškerý čas teď trávíte přípravami nového prostoru tady v Karlíně. Co chystáte?

ASSEL: Ateliér, pracovnu a showroom připravujeme od ledna. Vše bude založené na osobním přístupu. Chci se věnovat klientům, kolik jen to bude potřeba. Majitel budovy se mě udiveně ptal, proč chci mít dílnu v centru Prahy. Lidé můžou nahlídnout dovnitř a vše máme navíc hezky na jednom místě.

Jaký je nyní zájem o MYAU šaty?

ASSEL: Všechny zákaznice chtějí na léto šaty, často i kojicí. Zrovna jsme přijali další švadlenu. Je z Oděsy. Protože teď máme hodně práce. Zkoušíme, jak nám to půjde, protože jsem měla několik let jenom jednu krejčovou. Jedna se věnuje spíše zakázkové tvorbě a druhá skladu. Možná časem budeme hledat další.

Vzory a textury tvoří jedinečnost značky MYAU. | Foto: Ondrej RychnavskýVzory a textury tvoří jedinečnost značky MYAU. | Foto: Ondrej Rychnavský

Životní změna

Dalo by se říct, že se od doby, kdy jste se stala mámou, změnila i vaše značka?

ASSEL: Ano. Změnilo se to opravdu hodně. Od narození dcery vznikly dvě odvětví MYAU. Home, protože jsem trávila velké množství času doma s ní, a Mama, protože jsem se jí stala. Tehdy jsem nemohla najít nic hezkého, praktického, v čem kojit. A moje klientela se proměnila se mnou. Dnes už ke mně chodí většinou jenom maminky.

Našly si vás samy?

ASSEL: Vlastně ano. Občas dávám na své sítě i na MYAU fotky z procesu. Jak fotím, kojím. Asi to maminkám přijde sympatické.

Mateřství výrazně ovlivnilo směřování značky. | Foto: Jakub BoháčMateřství výrazně ovlivnilo směřování značky. | Foto: Jakub Boháč

Rozrůstání

Spolu s mateřstvím tedy vznikla sekce MYAU Mama. Čím jste začala?

ASSEL: Byla to náhoda. Šila jsem šaty pro sebe. Z bílé madeiry, jednoduché, na běžné nošení. Šaty, které si oblečete a na nic nemusíte myslet. Vyfotila jsem se v nich a sdílela to na svůj soukromý profil. Začaly se ozývat mé kamarádky. Ušily jsme tedy několik kusů a všechny byly rychle pryč. Tak vznikla MYAU Mama. Kojicí módu běžně tvoří většinou úpletová trička. To já nenosím, asi se mi to nelíbí.

Květované vzory nejsou nic pro mě, říká Assel. | Foto: Jakub BoháčKvětované vzory nejsou nic pro mě, říká Assel. | Foto: Jakub Boháč

Maminkám na míru

A tehdy dostupné kojicí šaty se vám nelíbily?

ASSEL: Byly zavinovací. Ty musíte odhrnovat, není to tak diskrétní. Látka se mačká, je to neupravené. Chtěla jsem to jinak. Vizuálně i kvalitou. Spousta maminek nyní chce konkrétní látky, šijeme i svatební kojicí šaty na zakázku. Z kteréhokoliv našeho modelu rádi připravíme kojicí verzi.

Odlišují se kojicí šaty od klasických ještě něčím dalším?

ASSEL: Víceméně jsme jenom přidali zip. Ale myslela jsem i na to, aby byly šaty jednodušší na údržbu. Stačí je hodit do pračky a pak pověsit na ramínko. Vím, jak často peru své oblečení s tím od mé dcery. Nedokážu si představit, že nějaká maminka nosí šaty do čistírny. I výběr látky jsme změnili. Většinou je to bavlna, tencel, viskóza.

Volné, vzdušné a kdykoliv připravené na kojení | Foto: Ondrej RychnavskýVolné, vzdušné a kdykoliv připravené na kojení | Foto: Ondrej Rychnavský

Kousek, který vydrží

Jaký je váš přístup k udržitelnosti?

ASSEL: Každý MYAU kousek musí být z kvalitních materiálů. Naše zákazníky učíme, jak o ně pečovat. Můj názor je, že jsou to šaty, které musí vydržet generace. A když v nich přestanete kojit, zipy na kojení zdarma odstraníme. Moje zákaznice mají opravdový zájem, často se mě ptají nebo si dávají šaty dodatečně upravovat. I servis provádíme zdarma. Cokoliv umíme upravit, opravit a každou látku uchováváme. Full life servis všech šatů. To je můj postoj.

Které materiály používáte nejčastěji?

ASSEL: Bavlnu. Často objednáváme z Liberty London. Mají nejkvalitnější látky, hodně dlouhou historii. Můj hlavní udržitelný přístup je mít svoje věci rád a starat se o ně tak, aby vydržely co nejdéle. Přizpůsobovat je. I svatební šaty můžeme upravit na denní nošení. Používáme veškerou metráž, co máme, vše odkládáme. Občas máme zero-waste pop-up. Projdeme sklad a z látek, které zbudou, ušijeme halenky. A prodáváme je za zvýhodněnou cenu.

Assel v šicí dílně své značky MYAU | Foto: Jakub BoháčAssel v šicí dílně své značky MYAU | Foto: Jakub Boháč

Žádná květinka

Hodně jsem četla o stylu cottage core. A vaše šaty občas zařazují právě k tomuto stylu. Ztotožňujete se s ním? Jedná se o styl jednoduchých, volných, květovaných šatů, jako z venkova.

ASSEL: Upřímně ho asi neznám. V květinových vzorech bych se ale ani necítila dobře. V MYAU ani látky s tímto vzorem nemáme. Vzor mě musí něčím zaujmout. Teď máme šaty s mořem, s vesmírem, britskými mýty. Jsem spíš na něco zajímavějšího, jiného. Květy nejsou moc můj styl.

Nechci si hrát na panenku, na něco, čím si myslím, že žena není. Nejsme princezny. Chci nosit něco, co mi dodá odvahu. I proto mám ráda veliké rukávy. V oblečení se musíte cítit svobodně a silně. Nevím, jestli bych se v květinovém vzoru tak cítila. Mix ženskosti, lehkosti, hravosti a zároveň síly. To je můj MYAU styl.

Assel dodává práce na značce sílu. | Foto: Jakub BoháčAssel dodává práce na značce sílu. | Foto: Jakub Boháč

Ke kořenům

Je většina vašeho oblečení oversize?

ASSEL: Ano. Nenosím věci na tělo. Ale v MYAU podle možností a potřeby jednotlivé modely upravujeme.

Je váš styl ovlivněn vaším původem? Nebo je to váš vlastní styl? Jak se oblékají ženy v Kazachstánu?

ASSEL: Východní kultura je opravdu jiná. Ženy přistupují ke svému vzhledu jinak. Víc nakupují, víc se chtějí odlišit, pečují o sebe. Mám tendenci vypadat jinak, nebát se toho. I vesta, kterou mám zrovna na sobě, vypadá jako kazašské tradiční oblečení. Byla jím inspirovaná. Myslím, že pokaždé na vás má váš původ vliv. Volnost šatů není v Kazachstánu ve zvyku. Spíš hodně ženské střihy, na tělo. Já dávám přednost volnosti a komfortu.

Detaily, které utváří celek. | Foto: Ondrej RychnavskýDetaily, které utváří celek. | Foto: Ondrej Rychnavský

Východní element

Nosí ženy v Kazachstánu šaty?

ASSEL: Ano. Nevím, jestli jezdíte hromadnou dopravou, ale teď tam vídám hodně žen, které vypadají jinak. A většinou jsou to Ukrajinky a Rusky.

Co myslíte tím jinak?

ASSEL: Je vidět, že žena přemýšlela, když se oblékala. Snažila se všechno sladit: make-up, kabelku s botami. Pomáhám jednomu skladu pro uprchlíky kousek od místa, kde bydlíme. Byla jsem se zeptat, co jim chybí. Nejčastěji se ptají na barvu na vlasy. I když je situace, jaká je, zajímají se o vzhled.

Jaké jsou Češky?

ASSEL: Mám hodně klientek ze Slovenska. Jezdí za mnou do Prahy. A moje první klientky byly ze Slovenska. Pak následovaly kamarádky z Ruska, Kazachstánu a až pak Češky. Nevím, čím to bylo.

Možná zafungoval východní element.

ASSEL: Jo, možná.

Kimono, které nebudete chtít sundat. | Foto: Ondrej RychnavskýKimono, které nebudete chtít sundat. | Foto: Ondrej Rychnavský

Maminky mají být měkké

U vašeho Cotton Kimona jste se rozhodli inspirovat kazachstánským oděvem. Jak k tomu došlo?

ASSEL: Je to spíše mix s kimonem z Japonska. Nosívala jsem oversized saka. Ale od té doby, co jsem máma, chci být měkčí, už nechci nosit saka. Tak vznikl MYAU kabátek. Je volný, pohodlný, jemný, teplý, se spoustou detailů. Knoflíčky, podšívky, uzlíčky. Vyjadřuje pocit útulnosti a bezpečí.

Skoro jako deka.

ASSEL: Ano. A protože máme spoustu šatů s rukávy, hodí se k nim vesta. Vyrábíme je ze zbytků látek z kabátků. Já jsem ve své vestě už bez přestávky několik týdnů. Nosím ji se šaty, halenkami, s džíny. Předtím jsem vesty nikdy nenosila. Byl to pro mě zvláštní oděv. Tady teplo, tady zima. Ale je to opravdu pohodlné, máte volnost rukou, ale není vám zima.

Když na něčem s krejčovou dělám, až zpětně si uvědomuji, jak co vzniklo. Spoustu kousků je náladových. Zatím mám ten luxus být tvůrčím člověkem a nemusím se starat o to, jak se to šije a jak technicky zpracuje. Nešít vše sama bylo asi moje nejlepší rozhodnutí. Mám magistra z fashion designu, ale neměla jsem zájem o řemeslo. Dělala jsem práce ve škole, ale nikdy bych nebyla schopna prodat něco, co jsme ušila sama. (smích)

Drobné detaily tvoří uzlíčky a zdobení z pařížských antikvariátů. | Foto: Ondrej RychnavskýDrobné detaily tvoří uzlíčky a zdobení z pařížských antikvariátů. | Foto: Ondrej Rychnavský

Takže jste si jistá spíše na papíře s tužkou než s nůžkami a jehlou.

ASSEL: Ano. Vybírám látky, kreslím, jsem vždy tady, baví mě upravování proporcí. Vím, jak to má vypadat. Pak se k tomu spolu dopracujeme. Když jsem ještě neměla Ágnes, pomáhala jsem v dílně. Teď na to už nemám čas. Ráda zaměstnám lidi, kteří svou práci umí dobře. A přenechám jim to.

V těžkých časech

Jak jste zvládali svou práci, když vypukla válka na Ukrajině?

ASSEL: Nic jsem nedělala. Ani na sociální sítě jsem nedokázala nic dávat. Všude toho bylo tolik, prodeje, sbírky. Bylo těžké v tom všem nacházet důležité zprávy. Řekla jsem si, že nebudu dělat další „šum“. Od té doby se do toho moc nemůžu dostat. Jsem spíše ponořená do tvorby. Vznikají krásné zakázky. Klientů není moc. Ale pokaždé, když si u nás něco objednají, vrátí se znova. Ještě se nestalo, že by to bylo jinak. To vše mi dává sílu.

Nevím, jak svou práci ještě víc prezentovat, nemám kapacity. Mohla jsem si udělat reklamu a dát šaty do charitativní sbírky. Ale to jsem dělat nechtěla. Pomáhala jsem jinak, u nás doma ubytováváme uprchlíky. Každý týden nosím věci do skladů. Ale nelíbí se mi využívat to pro svůj byznys. Tvorba je pro mě místo síly, tam se cítím dobře.

Nové organizéry do tašek jsou dostupné ve dvou barvách a velikostech. | Foto: Ondrej RychnavskýNové organizéry do tašek jsou dostupné ve dvou barvách a velikostech. | Foto: Ondrej Rychnavský

Pod pokličkou

Na čem zrovna teď pracujete?

ASSEL: Na nové kolekci šatů, navrhujeme dekorativní polštáře. Spíš se věnujeme MYAU Home sekci, protože MYAU Mama kolekce, bílé i černé kojicí šaty fungují dobře. Pyžama a předměty do domácnosti byly dlouho odsunovány, tak se těším, že to konečně zrealizujeme. To mě hodně baví.

Plánujeme sekci MYAU Home, kde budeme hodně pracovat s výšivkou. Vše v limitovaném množství. Během roku jsme vše předešlé vyprodali. Teď máme nově organizéry do tašek. Vznikly, protože mám spoustu velikých tašek a vše se v nich ztrácí. V organizérech je spousta kapes. První mám já, pečlivě ho testuji. Budou ve dvou velikostech, dostupné ve Shop-up stories

Pak připravujeme polštáře a další pyžama. Ne vždy jde odhadnout, jaká bude poptávka. Pro zero-waste pop-up jsme vytvořili barevné, nadýchané košile. Dlouho se nic nedělo. Teď máme asi šest zakázek na tento typ halenek.

Značka MYAU se brzy podívá i k vám domů. | Foto: Ondrej RychnavskýZnačka MYAU se brzy podívá i k vám domů. | Foto: Ondrej Rychnavský

Je tohle směr, kterým se chcete s MYAU ubírat?

ASSEL: Ano. Asi proto, že se necítím až tak dobře v dnešním světě, snažím se si udělat útulno ve svém místě, kde žiji, kde čerpám síly. A stejně tak tomu je i s měkkými kabátky. Jenom doufám, že můj přístup bude lidem sympatický a vyvolá zájem zákazníků. Ale podle zpráv a reakcí to má stejně jako já víc lidí. A to mi dost pomáhá.

Související

Slovenská značka moie přišla s nápadem, jak přenést roztomilou kresbu vašich dětí na mikinu. Co dalšího z festivalu mini nás zaujalo?
Produktový design

Slovenská značka moie přišla s nápadem, jak přenést roztomilou kresbu vašich dětí na mikinu. Co dalšího z festivalu mini nás zaujalo?

Redakce Czechdesign - 20. 4. 2022 - 4 min.

Na její šaty se čekají fronty. Buď si koupit jednu pořádnou věc, anebo tři s horší kvalitou, říká zakladatelka značky Wildmoon
Móda a šperk

Na její šaty se čekají fronty. Buď si koupit jednu pořádnou věc, anebo tři s horší kvalitou, říká zakladatelka značky Wildmoon

Sabina Ježková - 27. 10. 2021 - 10 min.

Navrhla šaty na porod a šestinedělí. Módní návrhářka ctí tradice i bourá tabu
Móda a šperk

Navrhla šaty na porod a šestinedělí. Módní návrhářka ctí tradice i bourá tabu

Markéta Faustová - 21. 8. 2019 - 6 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024