Nejlepší nápady na dětské pokoje. Vybíráme architekty, kteří umí vykouzlit nejstylovější místa pro nejmenší

Nejlepší řešení dětských pokojů se vyznačují promyšleným designem a volbou vhodných barev, materiálů a doplňků.| Zdroj: ANNY Architects Nejlepší řešení dětských pokojů se vyznačují promyšleným designem a volbou vhodných barev, materiálů a doplňků.| Zdroj: ANNY Architects

Řešení dětského pokoje je specifickou záležitostí. Interiér bývá součástí kompozice celého obytného prostoru nebo nezávislým solitérem. Ta nejlepší řešení mají společných několik prvků – promyšlený design a volbu vhodných barev, materiálů a doplňků. Jak vypadají pokoje určené nejmenším, když se do jejich tvorby pustí architektonická studia?

Pokojík pro Rózu

Duo architektek Anna Podroužková a Anna Nižňanská tvoří společně pod jménem ANNY Architects. Ve svých projektech rády pracují s tvary, jako jsou kruh, obloučky a obliny. Právě tyto designové prvky vkusně uplatnily v návrhu dětského pokoje pro Rózu.

Inspirací bylo přání vytvořit takové místo, které by samy jako děti chtěly. „Chtěly jsme vytvořit místo, kde budou děti spokojené a nepřestimulované. Proto jsme volily jemné, neutrální (kluk/holka) pastelové odstíny barev a překližku,“ vysvětlují Anny svůj návrh. Výsledkem je vznik snového pokojíku s důmyslně řešeným nábytkem a doplňky.

Pokojík pro Rózu kombinuje pastelové barvy a přírodní materiály. | Zdroj: ANNY ArchitectsPokojík pro Rózu kombinuje pastelové barvy a přírodní materiály. | Zdroj: ANNY Architects

Téměř vše je vytvořeno na míru dle návrhu architektek v úzké spolupráci s truhlářem. Hlavním prvkem pokojíku se stala dvoupatrová palanda v mintové barvě. Dalším motivem jsou schůdky vedoucí na vršek palandy, které jsou zároveň dalším úložným prostorem na hračky. Závěs u postele, kulaté okénko v palandě, proti kterému je na druhé straně umístěna tajná polička pro uložení oblíbených hraček.

Pokojík pro Rózu se vyznačuje promyšleným designem. | Zdroj: ANNY Architects Pokojík pro Rózu se vyznačuje promyšleným designem. | Zdroj: ANNY Architects

Horní část palandy slouží na hraní a později i na spaní, bezpečnost zajišťují propletená pevná lana. Spodní část palandy osvětluje malé světýlko, celkové osvětlení zajišťují svítidla ve tvaru balonku Brokis. Atmosféru pokojíku dotvářejí další doplňky a hračky, křesílko Karup nebo kulatý jutový koberec z obchodu Housedoctor. Ačkoliv architektky spolupracovaly na návrhu celého bytu, pokojík je řešen jako samostatná jednotka. Je možné projít skrz příčku, která odděluje zbytek bytu od dětského světa na pouhých 10 m².

V hlavní roli ilustrace

Dětský pokoj pro dvě dívky navržený architektkou Barborou Léblovou se vyznačuje minimalistickým pojetím, citem pro detail a všudypřítomnými ilustracemi. Interiér navrhovala pro své dvě dcery, a přestože se celé dění odehrává na 12 m², nechybí zde místo pro úložný prostor, prostor pro hraní a učení. 

Vzhledem ke skromným rozměrům pokoje je spaní dívek řešeno palandou, která je stejně jako většina nábytku vyrobená na míru. „Hlavní myšlenou je zabezpečení dostatečného úložného prostoru a komfortní pracovní stůl. To jsou většinou předpoklady, ze kterých vycházím u dospívajících dětí. Pokud není dostatek místa, přistupuji k palandě, kterou ve finále děti většinou dost ocení,“ popisuje architektka svůj přístup řešení pro malé interiéry. 

Pro řešení malých interiérů je vhodné použití palandy. | Zdroj: Barbora LéblováPro řešení malých interiérů je vhodné použití palandy. | Zdroj: Barbora Léblová

V tomto dětském pokoji je využit doslova každý centimetr. Celou jednu stěnu pokoje zabírá palanda a plynule na ni navazuje knihovna, která je řešena kombinací uzavřených a otevřených prostorů. Šířku okna kopíruje pracovní stůl doplněný designovými židlemi 05. od Maarten Van Severen. Poslední volná stěna je využita pro šatní skříň. 

Pokoj doplňují originální ilustrace od Nikoly Logosové. | Zdroj: Barbora LéblováPokoj doplňují originální ilustrace od Nikoly Logosové. | Zdroj: Barbora Léblová

Celý interiér je neutrálně bílý, na několika detailech doplněn výraznou červenou a kontrastní černou barvou. Nejvýraznějším prvkem celého pokoje jsou ilustrace od ilustrátorky Nikoly Logosové.

Vyobrazené motivy zachycují okamžiky ze života dívek, které žily od narození v Itálii a zejména v Římě. V kresbách ilustrátorky lze rozpoznat např. Koloseum, Španělské schody nebo Auditorium Renza Piana a muzeum MAXXI Zahy Hadid, kam děti často a rády chodily. Ilustrátorka také parafrázovala konkrétní rodinné fotografie. Římskými a italskými motivy je pojednáno i povlečení obou postelí.

Dva pokojíky 

Dalším projektem jsou hned dva samostatné pokojíčky pro děti. „Hlavní myšlenka byla využít efektivně prostor pro dva stejné symetrické pokojíčky, jeden klučičí a druhý holčičí se stejnou designovou linkou,“ vysvětluje autorka projektu architektka Hana Davidová ze studia Flat White.

Holčičí pokoj v odstínu růžové barvy | Zdroj: Flat White, foto: Ondřej RytířHolčičí pokoj v odstínu růžové barvy | Zdroj: Flat White, foto: Ondřej Rytíř

Velké prvky, u kterých se počítá, že budou sloužit mnoho let, jsou v bílé barvě, a dětské prvky, které se mohou v čase proměnit, jsou barevné. „Když se základní nábytek navrhne už jako pro dospělého, tak věci rostoucí s dětmi se mohou posouvat, měnit svou funkci a nahrazovat novými. Třeba jako šatní skříň, která má uvnitř variabilní řešení – nejen pro jinou velikost oblečení, ale i pro hračky,“ vnímá architektka možné řešení do budoucna.

Klučičí pokoj v odstínu mintové barvy | Zdroj: Flat White, foto: Ondřej RytířKlučičí pokoj v odstínu mintové barvy | Zdroj: Flat White, foto: Ondřej Rytíř

Šatní skříně v bílém provedení navazují na koncept interiéru celého bytu. Dětské prvky jsou v růžových a mintových odstínech. V obou pokojích je postel částečně zastrčena za vestavěné skříně, to umožňuje částečné odclonění a také pocit útulného pelíšku. Na čelo postele navazuje malá knihovna. Stěny pokojů zdobí tapety s jemným motivem. Také ty se v budoucnu mohou změnit a interiérům vdechnout novou barevnost.

Nejkrásnější rekonstrukce

Jak vypadá dětský pokoj v bytě, který vyhrál soutěž Interiér roku? Autorem tohoto projektu na pražském Žižkově je architektonické studio No Architects. Pustili se do celkové rekonstrukce, jejímž výsledkem je útulný mezonetový byt s příznačným názvem 69. V návrhu je zakomponována dvojice výrazných obrazů a současně je návrh zakomponován do obrazů. Šedesát devítka vykukuje kapotáží topení i z nábytku, ale především je zastoupena v obraze Vladimíra Houdka, který má pro majitele zvláštní význam včetně právě uvedeného čísla samotného. 

Dětský pokoj v bytě, který vyhrál soutěž Interiér roku | Zdroj: No Architects, foto: Studio FlusserDětský pokoj v bytě, který vyhrál soutěž Interiér roku | Zdroj: No Architects, foto: Studio Flusser

Prostor je sladěný do jemných barev, nábytek využívá prvků ve tvaru oblouku. V interiéru je patrná snaha o jednolité řešení, které se v jednotlivých obytných prostorech liší jen v několika detailech. Stejně tak jako v celém bytě, je i v dětském pokoji nábytek vyráběný na míru, dubová podlaha a originální textilní čalounění. 

Pokoj je limitován zkosenou zdí, důmyslný návrh a nábytek na míru tento problém zcela stírají. | Zdroj: No Architects, foto: Studio FlusserPokoj je limitován zkosenou zdí, důmyslný návrh a nábytek na míru tento problém zcela stírají. | Zdroj: No Architects, foto: Studio Flusser

Prostředí tohoto malého pokoje je limitováno zkosenou zdí, prostor ale nepůsobí nijak utlačovaně. Je v něm všechno důležité. Nechybí zde odpočinková zóna, v tomto případě se dvěma postelemi, které jsou od sebe oddělené vzdušnou knihovnou. V protilehlé části místnosti je umístěna sestava polic s pracovním stolem, doplněné židlemi Laf od výrobce TON. Část volné stěny je natřena černou tabulovou barvou. Dominantním prvkem je prostorná skříň v modré barvě s detaily ve tvaru oblouků. 

Originálním prvkem dětského pokoje je skříň v modré barvě s detaily ve tvaru oblouků. | Zdroj: No Architects, foto: Studio FlusserOriginálním prvkem dětského pokoje je skříň v modré barvě s detaily ve tvaru oblouků. | Zdroj: No Architects, foto: Studio Flusser

Rafinovaný koncept střídmého a nezahlceného interiéru působí velmi antistresově, což ocenila také porota soutěže Interiér roku. Mezonet 69 se stal absolutním vítězem sedmého ročníku soutěže a zároveň vítězem kategorie Rekonstrukce. Jednou z inspirací pro návrh tohoto prostoru se stal obraz. „Číslo 69 je také numerickým vyjádřením jing a jang a symbolem stability nebo třeba harmonie,“ vysvětlili tvůrci interiéru. 

Související

Jak zařídit dětský pokoj podle designérů? Tři příběhy, které vám pomohou vytvořit ráj pro nejmenší u vás doma
Produktový design

Jak zařídit dětský pokoj podle designérů? Tři příběhy, které vám pomohou vytvořit ráj pro nejmenší u vás doma

Tereza Urban - 12. 10. 2022 - 8 min.

Dejte dětem pokoj! Jak vypadal nábytek pro děti v padesátých a šedesátých letech 20. století?
Interiér a architektura

Dejte dětem pokoj! Jak vypadal nábytek pro děti v padesátých a šedesátých letech 20. století?

Redakce Czechdesign - 26. 8. 2022 - 4 min.

Dětský pokoj plný ušlechtilých produktů. Bratři Pompové vyrábějí vkusný nábytek pro nejmenší, který zabaví i poučí
Interiér a architektura

Dětský pokoj plný ušlechtilých produktů. Bratři Pompové vyrábějí vkusný nábytek pro nejmenší, který zabaví i poučí

Nikol Galé - 13. 1. 2022 - 8 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024