Před pěti lety jsem byla na workshopu vázání květin v Květinovém lahůdkářství. Jeho majitelé, dva zahradní architekti Lukáš Paderta a Albert Friess, byli jedni z prvních, kteří se věnovali květinám jinak – s láskou a s kreativitou umělců. Květinové lahůdkářství nedávno na sociálních sítích oznámilo, že prodává svůj statek se zahradou, na které se organicky pěstovalo, selo a sklízelo. Co s touto značkou bude dál se ještě uvidí. V posledním roce se ale na poli květinového designu objevili další tvůrci. Vytipovali jsme pět z nich, kteří stojí za pozornost.
BLÓM
Na letošním designweeku jste mohli potkat i Leonu Rothovou. Stánek její značky BLÓM (islandsky květ) byl živou barevnou instalací podzimní přírody. Květiny v něm připomínaly zátiší ne nepodobná těm z obrazů barokních umělců. BLÓM můžeme bezpochyby označit za designérské květinářství. Spontánnost je tu orámovaná vyškoleným profesionálním přístupem a precizností jeho majitelky.
Leona už jako dítě pracovala v anglické zahradě svojí maminky, v prostoru divoce osázeném květinami. Jako malou holku ji práce na zahradě příliš netěšila, ale později v ní našla zalíbení. Začala vázat květiny ze zahrady spolu s tím, co našla v lese a chtěla o kytkách vědět stále víc. Nakonec se rozhodla odjet studovat květinový design do Londýna na London Flower School. „Moje motto je – Nic není nemožné. Proč by suché květiny nemohly fungovat s živými? Fantazii se meze nekladou,“ říká Leona.
Při své práci pracuje maximálně profesionálně. Po setkání s klientem připraví moodboard, který se snaží při práci naplnit, ale zároveň si vždy nechává prostor pro náhodu. Její práci charakterizuje vytříbený smysl pro detail, neočekávané tvary květin, zvláštní nádoby, do kterých květiny instaluje a netradiční materiály, které spolu s květinami ladí – suché větve, dřevěné objekty nalezené v lese, ovoce i zeleninu. Když Leona srovnává situaci květinového designu v Čechách a zahraničí, vnímá, že u nás je teprve na svém začátku. „S květinami se u nás pracovalo desítky let velmi podobně a zažité představy je často těžké změnit. Myslím, že je skvělé, že se lidé pouští do věcí zkrátka s kreativitou. Průprava u květin není třeba,“ doplňuje.
LÁSKOČAS
Pokud chcete neotřelou květinu na svatbu, oslovte Lenku Šviderskou. Sama se zabývala organizováním svateb a natolik jí trápilo, že nemůže najít zajímavé květinářství, až se rozhodla ho založit. A protože svatba je časem pro lásku, pojmenovala ho Láskočas. Její květiny jsou plné kontrastů a oxymoronů, které však působí jako dokonale harmonický celek.
LÁSKOČAS - květiny plné oxymoronů nejen pro novomanžele. | Zdroj: Láskočas
Lenka zpočátku stěží rozeznala růži od karafiátu a pampelišku od kopretiny. Neabsolvovala žádné odborné kurzy nebo školení. S inspirací z knih a internetu začala chodit do přírody, pozorovala květiny ve všech ročních obdobích. A nechala pracovat svou intuici. „Bývám chaotická a rozverná, a tak vás asi nepřekvapí, že v mých květinách hraje výraznou roli nahodilost. Pravidla a postupy mě spíš stresují,“ říká o sobě. Většinou má jen představu o barvách, stylu, případně tvaru květiny, vše ostatní plyne.
Vzhledem k tomu, že jejími klienty bývají většinou snoubenci, je pro ni důležité navnímat jejich vkus. Ráda kombinuje zdánlivě nezkombinovatelné a často používá věci, které byly odsouzeny k zániku. V její vazbě tak může zazářit i stonek odkvetlé květiny nebo větev, které opadalo listí. Hledá krásu v obyčejných věcech. Kombinuje kvítí plané se šlechtěným, suché s živým. Miluje kontrasty a inspiraci hledá v dokonalé nedokonalosti přírody. Květy trhá ve volné divoké přírodě, v zahradě rodičů, kamarádů i známých. Oslovuje lokální pěstitele, ale potkáte ji i na květinové burze.
Inspirito
Markéta Motlová je zářným příkladem člověka, který se mine povoláním. Po studiu VŠE začala pracovat ve finančnictví, ale brzy zjistila, že to není práce pro ni. Hledala obor, který by jí dával větší smysl. V Inspiritu nakonec spojila práci a koníček.
ISNPIRITO - Designed by nature Markéty Mottlové. | Zdroj: Inspirito
Markétino heslo je Designed by nature, protože za největšího designéra považuje přírodu samu. Nedá dopustit na dovoz květin z Holandska, ale stejně tak loví i na zahradě či na louce. V jejích vazbách objevíte i kapradí, chmel, trávy nebo větvičky, které na jaře pučí, na podzim se barví do nečekaných odstínů a v zimě jsou jednoduše holé. Občas kombinuje květiny s rostlinami, dřevem, keramikou či sklem, ale zároveň ctí jednoduchost. Květina může být pro oko pestrá a přitom je tvořena jen odstíny zelené.
Kytkuju
Tereza Velhartická je pro mnohé známá spíše jako učitelka jógy. Klienti už ji však vyhledávají i kvůli inspirativní práci s květinami. Její nová značka Kytkuju nabízí květiny divoké a rozdováděné stejné jako je i jejich tvůrkyně.
KYTKUJU - Jogínka Tereza Velhartická kytkuje. Harmonie i nelad jí není cizí. | Zdroj: Kytkuju
Tereza začínala na brigádě v květinářství Papavera. Pak se ale rozhodla postavit se na vlastní nohy. Jako základna jí dočasně posloužil unikátní architektonicky čistý prostor, který slouží pro jógové víkendy – REZI.DANCE KOMAŘICE. Tam také Tereza určitý čas realizovala své zakázky. Její hlavní inspirací je příroda. Sama říká: „Jsem holka ze Žižkova a město potřebuji, ale stále víc mě to táhne ven. V přírodě se uklidním a mohu tvořit.“ Pro květiny si Tereza chodí do Papavery, Metamorphosis, ale také na venkov, kde občas najde úplné poklady – bylinky, jehličnany, plevel, pruty z listnatých stromů. Ačkoli svým dílům dává volnost a svobodu, jde jí i o jasnou a čistou kompozici, která jí dává smysl.
Uvila
„…Tak třeba křehká kráska na přání pro milou Ivonku. Složená je z veselé směsi bílých a růžových pivoněk, královsky modrých ostrožek či růžových a bílých eustom. Hravost dodávají rozkošné minimalistické žluté kuličky, stébla trav a ovsa, mladý modřín s maličkými šiškami, anebo něžný pryskyřník. Divokost pak podtrhuje psí víno, dva druhy eukalyptu, bodláky, šlahouny voňavé ginestry a plané větvičky plevelného býlí.“
UVILA - terapie květinami od majitelky obchodu Kurátor. | Zdroj: Uvila
Tak s poezií sobě vlastní popisuje své květiny Martina Malá, mimochodem také majitelka pražského obchodu s módou Kurator. Neuvíjí totiž květinu, ale radost, která nejen krásně vypadá, ale působí na všechny smysly. Martina vyrůstala v divoké krajině Vysočiny obklopena zelení. Po tom, co si prošla syndromem vyhoření, se do přírody vrátila. Působila na ni terapeuticky a ona se k ní obracela víc a víc. Začala vít věnce pro potěchu ducha. Založila instagramovou stránku a netušila, že to, co dělá šťastnou ji, bude těšit tolik dalších. Martina vystudovala textilní výtvarnictví, užitou malbu a nakonec vizuální tvorbu a výtvarnou výchovu. Do jejích květin se odráží nejen vztah k přírodě, ale i k umělecké tvorbě. „Miluji styling, aranžování výloh nebo tvorbu kompozic pro fotografování. Jsem zatížená na detail a mám ráda nejen vtip, ale i určitou prapodivnost a nadsázku,“ říká Martina ke své tvorbě. A co radí Uvila pro vás, kteří tvoříte doma? „Nebojte se asymetrie. Pomocí různě nastavené výšky květin podpoříte přirozené zvlnění základních větví. Dopřejete-li rostlinám vyniknout v jejich přirozeném tvaru, nabídnou vám netradiční pugét v dynamickém plynoucím duchu.“
Uvila nabízí i květinové poradenství a workshopy. Inspirujte se!