Výsledky soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2019, kterou pořádá Památník národního písemnictví a Ministerstvo kultury ČR, byly vyhlášeny netradičně online prostřednictvím videa. V 55. ročníku soutěže ocenila mezinárodní porota nejkrásnější knihy české produkce celkem v sedmi kategoriích. Několikanásobné ocenění si za originální zpracování knih odnesla nakladatelství Host, Arbor Vitae a Nadační fond 8smička. Všechny vítězné knihy si letos návštěvníci prohlédnou na letní výstavě v letohrádku Hvězda.
Odborná literatura
Do soutěže o nejlepší knižní design se letos přihlásilo rekordních 313 publikací, oceněno bylo přes třicet z nich. V kategorii Odborná literatura zvítězila publikace Jdi na venkov! věnující se lidové tradici a výtvarné kultuře venkova z produkce nakladatelství Arbor Vitae.
Krásná literatura
Kategorii Krásné knihy ovládlo nakladatelství Host. Možnosti milostného románu v grafické úpravě Martina Peciny se umístily na prvním místě, na třetím pak útlá knížka haiku Muž na pokraji vzplanutí.
Literatura pro děti a mládež
Nejkrásnější dětskou knihou se pak stala publikace To je metro, čéče! aneb první dětská knížka o pražském metru z nakladatelství Paseka.
Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky
V kategorii učebnic porotu zaujal netradiční vizuální jazyk publikace Jak to ruplo, která přibližuje dějiny střední Evropy.
Knihy o výtvarném umění
Knih o výtvarném umění a katalogů v minulém roce vzniklo mnoho a porota neměla rozhodování o těch nejkrásnějších jednoduché. První místo získal počin Národní galerie, publikace Posel z Dálného východu o životě sběratele a propagátora asijského umění Vojtěcha Chytila. Ocenění si odnesla i publikace v úpravě Jana Matouška, držitele ceny Czech Grand Design, o fenoménu laterny magiky Diktátor času.
Katalogy
V kategorii katalogy obsadila první příčku Vrchovina, krabatina, mrchovina Nadačního fondu 8smička. Autory grafického řešení katalogu stejnojmenné výstavy jsou Martin Odehnal a Štěpán Malovec, kteří coby loňští vítězové stejné kategorie zpracovali i vizuál soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2019.
Bibliofilie a autorské knihy
Nakladatelství Arbor Vitae získalo rovněž první místo za nejlepší autorskou práci, Malíř a mor / Le peintre et la peste. Kniha inspirovaná románem Mor Alberta Camuse obsahuje patnáct celostránkovým kreseb, kterými jejich autor „potvrdil nejen svůj mimořádný výtvarný talent, ale v estetické rovině dokázal zakotvit i stále platné varovné memento, které právě dnes, v souvislosti s novou světovou epidemií, získalo nečekaně na aktuálnosti,“ zdůvodňuje volbu člen výtvarné komise Gustav Erhart.
Cena Arna Sáňky – studentské práce
Kromě Cen Ministerstva kultury ČR se udělují i speciální ocenění. Cenu Arna Sáňky za nejlepší studentský design získala Markéta Michalčíková z pražské VŠUP. Její autorská kniha Útlum čerpá z námětu českého hornictví.
Zvláštní ocenění
Památník národního písemnictví s Uměleckoprůmyslovým museem vybírá každoročně napříč kategoriemi nejlepšího úpravce do 30 let. Letos si ocenění a fotoaparát od společnosti Canon, sponzora soutěže, odnesli Marek Nedelka a Jan Novák za publikaci Myšlenková dílna / Think Shop. Cenu za vynikající polygrafické zpracování získalo vydání surrealistického textu Vratislava Effenbergera Vzpoura Sládků, doplněné o ilustrace Jana Švankmajera.
Zvláštní cenu Svazu polygrafických podnikatelů získal Posel z Dálného východu za mimořádné zpracování knižní vazby, jaká podle technické komise ještě nikdy nebyla do soutěže přihlášena. Sdružení českých umělců a grafiků Hollar ocenilo ilustrační doprovod knihy Houby z Yuggothu horororového klasika H. P. Lovecrafta. O ilustrace a grafický design se postaral František Štorm. Poslední udělené ocenění od Unie grafického designu si odnesla publikace Sídliště Ďáblice. Spolek českých bibliofilů, který každoročně uděluje Cenu Vojtěcha Preissiga, se tentokrát rozhodl ocenění neudělit.
Videoprezentaci výsledků tohoto ročníku připravili vizuální umělec Jakub Jansa a grafici soutěže Martin Odehnal a Štěpán Malovec. Předání ocenění se uskuteční 15. července 2020 v letohrádku Hvězda u příležitosti zahájení výstavy Z hvězdy kruh nejkrásnějších knih Česka, Německa, Polska, Slovenska a Švýcarska. Výstavní projekt k 55. ročníku soutěže je koncipovaný jako setkání nejkrásnějších knih ze soutěží v pěti evropských zemích. Instalace budou doplněny o intervence umělců Jana Hendrycha, Krištofa Kintery, Petry Peškové, Michala Pustějovského a Jindřicha Zeithammla.
55. ročník soutěže o nejlepší knižní design, kterou pořádá Památník národního písemnictví a Ministerstvo kultury České republiky, zveřejňilo výsledky ONLINE | Zdroj: Nejkrásnější české knihy roku
Kompletní výsledky soutěže
Odborná literatura
1. Jdi na venkov! (Arbor Vitae Societas, Artefactum – nakladatelství Ústavu dějin umění AV ČR)
2. Jaroslav Benda 1882–1970 (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, Masarykova univerzita v Brně)
3. Umění loutky (Karel Kerlický – KANT, Janáčkova akademie múzických umění v Brně)
Krásná literatura
1. Možnosti milostného románu (Host)
2. Struska (Větrné mlýny)
3. Muž na pokraji vzplanutí (Host)
Literatura pro děti a mládež
1. To je metro, čéče! (Paseka)
2. Tonča a krasojezdec (František Havlůj – Běžíliška)
3. Klub divných dětí (Host)
Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky
1. Jak to ruplo (TIC BRNO)
2. Dvanáct ověřených metod pro rozvoj kolegiální spolupráce (Gender Studies)
3. Proč umění? (Máš umělecké střevo?)
Knihy o výtvarném umění
1. Posel z Dálného východu (Národní galerie Praha)
2. Diktátor času (Národní filmový archiv, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy)
3. Pracoval jsem mnoho (Nadační fond 8smička)
Katalogy
1. Vrchovina, krabatina, mrchovina (Nadační fond 8smička)
2. Devětsil 1920–1931 (Galerie hlavního města Prahy)
3. A Cool Breeze (Galerie Rudolfinum)
Bibliofilie a autorské knihy
1. Malíř a mor / Le peintre et la peste (Arbor Vitae)
2. Auta (Artmap, Eastern Front)
3. Lolita (Paseka)
Cena Arna Sáňky – studentské práce
1. Útlum (Markéta Michalčíková, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze)
2. Prozíravý tarot (Eva Havlová, VOŠG a SPŠG Hellichova)
3. Bible na jeden rok (Marie Čižmárová, Fakulta multimediálních komunikací, UTB ve Zlíně)
Zvláštní ocenění
Cena PNP a UPM pro mladé úpravce do 30 let (sponzorský dar výhercům od společnosti Canon)
Myšlenková dílna / Think Shop (designcité+)
Ceny za vynikající polygrafické zpracování
1. Vzpoura sládků (Teapot)
2. Katedrála viditelná a neviditelná (Hilbertinum – Společnost Kamila Himberta, Archeologický ústav AV ČR Praha)
3. Labyrint světa a ráj srdce (Práh)
Zvláštní cena Svazu polygrafických podnikatelů
Posel z Dálného východu (Národní galerie Praha)
Cena SČUG Hollar za vynikající ilustrační doprovod
Houby z Yuggothu / Funghi from Yuggoth (Volvox Globator)
Cena Unie grafického designu
Sídliště Ďáblice (Spolek přátel sídliště Ďáblice)
Cena Vojtěcha Preissiga, udělovaná Spolkem českých bibliofilů
neudělena











