Nejkrásnější knihy míří z Hvězdy rovnou do sítě

Nejkrásnější knihy 2014, výstava v letohrádku Hvězda, foto: Vendula Knopová Nejkrásnější knihy 2014, výstava v letohrádku Hvězda, foto: Vendula Knopová

Tento rok se povedl kurátorům soutěže Nejkrásnější česká kniha roku Petru Babákovi a Lukáši Kijonkovi ze studia Laboratoř zásadní počin. Kromě návštěvy futuristické výstavy na letohrádku Hvězda a prezentace oceněných za padesát let můžeme do knih nahlédnout poprvé i online. Velkolepý projekt nese název Zpráva o knize.

Výstavy oceněných knih se za padesát let sice proměňovaly, ale držely podobnou koncepci. Letos je tomu jinak, při vstupu do expozice budete překvapeni tím, že knihy neuvidíte naservírované na stole, za sklem nebo v knihovně, ale stanete se součástí představení, v němž knihy pomocí dopravníku putují po místnosti. Uprostřed sedí „najatý dělník“, který všechny knihy digitalizuje (natočí krátké video, které zachytí obálku, a rychlým prolistováním odhalí obsah). Pak je pošle pod zařízení, které přenese na monitory videa knih čerstvě založených do sítě. Kurátoři projektu, kteří přizvali ještě umělce Jakuba Jansu, tím záměrně vyvolávají v divákovi rozpaky.

Nejkrásnější knihy 2014, výstava v letohrádku Hvězda, Zdroj: facebook - Nejkrásnější české knihy roku 2014Nejkrásnější knihy 2014, výstava v letohrádku Hvězda, Zdroj: facebook - Nejkrásnější české knihy roku 2014

„Můžu se knihy dotknout? Vzít si ji do ruky? Nebo se mám jen podívat na video?“ Zmáčknout tlačítko PLAY na monitoru se v tuto chvíli nabízí samo. Zda se stanete aktivním návštěvníkem, nebo spíše pasivním divákem, se musíte rozhodnout sami.

Zpráva o knize (Nejkrásnější knihy roku 2014), komentovaná prohlídka výstavy v letohrádku Hvězda, zdroj: PNPZpráva o knize (Nejkrásnější knihy roku 2014), komentovaná prohlídka výstavy v letohrádku Hvězda, zdroj: PNP

Výstava Zpráva o knize (Nejkrásnější knihy roku 2014), zdroj: autořiVýstava Zpráva o knize (Nejkrásnější knihy roku 2014), zdroj: autoři

Knihy z jiného pohledu

Po zdigitalizování se knihy přenesou do expozice. Jedna po druhé se pokládají na zem v pravidelných rozestupech. Vzniká tak živá vitrína, která v průběhu celé akce zaplní v různých uskupeních dvě rozsáhlé místnosti letohrádku Hvězda. Pod každou z knih vězí polystyrenové kolečko o tloušťce cca dvou centimetrů, kvůli vlhkosti. Vypadá to, že se po nich můžete projít, šlápnout na ně, a pokud si chcete některou z nich prohlédnout, musíte se sehnout.

Je to další napětí, které v instalaci vzniká: Všichni máme silně zažito, že knihy patří do knihovny nebo do polic, ne na zem. Nedůstojnost uložení nejkrásnějších knih tak může působit zcela neadekvátně. Právě kontroverze, které toto gesto vyvolává, nás nutí nahlížet na knihu zase trochu jinak, než jsme zvyklí.

Zpráva o knize (Nejkrásnější knihy roku 2014), komentovaná prohlídka výstavy v letohrádku Hvězda, zdroj: PNPZpráva o knize (Nejkrásnější knihy roku 2014), komentovaná prohlídka výstavy v letohrádku Hvězda, zdroj: PNP

Na prvním stole jsou ty nejkrásnější knihy!

Část expozice nejkrásnějších knih za minulý rok tvoří tři stoly s knihami. Rozmístění nemá žádný systém a je zcela subjektivní. Petr Babák s Lukášem Kijonkou na nejbližší stůl položili ty, které jsou podle nich nejpovedenější, nejvíce ukazují na současný stav knižního grafického designu a jsou jim nejbližší. Pokud vás zajímá, jak se která knížka umístila a v jaké kategorii, nespoléhejte se na popisky.

Autoři po vás vyžadují větší invenci: „My tím rozmístěním podáváme možná drzou, ale osobní zprávu z pozice kurátorů výstavy. Není nutné opakovat rigidní systém. Místo popisků jsme vystřihli vždy část katalogu a stránku jsme do konkrétních knih umístili. Ve většině sice už nejsou a katalogy Nej knihy bohužel také došly, ale když by bylo všechno jednoduše dohledatelné, nebyla by to taková hra. Navíc návštěvník výstavy dostává ke vstupence tzv. NEJ noviny, ve kterých lze najít řadu informací. Stačí jen hledat a být zvídavý. Plus máme web bookreport.cz, který každý den nabízí nové a nové knihy,“ říká Petr Babák.

Zpráva o knize (Nejkrásnější knihy roku 2014), komentovaná prohlídka výstavy v letohrádku Hvězda, zdroj: PNPZpráva o knize (Nejkrásnější knihy roku 2014), komentovaná prohlídka výstavy v letohrádku Hvězda, zdroj: PNP

Fáze 2

Digitalizování je spočítáno na vteřinu tak, aby do poslední chvíle trvání výstavy byly knihy umisťovány do virtuálního světa. Až budou všechny knihy zdigitalizovány (je jich 1087), výstava skončí.

Od skončení výstavy v letohrádku Hvězda začíná Nejkrásnější kniha 2015 žít dalším životem a to na webových stránkách: www.bookreport.cz. Autoři konceptu výstavy i webu věří, že vedení PNP takto vzniklou a rozsáhlou databázi oceněných knih dál využije a nabídne svým návštěvníkům k dalšímu studiu. Bylo by logické, aby se stala přirozenou součástí jak chystané stálé expozice PNP, tak stávajícího webu PNP.

www.bookreport.czwww.bookreport.cz

www.bookreport.czwww.bookreport.cz

Fáze 3: hvězdná obloha

Knihy po zdigitalizování letí po síti nejen na webové stránky, ale i do nejvyššího patra letohrádku, tzv. Hodovního sálu, kde se stávají součástí bakchanální projekce. Záznamy jsou promítány na obrovský strop sálu a vytváří oblohu plnou hvězdných knih. K dnešnímu dni na stropě sálu můžete vidět poletovat přes 680 (!) zdigitalizovaných knih. Poezie v praxi!

Logo projektu Zpráva o knize, grafický design: studio Laboratoř, zdroj: autořiLogo projektu Zpráva o knize, grafický design: studio Laboratoř, zdroj: autoři

Médium kniha a pohled na ni z roku 2045

Autoři koncepce natočili osm videí, na kterých studenti z DAMU předčítají autorské texty a úvahy nad budoucností (respektive současností) knihy. Jsme totiž už v roce 2045. Slyšíme známé, ale i překvapivé myšlenky prorokované osudu knihy. Pro některé postavy je kniha ztrátou času, některé naopak její konec oplakávají. Objevují se jemně ironické proslovy a rozhovory nad úlohou řemesla. Máme šanci si poslechnout osm různých verzí budoucnosti knihy.

Pozvánka, grafický design: studio Laboratoř, zdroj: autořiPozvánka, grafický design: studio Laboratoř, zdroj: autoři

„…Principy grafického designu se automatizují a algoritmy generují identity za designéry… Knihy jako podcasty… Kácení lesů kvůli papíru bylo plýtváním… Ironie nad koncem knihy, kde je ztrátou času tvorba i čas nad ní strávený… Vzniká nadprodukce vysokých uměleckoprůmyslových škol – dozvídáme se například o otevření jedné z nich v roce 2034 ve vesničce Soběšice… Všichni mají vysokoškolské tituly a nad koncem knihy zapaluje rituálně Václav Cílek čtyři svíce…

Filmy, které autoři koncepce natočili, mají rovněž sloužit jako záznamy, které si designéři a další zájemci o grafický design mohou při práci poslechnout na stránkách projektu. Na vzniku spotů k projektu se podíleli kromě autorů také umělec David Kořínek a motion designér Lukáš Veverka.   

www.bookreport.czwww.bookreport.cz

„… na rozdíl od doby dávno minulé, kdy jsme nekonečně a stále dokola řešili, jestli už kniha skončila, jestli někoho bude zajímat se knihy dotýkat, jestli se umístěním knihy na sociální síť nevytratí její duch a nepláče autorské právo – nebo pamatuješ na infantilní tlachání se Siri o počasí a podobně, máme dnes v roce 2045 vše naprosto jinak, ale…“ Petr Babák.

Všechny doposud zdigitalizované knihy je možné sledovat na www.bookreport.cz.

Zpráva o knize (Nejkrásnější knihy roku 2014), komentovaná prohlídka výstavy v letohrádku Hvězda, zdroj: PNPZpráva o knize (Nejkrásnější knihy roku 2014), komentovaná prohlídka výstavy v letohrádku Hvězda, zdroj: PNP

Bude Památník jakožto organizátor stát o to, aby se v této koncepci do budoucna pokračovalo? Nebo byl web vytvořen pouze pro tento jubilejní rok? Časem se to jistě dozvíme.

Zpráva o knize 23. 4. – 30. 8. 2015, letohrádek Hvězda

09. 07. v 16 hodin máte podruhé možnost vidět a slyšet komentovanou prohlídku výstavy. Provedou vás a její koncept přiblíží autoři projektu Petr Babák a Lukáš Kijonka (Laboratoř), kurátorky Vilma Hubáčková a Alena Petruželková (PNP).

Jeden z pěti spotů pro nej knihu, zdroj: autoři Jeden z pěti spotů pro nej knihu, zdroj: autoři

Kurátoři: Alena Petruželková, Vilma Hubáčková (PNP) Petr Babák, Lukáš Kijonka (Laboratoř)

Vizuální styl a architektonické řešení: Petr Babák, Lukáš Kijonka, Jakub Jansa (Laboratoř)

Grafická úprava a design: Petr Babák, Lukáš Kijonka, Jakub Jansa (Laboratoř), Petra Gabaš

Návrh kostýmů: Petra Gabaš

Produkce: Vladimír Uhlík

Koordinace a propagace: Lucie Stehlíková, Monika Eretová

Softwarové řešení: Institut intermédií, Sinfin

Audiovizuální řešení a hardwarové technologie: Yventech

Design dopravníkového pásu: Matěj Prokop

Konstrukce a stavba dopravníkového pásu: V-Props

Technická realizace: LN-Design

Fotografie: Vendula Knopová a archív studia Laboratoř

Související

51+ / Nejkrásnější české knihy roku 2015
 

51+ / Nejkrásnější české knihy roku 2015

Výstava
21. 4. 2016 - 27. 5. 2016

Nejkrásnější české knihy roku 2014 v NTM
 

Nejkrásnější české knihy roku 2014 v NTM

Výstava
18. 9. 2015 - 29. 5. 2016

Nejkrásnější české knihy roku 2014
 

Nejkrásnější české knihy roku 2014

Výstava
1. 12. 2015 - 6. 3. 2016

Výstava ZKUŠENOST EXILU
 

Výstava ZKUŠENOST EXILU

Výstava
16. 6. 2017 - 29. 10. 2017

REPORT O NEJ KNIZE
Grafický design

REPORT O NEJ KNIZE

Kateřina Šlaufová - 27. 4. 2015 - 6 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024