Soutěž Nejkrásnější české knihy roku 2018, kterou pořádá Ministerstvo kultury České republiky a Památník národního písemnictví, již zná oceněné. V 54. ročníku soutěže ocenila mezinárodní odborná porota celkem 33 publikací.
Z 264 publikací přihlášených do 54. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku, ocenila mezinárodní odborná porota ilustrační, grafické a polygrafické zpracování u více než 30 z nich.
V kategorii Odborná literatura zvítězila publikace Co je designér: věci, místa, sdělení, kterou vydala Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze jako první publikaci v edici Katedra.
1. místo v kategorii Krásné literatury, Moc a vzdor, grafický design: Juraj Horváth, zdroj: NČKR
V kategorii Krásné literatury se na prvním místě umístila kniha Moc a vzdor nakladatelství Filip Tomáš – Akropolis v grafické úpravě Juraje Horvátha.
Svou dominanci v kategorii Literatura pro děti a mládež potvrdilo nakladatelství Baobab. To obsadilo první tři oceněná místa a zvítězilo s dětskou knihou Bydlíme!, která vysvětluje dětem rozdíly v bydlení lidí a zvířat. Porota ocenila vynikající typografické zpracování a celkový zážitek z knihy. Ilustrovaný česko-anglický abecedář ABCZ aneb H jako Havel, který přibližuje českou kulturu v mnoha oblastech, byl oceněn v kategorii Učebnice. Zejména u této kategorie ocenila porota zvyšující se kvalitu.
Nejkrásnější knihou o výtvarném umění je Epos 257: Kořeny, větve, šlahouny Spolku Trafačka. „Vítězí silný koncept. Kniha v materiálovém pojetí desek naprosto přímočarým, nekompromisním a autentickým způsobem odráží téma, výsledek je navíc vizuálně velmi atraktivní,“ zhodnotil publikaci člen výtvarné poroty Jiří Toman.
Nejkrásnějším katalogem byl vyhlášen průvodce stejnojmenné výstavy Pocta suknu: Textil v kontextu umění uměleckého centra 8smička v Humpolci. Oceněn byl i za polygrafické zpracování.
Autorská publikace V znamení pentódy, na které po dobu tří let spolupracovali Jan Čumlivski, Palo Čejka a Tomáš Klepoch, byla oceněna v kategorii Bibliofilie a autorské práce. Ministerstvo kultury České republiky každou z vítězných knih ohodnotilo částkou 50 000 Kč.
Další ocenění se udělovala ve specializovaných kategoriích. Památník národního písemnictví vybral nejlepší studentské práce a udělil grafičce Lucii Lučanské z Vysoké školy uměleckoprůmyslové cenu Arna Sáňky, pojmenovanou po zakladateli soutěže, za soubor příspěvků Mujina napsaný podle japonské legendy.
Spolek českých bibliofilů jako již tradičně zvolil laureáta Ceny Vojtěcha Preissiga. Stala se jím s bakalářskou prací Příběh nebe a země Veronika Hanzlíková, studentka ateliéru Grafického designu Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Sdružení českých umělců grafiků Hollar udělilo cenu Matěji Lipavskému za ilustraci knihy Věry Jirousové Twetty 1956–1963.
Cena PNP a UPM pro mladé úpravce do 30 let, Anonym 1968 – 1984, zdroj: NČKR
Spolu s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze udělil Památník národního písemnictví cenu pro mladého tvůrce do 30 let, kterou si odnesl Jindřich Janíček z nakladatelství Take Take Take za grafickou úpravu publikace koncipované jako rodinné album Anonym 1968–1984. Nakladatelství Take Take Take bylo úspěšné i v dalších kategoriích. Druhá místa obsadilo v kategoriích Odborná a Krásná literatura s Ilustrovanou ústavou České republiky a klasikou české literatury Stín kapradiny ve výrazné grafické úpravě.
Slavnostní vyhlášení s přednáškou Johna Morgana
Slavnostní vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2018, které proběhlo 5. dubna 2019 v CAMP – Centru architektury a městského plánování, doplnil svou přednáškou britský grafický designér John Morgan. Profesor designu, typografie a knižní úpravy na Akademii umění v Düsseldorfu a také spoluzakladatel Abyme, nezávislého vydavatelství knižních edicí a autorských písem, založeného v roce 2017. Ve své přednášce hovořil o nejvýznamnějších projektech: označení galerie Tate Britain, artdirekce časopisu ArtReview nebo designu modlitební knížky pro anglikánskou církev.
Součástí vyhlášení byla i výstava nominovaných a oceněných nejkrásnějších knih, které budou dále prezentovány na mezinárodní přehlídce Designblok, v Moravské galerii v Brně, nově v galerii českého designu CZECHDESIGN, ale i na zahraničních knižních veletrzích. Autory katalogu a vizuální podoby slavnostního ceremoniálu 54. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku byli Petr Bosák, Robert Jansa a Adam Macháček.
Kompletní výsledky soutěže
Odborná literatura
1. místo, Cena Ministerstva kultury ČR: Co je designér: věci, místa, sdělení, grafický designer: Kateřina Šuterová
2. místo: Ilustrovaná ústava České republiky, ilustrace: Jindřich Janíček, grafický design: Nikola Klímová
3. místo: KdF Typ 60L 1941, grafický design: Ondřej Brom
Krásná literatura
1. místo, Cena Ministerstva kultury ČR: Moc a vzdor, grafický design: Juraj Horváth
2. místo: Stín kapradiny, ilustrace: Lucie Lučanská, grafický design: Nikola Klímová
3. místo: Ruzká klazika, ilustrace: Palo Čejk, grafický design: Juraj Horváth
Literatura pro děti a mládež
1. místo, Cena Ministerstva kultury ČR:Bydlíme!, ilustrace: Daniela Olejníková, grafický design: Paľo Bálik
2. místo: Cukrárna U Šilhavého Jima, ilustrace: Františka Loubat, grafický design: Jan Čumlivski
3. místo: Byl jednou jeden zázrak, ilustrace: Juraj Horváth, grafický design: Juraj Horváth
Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky
1. místo, Cena Ministerstva kultury ČR: ABCZ aneb H jako Havel, ilustrace: Adam Macháček, Sébastien Bohner, grafický design: Adam Macháček, Sébastien Bohner (20YY Designers)
2. místo: Pohádky o kolečkách a nekonečnu, ilustrace: Zuzana Demlová, grafický design: Zuzana Demlová, Juraj Horváth
3. místo: Nebojme se bát, ilustrace: Michaela Kukovičová, grafický design: Jan Havel (Belavenir)
Knihy o výtvarném umění
1. místo, Cena Ministerstva kultury ČR: Epos 257: Kořeny, větve, šlahouny, ilustrace: Epos 257, grafický design: Jan Matoušek
2. místo: Napřed uhořet, grafický design: Petr Bosák, Robert Jansa (20YY Designers)
3. místo: Katharina Grosse: Wunderbild, grafický design: Petr Bosák, Robert Jansa, Adam Macháček (20YY Designers)
Katalogy
1. místo, Cena Ministerstva kultury ČR: Pocta suknu: Textil v kontextu umění, grafický design: Štěpán Malovec, Martin Odehnal
2. místo: BUY BUY Qubus, ilustrace: Matúš Buranovský, grafický design: Matúš Buranovský
3. místo: Nula jedna, grafický design: Štěpán Marko
Bibliofilie a autorské práce
1. místo, Cena Ministerstva kultury ČR: V znamení Pentódy, ilustrace: Jan Čumlivski, Palo Čejka, Tomáš Klepoch, grafický design: Jan Čumlivski, Palo Čejka, Tomáš Klepoch
2. místo: Snow Year, ilustrace: Jindřich Janíček, grafický design: Jindřich Janíček
3. místo: Hvězdy Tabooku, ilustrace: Kateřina Černá, grafický design: Kateřina Černá
Specializované kategorie
Studentské práce posluchačů výtvarných a polygrafických škol
1. místo, Cena Arna Sáňky: Mujina, grafický design: Lucie Lučanská
2. místo: Slabikář, ilustrace: Soňa Juríková, grafický design: Soňa Juríková
3. místo: – OLOG, ilustrace: David Dolenský, grafický design: David Dolenský
Cena PNP a UPM pro mladé úpravce do 30 let
Anonym 1968–1984, grafický design: Jindřich Janíček
Ceny za vynikající polygrafické zpracování
1. místo: Punťa: Zapomenutý hrdina českého komiksu (1934–1942), ilustrace: René Klapač, Hermína Týrlová, grafický design: Michal Smejkal, Kateřina Orlíková (Symbiont)
2. místo: Pocta suknu: Textil v kontextu umění, grafický design: Štěpán Malovec, Martin Odehnal
3. místo: Podivuhodný svět Zdeňka Buriana, ilustrace: Zdeněk Burian, grafický design: Michal Chodanič
Zvláštní cena Svazu polygrafických podnikatelů za mimořádné digitální zpracování
Josef Sudek: Fotograf, výtvarník, grafický design: Bohuslav Šír
Cena SČUG Hollar za vynikající ilustrační doprovod
Tweety 1956–1963, ilustrace: Matěj Lipavský, grafický design: Martin Hůla
Cena Unie grafického designu
Hrdinové kapitalistické práce, grafický design: Barbora Klimszová
Cena Vojtěcha Preissiga udělovaná Spolkem českých bibliofilů
Příběh nebe a země, ilustrace: Veronika Hanzlíková, grafický design: Veronika Hanzlíková
Všechny oceněné knihy si můžete prohlédnout v galerii.