Nejen design, nejen výroba a nejen obchod, beseda s D. Karáskem

proběhla druhá z řady besed a přednášek na téma Český design „světový“ v Centru současného umění DOX.

Ve středu 24. června se v holešovickém centru současného umění DOX uskutečnila již druhá beseda z cyklu Český design „světový“. Pozvání tentokrát přijal David Karásek a večer, jehož tématem byl „Nejen design, nejen výroba a nejen obchod“ moderovala project managerka organizace CZECHDESIGN.CZ Jana Vinšová./

David Karásek v úvodu večera krátce načrtl důvody a motivaci k založení vlastní firmy mmcité, jejíž pobočky lze v současné době najít kromě České republiky taky na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Španělsku a která svoje postavení buduje dokonce mimo evropský kontinent. Kromě toho taky vysvětlil, co si lze představit pod samotným pojmem městský mobiliář, jehož výrobou se tato společnost zabývá.

Základním principem fungování této firmy je propojování designu s obchodem. To se projevuje třeba ve snaze nepřekročit určitou předem stanovenou cenu produktu dodávaného na trh už při jeho samotné tvorbě. Významný je taky úzký vztah městského mobiliáře a architektury. Podle Karáska proto hraje důležitou roli architekt a jeho rozhodnutí o konečném zasazení mobiliáře do veřejného prostoru.

Problém pro firmu představuje průmyslové kopírování. Ochrana vůči tomuto jevu je náročná jak z hlediska financí tak energie. Škodu představují ztracené zakázky a také možné pošpinění jména firmy v důsledku zkušeností lidí s nekvalitními kopiemi výrobků.

I když spolupráce se studenty není firmou cíleně vyhledávaná, bývá považovaná za přínosnou pro obě strany. Příkladem může být první místo v soutěži Studentský design a druhé místo v kategorii Objev roku soutěže Czech Grand Design 2008, které získal Roman Vrtiška za svůj návrh městského mobiliáře Sinus - řady stromových mříží a sedacích prvků, které realizoval pro společnost mmcité.

Ve stejném roce se firma v této soutěži umístnila na druhém místě v kategorii Výrobce roku za stojan na kola Meandre. Tento je vytvořený z meandrově tvarovaného pásu kůže, který tvoří žlábek sloužící k šetrnému odložení kola.

David Karásek vyzdvihl význam Unie profesionálních designérů ČR. Podle jeho slov tady chybí instituce někdejšího Designcentra, proto je snahou této organizace řešit téma designu komplexně a vyjadřovat se taky k aktivitám státní správy.

Na otázku, jestli existuje český design odpovídá David Karásek záporně a tvrdí, že pokud se mladí čeští designéři úspěšně prosazují v zahraničí, tak se většinou neví o tom, že jsou původem z České republiky.

Další beseda z cyklu Český design „světový“ se uskuteční třetí červencovou středu v centru současného umění DOX.

CZECHDESIGN.CZ Vás se těší na setkání s Vámi, 15.července 2008.

Partnerem přednáškového cyklu je Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze.

výstava czd
SHOP 2025
SHOP Snoubení
job lab 2024