Kdo hledá kousek newyorské estetiky na pražském Smíchově, má nyní konečně šanci uspět. Industriální čtvrť dlouho trpěla nevhodnými a necitlivými zásahy developerů. Nyní se skupina Skanska blýskla a zdařile revitalizovala prostor původní vozovny v ulici Na Valentince. V administrativní budově našla zázemí pro svůj pražský showroom i firma U1. A volba to od ní byla nadmíru chytrá. Míst s takovým geniem loci je v Praze totiž pomálu.
Původem brněnská společnost, zaměřená na tvorbu komerčních interiérů a dodávky svítidel, funguje od roku 2001. Ačkoliv začátky nebyly nijak snadné, díky trpělivosti a zarytosti jejích majitelů se jí začalo postupně víc a víc dařit. V minulosti - a ani ne tak vzdálené - totiž představa, že pracovní prostředí má splňovat určitá estetická a funkční kritéria, byla pro řadu podnikatelů čirá zbytečnost.
Budova Five Na Valentince. Smíchov. Zdroj. Skanska
U1 ale trvala a trvá na opaku. Se zaměstnanci trávila v kancelářích spousty času, sledovala jejich návyky a potřeby. Vzniká tak individualizované a plně funkční pracovní prostředí, ve kterém strávený čas není řeholí.
Zkušenosti, které majitelé nabyli při vymýšlení rozličných druhů pracovišť, je dovedlo až k nápadu vytvořit multifunkční kancelářský stůl. Ten je možné různými způsoby upravovat, dělit a měnit - vše podle potřeb uživatelů.
Nábytek Only1 dlouho cizelovali do dokonalosti. A byli přesvědčení, že lépe už to nejde. Přesto se našla dvojice designérů, která firmě poslala návrh na určité technické vylepšení. Jaromír Popek, spoluzakladatel firmy, vzal svoje první rezoluntí “ne” brzy zpět. „Byl to upgrade jako z jiné planety“ říká dnes a neskrývá nadšení ze spolupráce s mladými tvůrci.
Tou dvojicí, která se s určitou dávkou drzosti a tvrdohlavosti pustila do redesignu stávajícího výrobku, je dvojice Roman Vrtiška a Vladimír Žák. (VRTIŠKA • ŽÁK) Kamarádi z pražské UMPRUM, kde nedávno vystřídali Jiřího Pelcla, jakožto pedagogové, v čele Ateliéru design nábytku a interiéru, mají se zařizováním interiérů už řadu zkušeností.
Od kanceláře pro Avast, Boca, DTZ až po práci pro KKCG, vždy trumfovali schopností vtisknout interiéru jednoduchou čistotu a přitom vlídnou něhu. Jejich interiéry jsou často součástí developerských obrů, přesto zůstávají přitažlivě komorní, bez zbytečného vizuálního balastu. Podobný přístup k hodnotám, ale i materiálům a nakonec i logice nákladů, svedl U1 s Žákem a Vrtiškou dohromady i při práci na pražském showroomu firmy.
Ten se veřejnosti poprvé otevře se začátkem Designbloku.
Designéři byli nadšeni především z kvality nového objektu, ale také zachovalým charakterem industriální vozovny, včetně původních tabulkových oken, které tolik připomínají lofty Manhattanu. Netrvali sveřepě na prvoplánovém využití jen těch nejdražších materiálů. Naopak. Finální podlaha je tvořena deskami zdvojené podlahy, které se následně zakrývají podlahovou krytinou. Vrtiška s Žákem ji ale nechávají přiznaně obnaženou a interiéru tak dodávají paradoxně mnohem sebevědomější akcent, než kdyby ji ukryli. Pomyslnou interiérovou tečkou je pak dýhovaná organická stěna, která čistému prostoru vtiskne svěží a hravý feeling.
A právě tato schopnost míchat vysoké a nízké, drahé a dostupné, luxusní a funkční dělá z dvojice nejúspěšnější designéry v České republice. Showroom U1 je tak díky jejich sebejistému, přesto pokornému rukopisu, jedním z nejhezčích, jaké v Praze najdete. Stojí za návštěvu sám o sobě, a navíc se můžete u U1 inspirovat, jak si vylepšit své pracovní prostředí.










