Nebojte se divokých a charismatických doplňků v interiéru. Britská designérka připravila pro IKEA kolekci plnou výrazných barev a vzorů

Pomocí interiérových doplňků z limitované kolekce KARISMATISK můžete skutečně vyjádřit svou osobnost. | Zdroj: IKEA Pomocí interiérových doplňků z limitované kolekce KARISMATISK můžete skutečně vyjádřit svou osobnost. | Zdroj: IKEA

Ze spojení IKEA s ikonickou britskou módní designérkou Zandrou Rhodes vznikla limitovaná kolekce KARISMATISK, kterou mezi regály jednoduchého skandinávského designu rozhodně nepřehlédnete. Ne nadarmo dostala tato kolekce, jež má své neodepřitelné kouzlo, název, který znamená v překladu ze švédštiny charismatický. Pro ty, jimž připadá až moc výrazná a neví si rady s tím, jak je do běžného interiéru začlenit, máme tipy od Markéty Polcarové, vedoucí interiérové designérky IKEA.

Být sama sebou

Pro Zandru Rhodes, která ještě před tím, než se stala také proslulou módní návrhářkou, začínala navrhováním interiérových látek, byla spolupráce s IKEA návratem ke kořenům. Na módní scéně její tvorba našla pevné místo již na konci 60. let minulého století, kdy začalo být její jméno synonymem pro výrazné a neortodoxní vzory, pro které čerpala inspiraci hlavně díky svým četným cestám po světě. Její práci obdivovali nejen celebrity a rockové hvězdy – Kylie Minoque, Diana Ross či Freddie Mercury, ale i členové královské rodiny včetně princezny Diany nebo princezny Anny, která podle jejího návrhu oblékla dokonce svatební šaty.

Proces tvorby kolekce KARISMATISK | Zdroj: IKEAProces tvorby kolekce KARISMATISK | Zdroj: IKEA

Začátky Zandřiny tvorby přitom nebyly tak růžové, spousta lidí její styl zavrhovala a přišel jim až moc extrémní. Vystudovaná textilní designérka se však od své vize nenechala odradit a postupem času se její tvorba začala těšit velké oblibě a sbírat nejrůznější ocenění. Barvy a vzory, pro které se ve světě nejvíce proslavila, přenesla i do kolekce pro IKEA: Spolupráce s ikonickým nábytkářským domem pro mě byla opravdu skvělou příležitostí, jak znovu představit svůj design, tentokrát skrze řadu interiérových doplňků, světu. Doufám, že na globální trh přenesu svou vášeň pro textil, potisky a barvy a budu inspirovat svým osobitým stylem a láskou pro cestování, která se v mé tvorbě odráží.“

Zandřiny skici kolekce KARISMATISK | Zdroj: IKEAZandřiny skici kolekce KARISMATISK | Zdroj: IKEA

Svůj nezaměnitelný rukopis v minulosti propojila v rámci kolaborací i se značkami, jako je Valentino, Topshop, Mac Cosmetics, Happy Socks či Free People, letos si kousek jejího designu můžete odnést na jednom z 26 produktů IKEA. Od prvotního setkání týmu IKEA se Zandrou v jejím londýnském bytě uplynuly více jak dva roky, během kterých se podařilo vytvořit produkty, které jsou nejen vizuálně krásné a výrazné, nýbrž hlavně funkční. „Tým IKEA opravdu pochopil mou estetiku a díky tomu se dobře doplňujeme. Proces navrhování je organický a upřímný, a to se odráží v celé kolekci. Je to úžasné dobrodružství. Z praktického hlediska je velice zajímavé pokoušet se přetransformovat můj svět tak, aby z něho něco mělo co nejvíc lidí,“ pochvaluje si spolupráci s týmem IKEA Zandra Rhodes.

Kolekce KARISMATISK | Zdroj: IKEAKolekce KARISMATISK | Zdroj: IKEA

Polštářky z limitované kolekce KARISMATISK | Zdroj: IKEAPolštářky z limitované kolekce KARISMATISK | Zdroj: IKEA

Až moc divoké?

Pokud plujete spíše na minimalistické notě a kousky z kolekce KARISMATISK jsou na vás až příliš výrazné, zkuste dát na radu samotné Zandry: „Myslím, že dobrým způsobem, jak s věcmi z mé kolekce začít, je pořídit si prvně jen jednu věc a vyčkat, jak ji budete v prostoru vnímat. Například jeden z polštářků či tmavě modrou vázu.“ Správným kombinováním totiž k ostatnímu vybavení vašeho domova i ty nejdivočejší kousky skvěle zapadnou. Jestli si nevíte rady s tím, jak začít, přinášíme vám rozhovor s vedoucí interiérovou designérkou IKEA Markétou Polcarovou, který doplní fotografie z reálných bytů manažerky projektu Snoubení Veroniky Soukupové a influencerky Anny Stránské, jež Zandřin design dokázaly přizpůsobit své vlastní estetice.

Markéta Polcarová | Zdroj: IKEAMarkéta Polcarová | Zdroj: IKEA

Jakých pravidel by se měl člověk držet při použití výrazných produktů, jako jsou právě ty z kolekce KARISMATISK, v interiéru?

MARKÉTA: Pokud zvolíme výrazný solitér, který je v místnosti ojedinělý, vytvoříme tak optický středobod místnosti. Tento středobod je dobré propojit s oblíbenou aktivitou tak, aby nábytek podporoval funkci, kterou chceme podpořit, ať už jde o čtení knih v kontrastním křesle, nebo o setkání přátel okolo kulatého stolu s výrazným podnožím. O to více se pak budeme cítit jako doma.

Pokud budeme v interiéru pracovat například s velkoformátovými vzory, musíme si uvědomit, že použitý vzor na koberci, povlečení nebo tapetě prostor opticky uzavře a výsledná místnost bude působit o něco menším dojmem.

Produkty z kolekce KARISMATISK se krásně vyjímají v minimalistickém bytě influencerky Anny Stránské. | Foto: Maria FurletovaProdukty z kolekce KARISMATISK se krásně vyjímají v minimalistickém bytě influencerky Anny Stránské. | Foto: Maria Furletova

S jakou další kolekcí IKEA si kolekce KARISMATISK nejvíce rozumí?

MARKÉTA: Růžové skládací krabice KARISMATISK skvěle padnou do legendární KALLAX knihovny. Úložnými vaky na zip s třásněmi můžete pro změnu ozdobit šatní skříň. Kolekci můžeme sladit s nábytkem výrazných barev, jako je třeba žluté křeslo EKERO. Tato kolekce bude ale vypadat skvěle i v tradičnějších nebo eklektických interiérech. S kolekcí KARISMATISK si bude rozumět například sametové křeslo tmavě modré barvy REMSTA

Existuje nějaké jedno zásadní pravidlo pro kombinování výrazných barev?

MARKÉTA: Při kombinování barev musíme vzít v potaz funkci místnosti, její tvar, osvětlení a výsledný dojem, kterého se snažíme dosáhnout. Zvolíme-li stejné či podobné světlejší odstíny napříč celým domovem, docílíme většího jednotného celku. Pokud naopak zvolíme různé barvy, prostor bude rozdělen opticky na mnoho menších míst a bude působit menším dojmem.

Výraznou vázou oživila Anna Stránská komodu v obývacím pokoji. | Foto: Maria FurletovaVýraznou vázou oživila Anna Stránská komodu v obývacím pokoji. | Foto: Maria Furletova

Co se týče koordinace barev obecně, možností je opravdu mnoho. Můžeme zvolit monochromatickou škálu a pracovat s jednou barvou ve třech odstínech. Harmonický celek můžeme snadno vytvořit i za použití dvou zcela odlišných, ale kontrastních barev podobné intenzity, které doplní jedna decentnější barva, jež slouží jako podklad těchto dvou barev. Pokud nechceme pracovat se zcela odlišnými barvami, můžeme pracovat se sousedícími barvami napříč barevným spektrem a kombinovat třeba žlutou, růžovou a červenou. Další možností je kombinace komplementárních barev, jako je žlutá a modrá, nebo kombinace neutrálních barev, jako jsou odstíny béžové a hnědé. Nic nepokazíme ani kombinováním bílé, černé a šedé. Použití barev a vzorů je snadný a levný způsob jak dosáhnout vizuální změny, reflektovat lokální kulturu nebo vyjádřit svoji osobnost. Barva může opticky změnit velikost prostoru, ovlivnit atmosféru, dodat prvek zábavy nebo naopak dramatu. Barva zásadním způsobem ovlivňuje naše pocity.

„Kolekce KARISMATISK je navržena tak, aby se hodila téměř do jakéhokoliv prostoru a dodala mu chybějící šťávu a osobnost,“ říká Markéta Polcarová. | Foto: Maria Furletova„Kolekce KARISMATISK je navržena tak, aby se hodila téměř do jakéhokoliv prostoru a dodala mu chybějící šťávu a osobnost,“ říká Markéta Polcarová. | Foto: Maria Furletova

A pokud se jedná o vzory?

MARKÉTA: Co se týče kombinování vzorů, zlatým pravidlem, kterého se obecně držíme v IKEA, je kombinování geometrického, abstraktního a figurativního motivu. Tento princip funguje napříč různými styly. Kombinování těchto různých vzorů je velmi snadné, pokud mají tyto motivy alespoň jednu společnou barvu.

Do jakého typu interiéru se tato kolekce nejvíce hodí?

MARKÉTA: Kolekce KARISMATISK je navržena tak, aby se hodila téměř do jakéhokoliv prostoru a dodala mu chybějící šťávu a osobnost. Kolekce KARISMATISK je totiž o sebevyjádření, zábavě, optimismu. Nebojte se kombinovat polštáře, koberce a doplňky s nábytky či doplňky, které už máte doma a jsou v základu v podobných barvách. Stačí umístit několik polštářů z kolekce na žlutou sedačku, zkoordinovat ji se setem tří koberců, postavit modrou vázu na stolek a vznikne něco zcela jedinečného. Doplňky z kolekce můžete použít i jako solitéry, které aktivují pozornost. Tato kolekce ale není jen o zářivých barvách a výrazných vzorech, které upoutají pozornost. Najdeme zde i funkční doplňky, jako jsou úložné krabice, svícny, vázy, nebo dokonce metráž se střihem na šaty.

Výrazné doplňky pro svůj interiér zvolila i Veronika Soukupová, manažerka projektu Snoubení. | Foto: Maria FurletovaVýrazné doplňky pro svůj interiér zvolila i Veronika Soukupová, manažerka projektu Snoubení. | Foto: Maria Furletova

Pokud byste si měla nějaký z produktů z této kolekce vybrat, jaký by to byl?

MARKÉTA: Mojí osobní volbou je sada tří menších koberců. Líbí se mi i metráž, která obsahuje tištěný střih šatů kimonového typu, což je v nabídce IKEA zcela unikátní. Zaoblený polštář mi zase připomíná mé oblíbené japonské knedlíčky Gyoza.

Článek vznikl v rámci placené spolupráce.

Související

Revoluce v nakupování nábytku. Před 30 lety přišla do Československa IKEA, jak na to vzpomínají renomovaní designéři?
Produktový design

Revoluce v nakupování nábytku. Před 30 lety přišla do Československa IKEA, jak na to vzpomínají renomovaní designéři?

Tereza Urban - 2. 9. 2021

Bez napojení na vodovod, elektřinu a kanalizaci. Jak funguje soběstačný dům, jehož interiér pomohla zařídit IKEA udržitelnými výrobky?
Interiér a architektura

Bez napojení na vodovod, elektřinu a kanalizaci. Jak funguje soběstačný dům, jehož interiér pomohla zařídit IKEA udržitelnými výrobky?

Tereza Bíbová - 21. 5. 2021

Kousek umění ve vašem obýváku. IKEA představuje nové limitované produkty
Produktový design

Kousek umění ve vašem obýváku. IKEA představuje nové limitované produkty

Tereza Urban - 7. 4. 2021

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024