Navzdory tradicím. 8 materiálů, které vytlačují zlato ze současného šperku

Nastassia Aleinikava, kolekce Scandinavian forest, zdroj: nastassiaaleinikava.com Nastassia Aleinikava, kolekce Scandinavian forest, zdroj: nastassiaaleinikava.com

Jaro je za dveřmi a my brzy odhodíme bundy a kabáty a bude vidět, co je pod nimi - je tady období šperku! Že zlato není nic pro vás? Šperky se dnes ale už vyrábí z téměř čehokoli. Přinášíme výběr 8 tradičních i netradičních materiálů, které vládnou současnému českému šperkařství. Nejkrásnější šperk je jistě úsměv... ale prsten se taky hodí.

1/ Porcelán

Pozor na ty talíře po babičce! Porcelán, to je tradice. Když ho ale do rukou vezme Shit Happens nebo Minka, slovo tradice dostane úplně nový rozměr. Ať už ženské hlavy s noblesními účesy a barvou ucpanou pusou nebo honosné perly s prasátky, co visí vzhůru nohama - to jsou šperky, co u babičky v šuplíku asi jen tak nenajdete.

Shit Hapens - náhrdelník Lady bitch, zdroj: shop.czechdesign.czShit Hapens - náhrdelník Lady bitch, zdroj: shop.czechdesign.cz

2/ Perbunan

Perbunan je syntetický kaučuk a vyrábí se z něj například pneumatiky, hadice... a nebo taky šperky. Kristýna Malovaná se nebojí nových materiálů a ráda experimentuje. Náramky z kolekce Minimal jsou díky perbunanu odolné, lehké a příjemné na dotek. Důkaz, že šperk může být opravdu z čehokoliv.

Kristýna Malovaná - náramek Minimal: Flower, zdroj: shop.czechdesign.czKristýna Malovaná - náramek Minimal: Flower, zdroj: shop.czechdesign.cz

Další neotřelé šperky od Kristýny Malované si můžete prohlédnout zde.

3/ Stříbro

Sůl je sice nad zlato. Ale o stříbru nikdo nemluvil. Spanilý materiál není ve šperku klasika jen náhodou - je dobře zpracovatelné, jemné a má v sobě něco magického. Stříbrem prostě nikdy nic nezkazíte. Ať už do něj otisknete chleba nebo drát, bude elegantní. Důkazem toho jsou krásné chlebové náušnice Elišky Lhotskékolekce tordovaných prstenů od Hanky Polívkové, které nebudete chtít sundat.

Hana Polívková - tordovaný prsten, zdroj: shop.czechdesign.czHana Polívková - tordovaný prsten, zdroj: shop.czechdesign.cz

4/ Beton

Beton provází lidstvo už od antiky. Tvrdý chladný šedivý materiál není na první pohled úplně sympatický. A přitom dokáže být beton v uších docela příjemnou záležitostí.

Předsudky o betonu bourá česká značka Industry Jewels, která ukazuje, že beton dokáže být i roztomilý a dámský. Unese tuny a my ho taky rádi nosíme. Beton v uších prostě sluší!

Industry Jewels - náušnice Kruh COLOR, zdroj: shop.czechdesign.czIndustry Jewels - náušnice Kruh COLOR, zdroj: shop.czechdesign.cz

Další betonové kousky od Industry Jewels najdete zde.

5/ Chirurgická ocel

Ocel v rukou chirurga dokáže divy. A co teprve v rukou designéra! Sterilní a chladný materiál nedává prostor pro zbytečnosti. Ať už chirurg nebo designér - oba zvolí čistou geometrii. A ta dá vyniknout samotnému materiálu.

Náušnice od JaraJana Veselého staví na protikladu takto minimalistického šperku a měkkých linií lidského těla. Chirurgická ocel je prostě pro ty, co stojí nohama pevně na zemi.

Jara - náhrdelník 59, zdroj: shop.czechdesign.czJara - náhrdelník 59, zdroj: shop.czechdesign.cz

6/ Dřevo

Dřevo má spoustu skvělých vlastností. Například skvěle hoří. Pokud ho ale zrovna nezapálíte, může vás krásně zahřát i na duši. Je to kus stromu, co se nestydí za svůj věk. A tak ho dává svou strukturou hrdě najevo. To dělá z každého kousku nekopírovatelný originál - stejně jako u lidí. Díky ručně vyráběným náhrdelníkům od Bajkajlaj tak budete mít kousek přírody všude s sebou.

Bajkajlaj - náhrdelníky, zdroj: facebook,com - BajkajlajBajkajlaj - náhrdelníky, zdroj: facebook,com - Bajkajlaj

Šperky pořídíte v GALERII CZECHDESIGN na Vojtěšské 3 v Praze.

7/ Nerez

Stará láska nerezaví. Stejně jako šperky od Michaely Gorcové nebo Lucie Zemanové. Obě designérky spojily nestárnoucí materiál s přírodními motivy. Každá po svém - Michaela Gorcová s lehkostí vážčích křídel, Lucie Zemanová naopak zvolila rostlinnou říši a vytvořila kolekci s vavřínem, bobkem a s jinanem. Ať už si na sebe vezmete nerezový vavřín nebo vážku, určitě se za vámi každý ohlédne.

Michaela Gorcová - náhrdelník vážky, zdroj: michaelagorcova.czMichaela Gorcová - náhrdelník vážky, zdroj: michaelagorcova.cz

Více šperků od autorek najdete online na shop.czechdesign.cz.

8/ Plast

Že jsou plastové šperky jen pro děti? To už dávno není pravda. Studio 2D3D vyrábí šperky z plastu, které nosí dospěláci.

„Linky a plochy krájíme na malé kousky, strouháme prostor a přidáváme samy sebe... s láskou." A jde to vidět: náhrdelníky ze složitého materiálu s jednoduchou geometrií v sobě mají něco víc než jen ropu.

2D3D - náhrdelník L Tubes, zdroj: shop.czechdesign.cz2D3D - náhrdelník L Tubes, zdroj: shop.czechdesign.cz

Co dalšího dokáže 2D3D s plastem si můžete prohlédnout zde.

Z výčtu materiálů jde vidět, že se naši šperkaři nového rozhodně nebojí a rádi experimentují. Zlatá klasika si ale na poli českého designu nakonec vždy místo najde. Důkazem toho jsou okouzlující šperky od Nastassie Aleinikavy, která se na konci března stala Designérkou šperku roku Czech Grand Design. Nastassia pro svou tvorbu používá paradoxně hlavně tradiční materiály. Je tak poznat, že ať už guma nebo zlato, čeští designéři to se šperkem prostě umí.

Související

Designblok 2018: Czech Jewelery Designers meet NYC
 

Designblok 2018: Czech Jewelery Designers meet NYC

Výstava
25. 10. 2018 - 29. 10. 2018

5 dárků pro zamilované z dílen českých designérů
Móda a šperk

5 dárků pro zamilované z dílen českých designérů

Kristýna Moučková - 1. 2. 2018

job shop
výstava czd
kruh 2024 duben
shop 4/2024