Navzdory pravidlům. Červenec pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu CZECHDESIGN. Foto: Štěpánka Paseková Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu CZECHDESIGN. Foto: Štěpánka Paseková

Prázdniny jsou za půlkou, ve městech i na venkově se čas líně válí a zdánlivě se nic moc zajímavého neděje. Je to i není pravda. Pozitivních, ale bohužel i prapodivných situací zažil svět designu několik i v červenci. Pojďte se na ně podívat s námi.

Zmatky kolem bienále

Kolem brněnského bienále to vře už nějakou dobu. Před rokem do redakce dorazil email trojice Radim Peško, Tomáš Celizna a Adam Macháček, informující o jejich kritickém pohledu na akci, jíž pomáhali několik let formovat. Naší snahu dát aktérům prostor vyjádřit se k jednotlivým problémům – od kvality programu až po samotnou organizaci – bohužel většina z účastníků odmítla, a mračna se tak zase zatáhla. Co se vlastně nyní děje, to je velká neznámá. Aktuálně je jasné, že plánovaný příští ročník se konat nebude, oficiálně z důvodu přestavby budovy Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Na podzim slibuje Moravská galerie zveřejnit informace o tom, v jakém režimu a podobě se slet těch nejlepších grafiků bude konat. Už teď je jasné, že ke změnám dojde, nechme se překvapit, jaké budou. Nepříjemná pachuť, že jde o souboj eg, ale zůstává.

Brněnské bienále a jeho výstava o městě Porto. Foto: KIVABrněnské bienále a jeho výstava o městě Porto. Foto: KIVA

Nejasná pravidla

Podivné zprávy přicházejí také z pražské UMPRUM. Jak informoval čtrnáctideník A2 v článku Martina Vrby „Řídit UMPRUM jako firmu“, výběrové řízení na nové vedení Ateliéru intermediální konfrontace proběhlo mírně řečeno nestandardně. Komise vybrala a doporučila dvojici Markéta Magidová a Julie Béna, ale světě div se, rektor prodloužil opět smlouvu Jiřímu Davidovi, který ateliér vede dlouhé roky, v konkurzu však skončil až třetí v pořadí. Z avizované snahy omladit vedení a zabránit „fosilizaci“ ateliérů, zkrátka pustit do instituce novou krev a s tím nové impulzy, se stala taškařice, která na prestižní instituci vrhá negativní světlo. Vysoké školy by měly jít společnosti příkladem, podobná svévole a nerespektování „nehodících se“ doporučení však připomínají spíše současnou českou politiku. Pravidla sem, pravidla tam.

Rektor UMPRUM Jindřich Vybíral na promocích. Zdroj: UMPRUMRektor UMPRUM Jindřich Vybíral na promocích. Zdroj: UMPRUM

Rozkvět Moravy

Dobré zprávy naopak přicházejí z regionů, malých měst a vesnic. Tam, kde ještě před pár lety chátraly budovy a architektura a design byla skoro sprostá slova, se dnes objevují místa, na která můžeme být hrdí. Konkrétně je řeč o jižní Moravě. Takové Znojmo, jedno z nejkrásnějších měst v republice, zažívá teď doslova renesanci a vyplatí se sem zajet obdivovat nové fasády, kavárny a hotely. Zásluhu na tom má určitě i místní architektonické studio ORA, které sbírá jednu cenu za druhou, a zůstává přesto věrné svému kraji. Renovace sklípků, interiérů nebo hotelů zvládají na jedničku. Osvícená Litomyšl to stále ještě není, ale vlaštovka zvěstující designové probuzení českých měst rozhodně!

Sklep od studia ORA ve Vrbovci na Moravě Zdroj: ORASklep od studia ORA ve Vrbovci na Moravě Zdroj: ORA

Hrníček

Palce nahoru patří v červenci také jedné pražské kulturní instituci. Galerii hlavního města Prahy pomohl CZECHDESIGN před dvěma lety s rebrandingem a kromě plakátů se nyní můžete těšit z nových propagačních předmětů. Hrníčky vyrobil Český porcelán v Dubí a navrhlo je Anymade studio, autor celkového nového vizuálního stylu. Je to vtipné, svěží a dotažené. Zkrátka položka do wish listu pro všechny designlovers.

Merch GHMP stojí za to! Zdroj: FCB GHMPMerch GHMP stojí za to! Zdroj: FCB GHMP

Do přírody levně

Chata za 350 000 Kč? Šílenost nebo realita? Projektů, které se snaží naplnit touhu mladého městského lidu po přírodě, je čím dál tím víc, architekti ze studia DDAANN právě dokončili jeden z těch atraktivnějších. V lese u Smržovky postavili malou montovanou dřevostavbu, která vypadá jako útulna pro skřítky. A v tom je její hlavní kouzlo. Sází na to, že „na chatě“ chcete být hlavně v přírodě a pod střechu utečete jen na noc a před deštěm. Sympatický projekt i výsledek. Snad aby jen avizovaná lehká realizace i nenáročná údržba neznamenala, že podobných Tiny Houses budou české lesy brzy plné.

Projekt Tiny House Done nabízí malé, ale komfortní bydlení v přírodě Zdroj: Lukáš Otevřel Projekt Tiny House Done nabízí malé, ale komfortní bydlení v přírodě Zdroj: Lukáš Otevřel

V srpnu rozhodně doporučujeme objet republiku a přespat v hotelích, které jsme pro vás osobně vyzkoušeli a jejichž seznam právě visí na našem webu. Pomalu se připravíme na nadcházející Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který na konci léta přinese módu do prostor probouzející se Invalidovny. Snad to bude velkolepější zážitek, než její nedávný opening. Tak pěkný zbytek léta.

Související

Jeden krok vpřed a tři kroky zpátky. Květen pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Jeden krok vpřed a tři kroky zpátky. Květen pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 4. 6. 2019 - 7 min.

Lhostejný český design. Duben pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Lhostejný český design. Duben pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 1. 5. 2019 - 6 min.

Půst i posvícení. Březen pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Půst i posvícení. Březen pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 3. 4. 2019 - 6 min.

Vykradené tradice. Únor pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Vykradené tradice. Únor pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 4. 3. 2019 - 5 min.

Co v horkém létě rozvířilo dusný tropický vzduch? Červenec pohledem šéfredaktorky
Produktový design

Co v horkém létě rozvířilo dusný tropický vzduch? Červenec pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 1. 8. 2018 - 5 min.

Není všechno design, co se třpytí. Červen pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Není všechno design, co se třpytí. Červen pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 2. 7. 2018 - 5 min.

MYP 2024
Design do uší
Fotograf 2024
Štěpí soutěž