Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Jedno z prvních lůžek vycházející z kooperace studia DIVAN a firmy LINET – Multicare 1, 1999 | Foto: archiv DIVAN / Zakladatel studia DIVAN a vedoucí Ateliéru produktového designu na UMPRUM | Foto: archiv Ivan Dlabač Jedno z prvních lůžek vycházející z kooperace studia DIVAN a firmy LINET – Multicare 1, 1999 | Foto: archiv DIVAN / Zakladatel studia DIVAN a vedoucí Ateliéru produktového designu na UMPRUM | Foto: archiv Ivan Dlabač

Naše lůžko se stalo ikonou intenzivní péče, říká designér Ivan Dlabač, který pro úspěšnou firmu Linet navrhuje již 23 let

Ivan Dlabač a jeho designérské studio DIVAN ve spolupráci se zdravotnickou firmou LINET navrhuje transportní lůžka, která se stala celosvětovou ikonou zdravotnického prostředí. V současné bezprecedentní pandemické situaci nachází větší využití než kdy dříve.

Design zdravotnického vybavení představuje velmi specifický, ovšem neoddiskutovatelně podstatný obor. Skrze formování tvaru a estetiky lze nejen ovlivnit důvěru a pohodlí pacienta, ale také odhalit konstrukční a technické nedostatky produktu. „Produkt vnímáme jako koncepční celek, což nám umožňuje nahlédnout na konstrukci z nového úhlu pohledu. Díky tomu ji dokážeme posunout dál,“ říká Ivan Dlabač, vedoucí Ateliéru průmyslového designu na pražské UMPRUM a zakladatel designérského studia DIVAN. Se svým studiem se přes dvacet let ve spolupráci se zdravotnickou firmou LINET věnuje vývoji nemocničních lůžek, která se za léta práce stala ikonou zdravotnických zařízení. Jak jejich lůžka slouží v současné pandemické krizi a podepíše se tento výjimečný stav na jejich budoucím vývoji?

Zakladatel studia DIVAN a vedoucí Ateliéru produktového designu na UMPRUM | Foto: archiv Ivan DlabačZakladatel studia DIVAN a vedoucí Ateliéru produktového designu na UMPRUM | Foto: archiv Ivan Dlabač

Jak se vaše studio dostalo zrovna ke zdravotnickému designu?

IVAN: Naše studio jsme založili v roce 1997. Rok na to jsme od Zbyňka Frolíka, zakladatele firmy LINET, dostali nabídku, abychom zkusili navrhnout podvozek zdravotnického lůžka. Povedlo se nám vytvořit návrh podvozku s přidanou hodnotou nejen estetickou, ale i technickou. Díky tomuto úspěchu jsme dostali zadání na celé lůžko.

Zbyněk chtěl, abychom vytvořili něco zcela bezprecedentního, originálního. Tak jsme přišli s inovativními tvary a prvky, především s průhlednými postranicemi. To byl oproti předchozím existujícím lůžkům radikální zlom. Naše lůžko se stalo jakousi ikonou intenzivní péče, dostali jsme za něj národní cenu, a tak nějak jsme automaticky sklouzli do zdravotnictví.

Zdravotnictví je velmi specifický, rychle se vyvíjející obor. Odkud berete zkušenosti a inspiraci?

IVAN:Ten rok, kdy nám Zbyněk zadal návrh podvozku, mi zavolal a řekl, že musím přijet na zdravotnický veletrh do Düsseldorfu: Že pokud se chci v tomto oboru orientovat, musím jezdit na veletrhy a nasávat atmosféru. Hned, jak jsem tam přijel, viděl jsem přesně, co je a co není dobře zpracované, kde jsou nedostatky a co by se dalo vylepšit. Díky tomu se nám povedlo zpracovat tak kvalitní návrh a od té doby se pro mě návštěva veletrhů stala nepostradatelnou.

Jedno z prvních lůžek vycházející z kooperace studia DIVAN a firmy LINET – Multicare 1, 1999 | Foto: archiv DIVANJedno z prvních lůžek vycházející z kooperace studia DIVAN a firmy LINET – Multicare 1, 1999 | Foto: archiv DIVAN

Máte ještě nějaké tajné know-how, díky kterému se vašemu studiu daří vyvíjet takto kvalitní návrhy?

IVAN: Mám to štěstí, že dělám to, co mě opravdu baví. Do studia chodím skoro jako domů a pracuji s lidmi, kteří jsou zároveň mými přáteli. Dobrá atmosféra rozhodně pozitivně ovlivňuje kvalitu výrobků, na kterých pracujeme. Panuje tu zkrátka určitá synergie, je to jako kapela se skvělými hudebníky. To je podle mě naše gró a mám z toho radost.

Jako pedagog si zároveň vychovávám budoucí potenciální spolupracovníky. Je skvělé vidět, že za vámi zůstává nějaká stopa a můžete své zkušenosti předat dál. Svoji pedagogickou činnost však nevnímám, jako že někoho něco učím – je to spíš o debatě a spolupráci. Mladí lidé se v aktuálních trendech a technologiích pohybují mnohem intuitivněji než moje generace a výuku tak beru jako hodnotnou výměnu informací pro obě strany.

Jakým směrem váš ateliér na UMPRUM koncipujete?

IVAN: UMPRUM vnímám jako uměleckou školu, a proto se snažím, aby se studenti soustředili především na estetické hodnoty produktu. Neřešíme hluboká témata, protože věřím, že naše poslání je tvarovat a estetizovat a dále pak spolupracovat v týmu s dalšími specializovanými odborníky. Designérská činnost zahrnuje nejrůznější odbornosti, od technologů, přes konstruktéry až po nás, tvarovače. Každý do projektu vkládá svoji specializaci, je to kolektivní dílo a mě baví tyto odborníky spojovat.

Ukázka jedné z bakalářských prací studentů Ateliéru produktového designu – autor Vojtěch VyroubalUkázka jedné z bakalářských prací studentů Ateliéru produktového designu – autor Vojtěch Vyroubal

Pojďme zpět k vašim zdravotnickým lůžkům. V jakém rozsahu se na vývoji nových produktů podílíte? Zasahujete i do technických parametrů nebo se soustředíte výhradně na estetiku?

IVAN: Naše studio se soustředí především na tvar a estetiku. Zabýváme se kompozicí a snažíme se přinést něco nového. Ačkoli se ale zaměřujeme především na estetickou stránku, já osobně vnímám průmyslový design jako celek. Baví mě narážet na mantinely, které z funkčnosti produktu vychází. I skrz estetickou stránku lze posunout jeho funkčnost.

Jak probíhá spolupráce mezi vámi a zadavateli? Přicházíte k již jasnému technickému zadání?

IVAN: Spolupracujeme s firmami, které mají dobře vyřešené vývojářské zázemí a konstrukční pracoviště, odkud vychází jasná zadání. Zadavatelé mají jasné strategie a vize směřování a my se tomuto technickému základu snažíme vtisknout osobitý tvar a estetiku.

Přijdete při designování tvaru někdy na nedostatky v konstrukci, které se díky vaší práci dotáhnou?

IVAN: Určitě ano. Často během práce narazíme na jiné možnosti i v základní konstrukci a pak dochází k diskuzi. Produkt vnímáme jako koncepční celek, což nám umožňuje nahlédnout na konstrukci z nového úhlu pohledu. Díky tomu ji dokážeme posunout dál.

Novorozenecký inkubátor Shelly, 2015 | Foto: archiv DIVANNovorozenecký inkubátor Shelly, 2015 | Foto: archiv DIVAN

Jaké estetické hodnoty jsou pro zdravotnické prostředí nejdůležitější?

IVAN: Nejdůležitějším aspektem je vzbuzení důvěry a přátelské atmosféry jak u pacientů, tak u personálu a zákazníků, kteří produkty kupují. Pacient ve vážné zdravotní situaci ocení důvěryhodnost a kvalitu prostředí, ve kterém je ošetřován. V rámci nemocničních lůžek v nás určitě nevzbudí důvěru stará, proležená lůžka z trubek. Když jsou lůžka kvalitně esteticky i materiálově vybavena, mohou navodit atmosféru domova. Mohou působit například jako dobře známé domácí spotřebiče, vybavení, na které jsme zvyklí a užíváme je každý den.

Mluvil jste o průhledných bočnicích. Jaká další specifika odlišují vaše lůžka od těch ostatních?

IVAN: Důležitý je například nakloněný ovládací panel, který je při zvednutí zádového dílu na třicet stupňů vodorovně a laterární náklony, které dokážou podélně naklápět pacienta a řídit plíce tak, aby zůstávaly odvodněné a dobře dýchaly. To se hodí především nyní, v rámci epidemie, kde se pacienti právě s plicními potížemi musí vypořádat. Navíc to usnadňuje práci personálu. Když má sestra otočit silnějšího pacienta, náklon postele jí velmi pomůže.

Jak se zdravotnická lůžka testují?

IVAN: Jelikož jde primárně o bezpečí a zdraví pacienta, lůžka se testují dlouhou dobu, stejně dlouho jako například automobily. Pacient se může velmi snadno někde zaklínit nebo spadnout. K lůžku se vždy udělají dva až tři prototypy, které objíždějí nemocnice a ty shromažďují veškeré připomínky od celého personálu. Někdy se lůžka testují za zvýšeného dozoru i v reálném provozu. Následně se vrací znovu do výroby a ta se snaží nedostatky doladit. První prototyp vybíhá nejdříve po roce od chvíle, kdy se s testováním začalo a pak následují další testy, které produkt prověří do maxima.

Změnily se požadavky na produkty v rámci pandemie?

IVAN: Koronavirus nemá žádné specifické příznaky, kterým by současná lůžka nestačila. Vyhovující jsou především ta s laterárním náklonem, která pomáhají při plicních onemocněních. Naopak si myslím, že tato situace plně využívá potenciálu lůžek, který se před ní neměl možnost dostatečně uplatnit.

Jedno z nejnovějších transportních lůžek, Sprint 100 z roku 2018 | Foto: archiv DIVANJedno z nejnovějších transportních lůžek, Sprint 100 z roku 2018 | Foto: archiv DIVAN

A co samotná produkce lůžek? Zvedl covid nároky na množství vyrobených kusů?

IVAN: Jistý dopad tu určitě je. Stávající počet lůžek v nemocnicích je nedostačující a méně vybavené kliniky se snaží připravit na nejhorší. Nově vznikající polní nemocnice je z velké části vybavena právě lůžky Linet a zakázky se musí posouvat podle současných priorit, tedy zabezpečení situace v Čechách. Továrna jede na tři směny naplno a je skvělé, že taková firma dokáže současnou situaci zabezpečit dostatečným způsobem. Alespoň zatím.

Vyzkoušel jste někdy své lůžko vy sám?

IVAN: Já jezdím motocross a jelikož jsem docela kaskadér, často si něco pohmoždím nebo zlomím. Díkybohu jsem se nedostal do styku se svými lůžky, protože ta jsou určena na intenzivní péči a tam už jde opravdu o život. Ale ležel jsem na jiných lůžkách Linetu a docela jsem si užíval to, že vím, jak si lůžko správně nastavit a jak využít veškerého komfortu, který může poskytnout.

V jakých cenových relacích se vaše lůžka pohybují? Může si je dovolit každá nemocnice?

IVAN: Lůžek je široká paleta, od základních standardních až po lůžka intenzivní péče, která se mohou pohybovat v cenách automobilu. Taková lůžka už například reagují i na pohyb pacienta, tedy podle jeho pohybu určuje, zda je pacient v klidu nebo vyžaduje přítomnost sestry. Stejně tak na sesternu nahlásí, když pacient lůžko opustí a pohybuje se po nemocnici. Takové technologie se do nákladů samozřejmě promítají, nicméně když jde o život, žádná cena podle mě není příliš vysoká.

Studio DIVAN se ovšem nesoustředí pouze na zdravotnické pomůcky. Jedním z jejich produktů je například i travní sekačka Croos Liner. | Foto: archiv DIVANStudio DIVAN se ovšem nesoustředí pouze na zdravotnické pomůcky. Jedním z jejich produktů je například i travní sekačka Croos Liner. | Foto: archiv DIVAN

Myslíte si, že se pandemie nějakým konkrétním způsobem podepíše na dalším vývoji lůžek?

IVAN: Myslím, že současná situace nebude mít na vývoj stěžejní vliv. Linet je z mého pohledu jedna z mála firem, která se o svůj vývoj stará opravdu důsledně a jejich lůžka jsou připravena na mnohem extrémnější situace. Ve zdravotnických lůžkách má Linet zřejmě nejlepší reference na světovém trhu, a to je pro mě za tuto práci velkou satisfakcí.

A máte tedy představu, kam by se vývoj zdravotnického vybavení mohl posunout obecně?

IVAN: Obecně se vývoj nedá nikdy zcela odhadnout. Mění se podle nových technologií a dalších nepředvídatelných faktorů. Z celkového hlediska se snažíme produkty spíše zjednodušovat a činit je tak uživatelsky přístupnější. To personál i pacienti ocení nejvíce. Po technologické stránce si myslím v současnosti není moc co zlepšovat. Můžeme přicházet se zcela inovativními vizemi, když se ale vrátíme zpět na zem, zjistíme, že stávající řešení jsou zcela vyhovující. Největší potenciál progresu tedy vidím právě v designu a estetice. Ta vždy zůstane tou poslední věcí, kterou lze modifikovat a přinášet skrze ni smysluplné inovace.

Další články