Národní technické muzeum představuje Staletí lidského důvtipu

Skleněná fontána Dany Hlobilové z  Expo 58 v Bruselu Skleněná fontána Dany Hlobilové z Expo 58 v Bruselu

Včera se po čtyřleté pauze otevřelo Národní technické muzeum na Letné veřejnosti. Stalo se tak po rozsáhlé rekonstrukci celého areálu, která s sebou přinesla zásadní proměny stávajících expozic i expozice zbrusu nové.

V úterý 15. února 2011 na den 180. výročí narození mecenáše a architekta Josefa Hlávky bylo muzeum za účasti prezidenta republiky a mnoha osobností otevřeno. Rekonstrukce muzea prostory vyčistila do původní podoby. Vstupní prostor je otevřen od socialistických přepažení a návštěvníky vítá nová recepce oválného tvaru. Zatím je na každém patře jedna nová expozice, polovina sálů tak teprve čeká na své návštěvníky. Nejmladší oddělení sbírek designu se dočká své expozice „technika v domácnosti“ do konce roku 2012. Architekturu expozice připravuje atelier Pelcl.

Pod zastřešujícím názvem Staletí lidského důvtipu se skrývá několik samostatných expozic. V první etapě otevření muzea se zpřístupní expozice Astronomie, Dějin dopravy, Tiskařství, Architektury, stavitelství a designu a Fotografický ateliér. Nová výstavní koncepce Národního technického muzea slibuje nevšední zážitky, a to díky umístění funkčních modelů různých technických zařízení. Autentičnost expozic umocní také dobový nábytek, pomůcky i jiné rekvizity umístěné v pracovnách, ateliérech či tiskařské dílně.

Expozice Architektury, stavitelství a designu nazvaná Labyrintem architektonických stylů se zaměřuje na vývoj české architektury a stavitelství od poloviny 19. století až po současnost. Expozici navrh David Vávra. K vidění jsou původní i zcela nové architektonické modely staveb včetně sochařské výzdoby, velké množství skic, plánů a fotografií, které najdete v zásuvkách pod modely budov.

Výstava provází jednotlivými slohovými etapami a zároveň představuje velké osobnosti české architektury. Posadit se můžete pod Králíčkovu kubistickou lampu a dívat se na secesní dlažbu, v extra vitríně je vystaveno stolní svítidlo od Chocholy pro Artěl. Je zde pracovna architektů se Zídkovou skříní na výkresy a pracovním stolem Hlávky.

Design zastupuje alespoň sbírka svítidel, jsou zde stolní lampy, závěsné do kuchyně i malá do ložnice. Před vstupem do expozice Architektury je umístěna repasovaná skleněná fontána Dany Hlobilové z  Expo 58 v Bruselu, kterou se podařilo kurátorce Janě Pauly zachránit a umístit do foyeru s krásným výhledem na Prahu.

V další části muzea je k vidění autentická tiskařská dílna vybavená historickými stroji, mapující vývoj polygrafie od Gutenberga až po digitální tisk. Zde najdeme i model tiskařského stroje od Otakara Diblíka.

Fotografický ateliér je zamýšlen jako vstupní součást připravované expozice Foto kino. Ve funkční maketě živnostenského fotografického ateliéru na denní světlo z přelomu 19. a 20. století bude k vidění nejen sbírka fotografických přístrojů, ale i dobové rekvizity, které v takovém ateliéru nesměly chybět. Expozice představí vývoj historických fotografických procesů od vynálezu daguerrotypie v roce 1839 až po fotografii digitální, a to včetně ukázek samotných snímků.

Expozice astronomie je koncipovaná jako vesmírný prostor plný zářících hvězd v podobě unikátních sbírkových předmětů, nechybí ani kolekce jedinečných astronomických přístrojů z 16.–20. století. V dopravní hale zase uvidíte vývoj automobilu, motocyklu, letectví, lodní či železniční dopravy v českých zemích.

Otevřely se také suterénní prostory, kde je prostorný výstavní sál, nyní tu je vojenská tématika: Technika 20. století ve sbírkách VHÚ Praha.

job shop
výstava czd
kruh 2024 duben
shop 4/2024