Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Nová fasáda Historické budovy NM. Zdroj: Tomáš Jána, Studio acht
Nová fasáda Historické budovy NM. Zdroj: Tomáš Jána, Studio acht

Národní muzeum brzy odhalí nový interiér. Ruku k dílu přiloží i čeští designéři

Po sedmi letech uzavření a třech letech úprav se znovu otevřou brány Historické budovy Národního muzea na Václavském náměstí. Slavnostně se představí 28. října u příležitosti stého výročí republiky. Veřejnost si bude moci prohlédnout nejenom novou fasádu, ale také doposud nespatřené interiéry nových expozic. Vedle architektů a restaurátorů tak čekají nové výzvy i na designéry.

Návrat ke kořenům 

Jedná se zatím o nejsložitější obnovu v dějinách moderní památkové péče. Jak navíc uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš, nejednalo se o pouhou rekonstrukci, ale také modernizaci. Budova na ni čekala více než 120 let. Šrámy utrpěla převážně při vojenských útocích v letech 1945 a 1968, a také při necitlivých úpravách v minulém století. 

Několikaletých úprav jsme si zatím mohli všímat pouze zvenčí, a to především zářivého kabátu budovy. Ta totiž několik desítek let připomínala jakési ošklivé káčátko kvůli špinavé a šedivé fasádě. Cílem bylo budově navrátit původní světlou podobu, tak jak ji v 90. letech 19. století dokončil architekt Josef Schulz. Brzy po svém vzniku sešla kvůli komínům a blízké železnici. Poté se některé kamenné prvky retušovaly na tmavo.

Budova před rekonstrukcí. Zdroj: NMBudova před rekonstrukcí. Zdroj: NM

Kopule konečně pro veřejnost

Na vnější podobě Národního muzea nese zásluhu Studio acht, které mělo na starosti obvodový plášť budovy s veškerými uměleckými a sochařskými prvky. Zajímavostí na fasádě jsou také na první pohled viditelné stopy po střelbě sovětských vojáků, které slouží jako připomínka srpnových událostí roku 1968. 
Vedle toho se Studio acht podílelo také na rekonstrukci hlavní kopule, která se poprvé od svého vzniku zpřístupní veřejnosti. Kromě krásného panoramatu Prahy bude skýtat také výhled na celou historickou budovu. Podlaha kopule se navíc vyrobí z tvrzeného skla, díky kterému se obnoví původní skleněný podhled Pantheonu. Do něj se vrátí zrestaurované sochy a busty významných českých osobností jako Tomáše G. Masaryka nebo Edvarda Beneše, které ze síně vymizely po komunistickém puči v roce 1948. Přibudou také podobizny císaře Františka Josefa I. a jeho ženy Sissi, které byly odstraněny v roce 1919. 

Národní muzeum před rekonstrukcí. Zdroj: NMNárodní muzeum před rekonstrukcí. Zdroj: NM

Co se skrývá uvnitř? 

Přestože už známe exteriér, nová podoba vnitřních prostor zůstává záhadou. Podle předběžných informací dekor interiéru poněkud ztmavne a vrátí se do podoby konce 19. století. V následujících dvou letech mají v budově vzniknout nové stálé expozice. Poprvé v historii tak budou přírodovědné i historické výstavy pod jednou střechou. 

Hledají se grafici expozic

Právě zde vzniká jedinečná příležitost pro designéry, aby navrhli funkční grafická řešení, která zkvalitní prezentaci kurátorské práce a zpříjemní zážitek návštěvníků. Národní muzeum ve spolupráci s Czechdesign proto vyhlásilo open call, ve kterém hledá 5 grafiků pro grafické řešení 5 stálých expozic, které mají v Národním muzeu setrvat dalších 10 a více let. Grafičtí designéři tak mají možnost podílet se na projektu s národním významem. Uzávěrka výběrového řízení je 20. listopadu 2018. Více informací naleznete na stránkách OPEN CALL

První expozice se bude týkat neživé přírody, historického vývoje živočišných druhů a pravěku na našem území. Další dvě výstavy se zaměří na vývoj českých zemí od Velké Moravy do “dlouhého” 19. století a myšlenkám 20. století, které doposud inspirují českou vědu, filozofii a umění. Expozice Klenotnice, mincovní kabinet ukáže drahé kameny, vzácné kovy společně s mistrovskými díly lidských rukou. Závěrečná výstava se pak detailněji věnuje vývoji lidí z hlediska archeologie a antropologie. 

Prostor Národního muzea před rekonstrukcí. Zdroj: NMProstor Národního muzea před rekonstrukcí. Zdroj: NM

V muzeu se už neztratíte 

Obnovy Národního muzea se grafici zúčastní i návrhem nového informačního a orientačního systému Nové a Historické budovy Národního muzea. Cílem nového systému je propojit obě budovy a přívětivým způsobem usnadnit návštěvníkům a zaměstnancům orientaci v prostoru. Czechdesign uspořádal v srpnu tohoto roku uzavřenou soutěž, v níž oslovil pět autorských týmů složených z grafických designérů a produktových designérů nebo architektů. Oficiální výsledky soutěže vyhlásíme již za pár dní na našich stránkách.

Realizace informačního systému se plánuje na příští rok. Návštěvníky určitě potěší, že do konce roku 2018 má být vstup do muzea zdarma. V sobotu 27. října od 20 hodin se navíc bude konat videomapping, který na zrekonstruované dominantě nabídne průřez československými dějinami. S oslavami republiky souvisí také první výstava, kterou muzeum připravilo společně se Slovenským národním muzeem. Přibližuje klíčové okamžiky 20. století společně s ukázkami toho, jak se v Československu žilo. 

Národní muzeum před rekonstrukcí. Zdroj: NMNárodní muzeum před rekonstrukcí. Zdroj: NM

Otevření části historické budovy veřejnosti: 28. 10. 2018​
Videomapping na historickou budovu: 27. 10. 2018 od 20:00 hodin​
Informace o open call na grafiky expozice
Informace o soutěži na nový orientační systém

Další články