Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Pavel Coufalík. Kniha Orientační systémy v československé socialistické architektuře. Zdroj: Design Cabinet CZ. Pavel Coufalík. Kniha Orientační systémy v československé socialistické architektuře. Zdroj: Design Cabinet CZ.

Národní cenu za studentský design podruhé získává Pavel Coufalík

Národní cena za studentský design slaví šestadvacet let a dospěla tak do věku, který je pro mnohé zásadním mezníkem mezi studentským a „skutečným“ životem. Vůbec poprvé v historii soutěže se jméno vítěze opakuje: nejvyšší ocenění si letos odnesl Pavel Coufalík se svou diplomovou prací "Orientační systémy v československé socialistické architektuře", autor poprvé zvítězil již v roce 2013 se svou knihou "Zlín".

Národní cena za studentský design má v současné době dvě části, které probíhají nezávisle na sobě v bienálovém rytmu. Letošní ročník tak patřil vizuální komunikaci, zatímco příští rok se můžeme těšit na studentské práce v oborech produktového designu. Zvlášť jsou také oceňováni vysokoškolští studenti a jejich následovníci v kategorii středních a vyšších odborných škol. Letos se do soutěže přihlásilo 120 autorů, mezi přihlášenými projekty převažovaly knihy, časopisy a ilustrace, mezi oceněnými se ale objevily i interaktivní aplikace nebo návrh vizuální identity pro kavárnu.

Národní cenu za studentských design 2016 * GRAND letos získal Pavel Coufalík se svou práci věnovanou orientačním systémům, jak je známe z československé socialistické architektury. Rozsáhlá publikace mapující stěžejní veřejné stavby československého socialismu vznikla coby diplomová práce na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, mohla by se ovšem stát oblíbenou knihou každého obdivovatele Rostislava Vaňka a Jiřího Rathouského, kteří dotvářeli vizuální identitu pražského metra, Nové scény Národního divadla nebo třeba hotelů Intercontinental v Praze a Thermal v Karlových Varech. Na téměř 500 stranách se navíc můžete podívat i do míst, která jsou veřejnosti nepřístupná, pátrání po československém vizuálním dědictví je tak o to dobrodružnější. Pavlu Coufalíkovi udělila své ocenění také ředitelka Uměleckoprůmyslového musea, kniha se tak stane součástí jeho sbírek.

Pavel Coufalík. Kniha Orientační systémy v československé socialistické architektuře. Zdroj: Design Cabinet CZ.Pavel Coufalík. Kniha Orientační systémy v československé socialistické architektuře. Zdroj: Design Cabinet CZ.

Národní cenu za studentský design 2016 * JUNIOR si odnesla Judita Košťáková se svou Hudební knihou pro všechny znuděné hráče i nadšené nehráče. Její práce je vskutku originální variací na motivy vážné hudby, jejíž vizuální zpracování bývá většinou strohé a výlučně funkční. Autorka tohoto článku při listování Hudební knihou zas pro jednou zalitovala, že neumí číst z not a mohla tak ocenit pouze estetický půvab notových zápisů.

Judita Košťáková. Hudební kniha pro všechny znuděné hráče i nadšené nehráče. Zdroj: Design Cabinet CZ.Judita Košťáková. Hudební kniha pro všechny znuděné hráče i nadšené nehráče. Zdroj: Design Cabinet CZ.

Podobný pocit vyvolává učebnice šermu, kterou zpracovala Josefína Karlíková a vybojovala s ní hned dvojí vítězství, v podobě ocenění Excelentní design a Ceny mezinárodní poroty (kterou letos porota udělila vůbec poprvé). Velké fotografie doprovázené vektorovými schématy lákají do zbraně nejednoho čtenáře, porota navíc ocenila dobře čitelnou sazbu knihy.

Josefína Karlíková. Učebnice šermu Radko Trohař: Začínáme šermovat kordem.Josefína Karlíková. Učebnice šermu Radko Trohař: Začínáme šermovat kordem.

Josefína Karlíková. Učebnice šermu Radko Trohař: Začínáme šermovat kordem.Josefína Karlíková. Učebnice šermu Radko Trohař: Začínáme šermovat kordem.

Ocenění Excelentní design a cenu Exit Design děkana fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem získala Lenka Štukhejlová se svou mobilní aplikací Rita pro pacienty se schizofrenií. Autorka ve své práci spojila jednoduchý vizuální styl, prostředí interaktivní aplikace a užitečné funkce předvídající zdravotní stav pacienta s vazbou na denní dobu i dlouhodobý vývoj. Psychický stav symbolizuje horizont, který se zvedá, klesá či rozostřuje podle analyzovaných dat. Vizualizaci je navíc možné nastavit jako tapetu obrazovky a působit tak na pacienta i v momentě, kdy aplikaci přímo nepoužívá. Rita je krásnou ukázkou, jak může vizuální komunikace zlepšovat naše životy.

Lenka Štukhejlová. Uživatelské rozhraní mobilní aplikace Rita pro pacienty se schizofrenií. Zdroj: Design Cabinet CZ.Lenka Štukhejlová. Uživatelské rozhraní mobilní aplikace Rita pro pacienty se schizofrenií. Zdroj: Design Cabinet CZ.

Dvě ceny si odnesla také kniha Terezy Bartošové Pohlavně s rozumem. Jedná se o netradičně zpracovanou publikaci, která se pohybuje na pomezí dětské knihy a učebnice sexuální výchovy. Citlivá témata jsou tu rozebírána srozumitelně, ale přesto netradičně, informace jsou navíc doprovázeny nápaditým vizuálním zpracováním. Součástí ocenění nakladatelství Albatros Media je také příslib vydání této knihy, a tak se třeba brzy dočkáte chvíle, kdy se budete těšit na zodpovídání dětských otázek na téma, jak přišly na svět.

Tereza Bartošová. Kniha pro děti o sexuální výchově Pohlavně s rozumem.Tereza Bartošová. Kniha pro děti o sexuální výchově Pohlavně s rozumem.

K mým osobním oblíbencům patří kniha Woodyho Allena Vedlejší defekty, kterou zpracovala a ilustrovala Anežka Bělohoubková a získala za ni Cenu děkana Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Allenovy experimentální texty jsou uzavřeny v pětiúhelné knize, která vždy vyčuhuje z knihovny a možná i záměrně vypadává z poličky a volá po pozornosti čtenáře. Také jednoduché ilustrace vycházejí z absurdních zápletek a Allenových vtipů, na které je běžný knižní formát často krátký.

Anežka Bělohoubková. Ilustrovaná kniha Woody Allen: Vedlejší defekty.Anežka Bělohoubková. Ilustrovaná kniha Woody Allen: Vedlejší defekty.

Ceny uděluje Design Cabinet CZ, Moravská galerie v Brně a Slovenské centrum dizajnu, všechny oceněné i nominované práce si můžete prohlédnout na webu Národní ceny za studentský design. Kdo je vaším vítězem?

Galerie

Další články