Nad návštěvou lékaře nemusí většina z nás tolik přemýšlet. Pro ty, kteří se však potýkají s jazykovou bariérou, se jedná často o stresující úkon, k němuž se mnohdy nakonec ani neodhodlají. Absolventka Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci Ha Vu Thu se to rozhodla změnit, a zlepšit tak život starší generaci Vietnamců žijící u nás. Se svým návrhem aplikace Vietmed získala ocenění v soutěži Start-up TUL a nyní pracuje na tom, aby ji lidé mohli začít reálně využívat.
Od architektury k designu aplikací
Co tě vedlo k tomu jít studovat architekturu? Byla to tvá první volba?
HANKA: Ano, studium architektury bylo mou první volbou. Vystudovala jsem konkrétně Fakultu umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci. Už jako malá jsem se zajímala o umění a chtěla jít nějaký umělecký obor studovat i na střední školu, což tedy ale nakonec nevyšlo. Zároveň mě ale na střední škole bavily technické předměty. V době, kdy jsem se rozhodovala, na jakou školu jít, můj bratr již studoval stavební fakultu na ČVUT. Díky němu jsem se o tomto oboru dozvídala čím dál tím víc a utvrzovala se v tom, že to chci dělat. Nakonec jsem se jen rozhodovala mezi architekturou na ČVUT nebo libereckou fakultou, která nakonec zvítězila. Liberec jsem měla, jako rodačka z Varnsdorfu, blíž a táhlo mě to tam i díky takové rodinné atmosféře a zajímavým vyučujícím.
Jak se na tvé rozhodnutí dívali rodiče?
HANKA: Naši mě v mém rozhodnutí podporovali. Nemám naštěstí tak konzervativní rodiče, takže můj výběr pro ně nebyl problém. Samozřejmě by je asi potěšilo, kdybych šla studovat práva nebo medicínu, ale architektura pro ně byla rozhodně přijatelnou volbou. Možná je to dané i tím, že ve Vietnamu jsou architekti a stavaři vážení členové společnosti a je to žádané povolání.
Návrh aplikace Vietmed, která má pomoci bořit jazykovou bariéru. | Zdroj: Ha Vu Thu
Aby jazyk nebyl překážkou
Mohla bys mi přiblížit, jak nápad na aplikaci Vietmed, která bodovala v osmém ročníku univerzitní soutěže Start-up TUL, vzniknul?
HANKA: V posledním ročníku na univerzitě jsem si říkala, že bych si chtěla vyzkoušet práci na něčem, co se netýká architektury. Liberecká univerzita nabízela v tu dobu skvělou příležitost ve spolupráci s Libereckým podnikatelským inkubátorem – Lipo.ink, jenž podporuje začínající podnikatele a start-upy. Nabízeli účast na kurzu, který se týkal podnikání a inovací. Velmi mě to zaujalo, jelikož se jedná o zcela jiný svět, než je architektura. Bylo to velmi zajímavé. Kurzy vedl Antonín Ferdan, který mnoho let působil v různých korporacích. Přednášky vedl zcela odlišným způsobem, než je tomu na univerzitě, což se mi moc líbilo. Přišly mi velmi přínosné.
Ha Vu Thu při předávání ocenění | Foto: Tomáš Plešinger
Součástí předmětu bylo pracovat na svém vlastním projektu a vymyslet nějaký nápad pro nový start-up. Po několika konzultacích přímo s Lipo.ink jsem vymyslela projekt Vietmed. Brala jsem ho ale jen jako školní projekt, díky kterému jsem si rozšiřovala obzory. Nemyslela jsem si, že se mu budu věnovat i nadále. Mého vedoucího v Lipo.ink ale velmi zaujal a navrhl mi, ať se přihlásím do soutěže, již pořádá univerzita ve spolupráci s libereckým Student Business Clubem. Řekla jsem si, že za zkoušku nic nedám, a přihlásila jsem se. Nakonec Vietmed získal ocenění porotců, za což jsem byla a jsem velmi ráda. Nakoplo mě to k tomu, abych s projektem pokračovala dále.
Můžeš mi aplikaci blíže představit?
HANKA: Do budoucna by se mělo jednat hlavně o mobilní aplikaci pro starší Vietnamce žijící v České republice. Měla by jim pomáhat k tomu, aby dostávali lékařskou péči bez komplikací, které je kvůli jazykové bariéře provází. Většina z nich, a to vidím i na své rodině, u níž jsem se inspirovala, si klasicky zdravotní pojištění platí, ale málokdy ho využijí a k doktorovi si zajdou. Častokrát čekají na mě nebo mé sourozence, než přijedeme domů, abychom se domluvili, kdo s nimi zajde k doktorovi. Pro běžného Čecha jednoduchý úkon, pro ně často velmi složitý proces.
Ulehčí práci překladatelům
Na jakých principech tato aplikace funguje?
HANKA: Aplikace pracuje s principy telemedicíny, což je zjednodušeně takový online doktor. Aplikace by nabízela služby vietnamsky mluvících lékařů, což by starším lidem, kteří češtinu neovládají dostatečně, ulehčilo život. Samozřejmě si uvědomuji, že ne vše jde vyřešit skrze telemedicínu, jelikož v online prostředí mohou fungovat jen konzultace s doktory. V případech, kdy by člověk musel dojít fyzicky do ordinace nebo se objednával ke specialistovi, by v aplikaci fungovala služba překladatele. Vietmed nabízí dvě možnosti, jak ji využít.
Návrh aplikace Vietmed získal ocenění v soutěži Start-up TUL. | Zdroj: Ha Vu Thu
Když tedy nebude stačit konzultace, daný člověk půjde za doktorem a bude mít domluveného překladatele, který ho prohlídkou provede?
HANKA: Ano, jedná se i o ulehčení práce pro samotné překladatele, kteří v dnešní době fungují, ale musejí za lidmi dojíždět.
Předávání cen v rámci osmého ročníku soutěže Start-up TUL | Foto: Tomáš Plešinger
Říkala jsi, že největší podnět pro tvorbu aplikace byl od tvých rodičů. Kde ses nechala inspirovat dále?
HANKA: Dělala jsem si rešerši aplikací, které se nějakým způsobem zabývají telemedicínou, což bylo i součástí předmětu. Od té doby, co byl covid, začaly velké firmy, jako je U lékaře či EUC, nabízet právě služby telemedicíny. Jsou ale zaměřené pochopitelně jen na česky mluvící obyvatele. Cizinci to mají složitější, což mi přišlo škoda. Zároveň nenabízí služby překladatelů.
Rostoucí zájem
Máš už pro Vietmed investora? Počítáš s její realizací?
HANKA: Poté, co jsem vyhrála soutěž, jsem zkontaktovala několik organizací, jež se zaměřují na vietnamskou komunitu. Projekt se od té doby celkem rozjel a o aplikaci projevili zájem další lidé. Například nezisková organizace CZECH VIET, která propojuje českou a vietnamskou komunitu, nebo VietUp. S oběma jsem v úzkém kontaktu.
Přemýšlela jsi o nějakém jazykovém rozšíření? Třeba teď na základě krize na Ukrajině.
HANKA: Ano, byla bych ráda, kdyby byla do budoucna možnost rozšířit aplikaci o další jazyk. Myslím si, že myslet na zdraví je velmi důležité a je potřeba zdravotní péči zpřístupnit co nejvíce lidem, kteří mají jazykovou bariéru. Díky VietUpu jsem se spojila s mladými vývojáři, kteří o aplikaci měli zájem. CZECH VIET by chtěl zase pomáhat s marketingem. Jsem jim velmi vděčná za to, že do toho chtějí jít, i když v tomto projektu nevidí úplně zisk. Jsem si vědoma toho, že programátoři mívají jinak velmi slušně zaplaceno (smích). Příští týden máme schůzku, kde budeme jednat o dalších krocích.
Aplikace funguje na principech telemedicíny. | Zdroj: Zdroj: Ha Vu Thu
Jak moc tě Vietmed v současné době zaměstnává?
HANKA: V současnosti pracuji na plný úvazek jako architekt v ateliéru Prodesi, jenž se zaměřuje na dřevostavby. Aplikaci se věnuji po večerech, ale zatím to ještě jde díky tomu, že mám kolem sebe další lidi a vyhlídku toho, že se na aplikaci budeme podílet jako tým.