Nadějné módní návrhářce Stanislavě Malcové pomohl ArtCamp k vysněnému studiu na Sutnarce. Teď prorazila ve světě módy s kolekcí pro atopiky

Uspěla ve studentské soutěži, díky Art campu se dostala na Sutnarku, teď vytvořila  úspěšnou kolekci pro atopiky, kolekce MILD, Stanislava Malcová, zdroj: mildmildmild.com Uspěla ve studentské soutěži, díky Art campu se dostala na Sutnarku, teď vytvořila úspěšnou kolekci pro atopiky, kolekce MILD, Stanislava Malcová, zdroj: mildmildmild.com

Nejmladší mezi školami zaměřující se na talenty ze světa designu a umění, plzeňská Sutnarka, se stará nejen o své studenty, ale také o širší veřejnost se zájmem o umění. Pořádá rozmanité semestrální kurzy a také populární letní uměleckou školu ArtCamp nejen pro uchazeče o studium na vysokých uměleckých školách. Jednou z absolventek ArtCampu je i designérka a módní návrhářka Stanislava Malcová, kterou touha stát se módní ilustrátorkou přivedla k nápadu přihlásit se do výtvarné soutěže Teendesign, díky které se dostala právě na ArtCamp. Od té chvíle si po malých krůčkách plní svůj profesní sen.

Móda, která hojí

Do světa designu vplula Stanislava hbitě se svojí kolekcí MILD, která je věnovaná lidem s citlivou kůží. Minimalistické oblečení, které je vyrobeno z unikátní textilie s antibakteriálními i hojivými účinky, v sobě propojuje nadčasový design, volnější střihy, aby pokožka mohla dýchat, a pastelové barvy.

Kampaň na Hithitu.cz

„K tvorbě oblečení pro atopiky jsem se dostala během posledních let studií. Chtěla jsem pomoct svým kamarádkám, které dlouhodobě trápil atopický ekzém, vysvětluje Stanislava, která předloni absolvovala Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni.  

Tématu se začala intenzivně věnovat v rámci diplomové práce pod vedením Heleny Krbcové. Kolekce ale pozvolna opustila prostory univerzitního kampusu a loni zaujala jak porotce soutěže S-brand, tak i příznivce crowdfundingové platformy HitHit.cz. Teď vznikají první kusy šité na zakázku.

Oblečení si můžete prohlédnout a vyzkoušet v showroomu Lobster na Řezáčově náměstí v Praze, foto: Tomáš FialaOblečení si můžete prohlédnout a vyzkoušet v showroomu Lobster na Řezáčově náměstí v Praze, foto: Tomáš Fiala

„Mám radost, že kampaň na Hithitu uspěla. Chtěla jsem, aby vzniklo něco, co pro mne bude mít smysl, co usměrní obsáhlé možnosti ve světě módy, kde je estetično většinou na prvním místě. Každý má ovšem krásu spojenou s něčím jiným a tak jsem chtěla ukázat, jak vidím krásu já,“ říká Stanislava.

Kolekce designového oblečení vyrobená z atestovaných materiálů, které jsou šetrné k pokožce, foto: Tomáš FialaKolekce designového oblečení vyrobená z atestovaných materiálů, které jsou šetrné k pokožce, foto: Tomáš Fiala

Ze studentské soutěže Teendesign až na Sutnarku

Sen stát se módní ilustrátorkou Stanislavu přivedl do výtvarné soutěže Teendesign pro studenty středních a vyšších odborných škol, kterou pořádá plzeňská Sutnarka. Uspěla a získala voucher na letní školu umění ArtCamp.

Stanislava Malcová se svou kolekcí, zdroj: facebook.com/MILDstanislavamalcovaStanislava Malcová se svou kolekcí, zdroj: facebook.com/MILDstanislavamalcova

„Po výhře v soutěži jsem si místo finanční odměny zvolila kurz figurální kresby, který vedl profesor Boris Jirků. Motivace byla jasná, kromě zájmu o kresbu jsem chtěla zvýšit svoje šance v přijímacím řízení na Fakultu umění a designu,“ říká Stanislava.

Na vysněnou Sutnarku se dostala – jak sama říká, zcela jistě i zásluhou dalších univerzitních kurzů pro veřejnost – třeba díky kurzu Fashion designu pod vedením Heleny Krbcové, její budoucí vedoucí ateliéru.

Design světla na ArtCampu probíhá ve špičkově vybaveném studiu, zdroj: http://artcamp-pilsen.blogspot.comDesign světla na ArtCampu probíhá ve špičkově vybaveném studiu, zdroj: http://artcamp-pilsen.blogspot.com

ArtCamp jako odrazový můstek pro budoucí umělce nebo relax

Letní škola umění ArtCamp už patnáct let dává českým i zahraničním příznivcům umění možnost strávit léto v kreativním prostředí, objevit či rozvinout svůj talent, potkat zajímavé české i zahraniční umělecké osobnosti a připravit se k přijímacím zkouškám na umělecké vysoké školy nebo jen tak relaxovat. Za dobu existence letní školy se podařilo vybudovat z ní největší mezinárodní letní školu umění v Čechách, kterou prošlo na 5 000 studentů (z toho cca 1 000 zahraničních) a vyučovalo zde přes stovku zahraničních pedagogů z celého světa.

ArtCamp – mezinárodní letní škola umění

ArtCamp mi dal hlavně sebevědomí, že není nemožné se věnovat tomu, o čem jsem zatím jen snila. Ukázaly se mi nové směry, které člověka mohou posunout na další profesní cestu a potkala jsem spoustu inspirativních lidí s jedinečnými vizemi,“ říká Stanislava.

V kurzech vedených pedagogy Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara i hostujícími lektory se setkávají a společně tvoří účastníci různých věkových skupin, národností i zaměření. Zájemci si mohou vybrat z nabídky kurzů od designu módních doplňků, přes tvorbu šperku, knižní vazbu, design světla, fotografické a tradiční výtvarné kurzy, až po digitální malbu. A co je důležité, jsou zde elitní kurzy pro profesionály i kurzy připravující studenty k přijímacímu řízení na vysoké školy, ale také kurzy pro nevýtvarníky. Přehled kurzů pro letošní 15. ročník je zveřejněn zde.

Design módních doplňků na ArtCampu, zdroj: http://artcamp-pilsen.blogspot.comDesign módních doplňků na ArtCampu, zdroj: http://artcamp-pilsen.blogspot.com

ArtCamp postupně rozkvetl do největší umělecky zaměřené letní školy v České republice. Díky podpoře města Plzně, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara i Nadace Sutnar – Nadace Radoslava a Elaine Sutnarových – se může i nadále rozvíjet, nabízet široké veřejnosti atraktivní nabídku kurzů, zvát významné zahraniční umělce a vytvářet tak pro své účastníky podnětné tvůrčí prostředí evropského formátu.

Účastníci ArtCampu 2018, zdroj: http://artcamp-pilsen.blogspot.comÚčastníci ArtCampu 2018, zdroj: http://artcamp-pilsen.blogspot.com

Koncepce ArtCampu se jako ke svému vzoru hlásí k Internationale Sommer akademie für Bildende Kunst Salzburg, světoznámé letní škole založené před více než šedesáti lety Oskarem Kokoschkou, kterou kdysi zakladatel a artdirector ArtCampu, děkan Josef Mištera absolvoval.

Podrobné informace k letní škole ArtCamp najdete na www.fdu.zcu.cz/artcamp nebo na facebooku.

Související

Studenti ze Sutnarky bodují. 10 nadějných tvůrců, o kterých ještě uslyšíte
Produktový design

Studenti ze Sutnarky bodují. 10 nadějných tvůrců, o kterých ještě uslyšíte

Marie Pánková - 16. 11. 2018 - 11 min.

Elita z Plzně. Vybrali jsme 7 povedených prací ze Sutnarky
Grafický design

Elita z Plzně. Vybrali jsme 7 povedených prací ze Sutnarky

Veronika Pařízková - 6. 8. 2018 - 4 min.

Jak se daří nejmladší umělecké univerzitě? Přinášíme velký rozhovor s děkanem Sutnarky
Grafický design

Jak se daří nejmladší umělecké univerzitě? Přinášíme velký rozhovor s děkanem Sutnarky

Olga Fraitová - 26. 7. 2018 - 13 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024