Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Pineapples, Zdroj: tadeaspodracky.com Pineapples, Zdroj: tadeaspodracky.com

Nadějná osmička. Vycházející hvězdy designérského nebe

Není jich jen osm. Je jich mnohem víc. O kom je řeč? O mladých designérech, čerstvých absolventech univerzit, často stále studentech, kteří svým talentem slibují jedno – do budoucna se je vyplatí sledovat. My jsme pro Vás vybrali osmičku, které věříme nejvíc.

1 / EDUARD HERRMANN

Eduard Herrmann má letos úspěšný rok. Zabodoval v hlasování cen Czech Grand Design a je čerstvým nositelem ceny Objev roku. V dvojici se svým spolupracovníkem Matějem Coufalem se mu podařilo navrhnout několik tvarově čistých, přesto výrazně zapamatovatelných produktů.

Mezi nimi vyniká především lavička Satellite, kterou mladí designéři vyrobili pro firmu mmcité. Důmyslné řešení návrhu dovoluje variabilně pracovat s veřejným prostorem a dopřát kolemjdoucím jak místo pro tichou relaxaci, tak i šanci nerušeně pozorovat okolí.

„Instalací dvou a více laviček do ‚ostrovů‘ vzniká komunikační kanál, jelikož seskupení laviček a jejich tvar usměrňuje příchozí zvukové vlny a utlumuje hluk z okolí. Zároveň může stínit nebo naopak koncentrovat sluneční paprsky podle nasměrování.“ přibližuje benefity svého návrhu duo designérů.

Pozitivní ohlas zaznamenal také návrh svítidla Gong. Inspiraci našla dvojice v přírodě, konkrétně v jednotlivých fázích úplňku. A i proto jim fandíme. Hledají podstatu a rezignují na povrchní kalkul. Eduard i jeho kolega Matěj jsou přímočaří designéři, kteří dokáží vnímat přírodu jako plnohodnotného partnera, od kterého je dobré se leccos přiučit. Moudré a progresivní rozhodnutí.

Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Lavička Satelitte.Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Lavička Satelitte.

Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Lavička SatelitteEduard Herrmann a Matěj Coufal. Lavička Satelitte

2 / VÁCLAV MLYNÁŘ

Ze stejného ateliéru na pražské UMPRUM jako Eduard Herrmann je Václav Mlynář. I ten si zvolil do profesního života partnera, kterým je již několik let Jakub Pollág. Pracují spolu pod značkou deForm a daří se jim víc než dobře.

Jejich kvality stvrdilo v minulosti několik odborných ocenění, nebo i fakt, že v rámci Salone del Mobile vystavují své nové produkty v respektovaném a ostře sledovaném Spacio Rossana Orlandi.

Václav vzbudil zaslouženou pozornost vloni, když v rámci diplomové práce představil koncept hry Koski. Vizionářský nápad, který propojuje klasické dřevěné skládačky, známé i naši dědům,  s tabletem a moderními technologiemi, je cestou, po které se možná v budoucnosti vydá víc výrobců. Václav je ale tím odvážným pionýrem, který se nebál hledat a riskovat.

Hra KOSKI od studia deFORM. Foto: Nikola ZelmanovicHra KOSKI od studia deFORM. Foto: Nikola Zelmanovic

Václav Mlynář. deForm. Koski.Václav Mlynář. deForm. Koski.

Hra KOSKI od studia deFORM. Foto: Kryštof MelkaHra KOSKI od studia deFORM. Foto: Kryštof Melka

3 / ROMAN KVITA

Odvahu můžeme přiřknout i Romanu Kvitovi. Studoval v pragmaticky založeném ateliéru Produktového designu, který vedou klasici českého designu Olgoj Chorchoj. A už během studií na sebe upozornil ziskem Bayerische Staatpreis za kolekci skla Sphere.

Nás zaujal především jeho na první pohled ne úplně běžný nápad navrhovat urny. Projektem Urnyy ale stvrdil, že designu se žádné meze nekladou. Pohřební schránky z jeho dílny představují vycizelovaný funkční produkt, který splňuje ty nejvyšší nároky, jaké může člověk na své poslední cestě mít. Odpočívat v pokoji a zároveň vkusně.

Vedle své samostatné tvorby má také Roman pracovního partnera. Spolu s malířem Dominikem Běhalem založil skupinu NARKi, která propojuje užitý design s volným uměním. Romanovi čisté, strohé nábytkové solitéry doplňuje Dominik o své autorské malby plné divokého romantismu. Nic podobného v současné nadvládě severského minimalismu mezi mladými designéry nenajdete. Roman prostě umí překvapit.

Kolekce nábytku NARKi, Roman Kvita a Dominik Běhal, Zdroj: www.narkifurtniture.comKolekce nábytku NARKi, Roman Kvita a Dominik Běhal, Zdroj: www.narkifurtniture.com

Roman Kvita a Dominik Běhal. NARKi.Roman Kvita a Dominik Běhal. NARKi.

4 / LUKÁŠ HOUDEK

Skandinávská strohost nechává chladného i mladého skláře Lukáše Houdka. Jestli se někdo mezi českou designérskou elitou může pyšnit smyslem pro humor, nadsázku a ironii, je to právě on. Absolvent Ateliéru skla, který vede Rony Plesl, baví již několik let svými parafrázemi na známé symboly pop-kultury. Lahvi Coca–Coly tak přidal nožičku z křišťálového skla a klasickou pivní láhev opatřil logy luxusního módního domu Louis Vuitton.

„Chtěl jsem být jako Modigliani, protože měl jednoduché portréty, které se mi líbily, tak jsem si koupil knihu Modigliani a tam jsem náhodou našel, že chtěl být jako Velasquez. Tak jsem koupil knihu Velasquez, ale ten chtěl být jako Botticelli, a ten zase jako Michelangelo,“ popisuje Lukáš s humorem sobě vlastním svoji cestu k umění. Jeho poslední práce jsou opět příkladem hravé a vtipné estetiky. Houdek navrhnul svítidla, kdy mu jako materiál posloužil opět klasický český křišťál, ale tvarem připomínají jinou českou klasiku – rybářský prut. Investice do Lukášových věcí je zkrátka sázka na jistotu.

Lukáš Houdek, Coca - Cola. Foto. Anna Pleslová.Lukáš Houdek, Coca - Cola. Foto. Anna Pleslová.

Výstava: GLASS BROTHERS - Filip & Lukáš Houdek, zdroj: DOXVýstava: GLASS BROTHERS - Filip & Lukáš Houdek, zdroj: DOX

5 / DANIELA CHODILOVÁ

Cenu Ludwiga Mosera za rok 2016 vyhrála Daniela Chodilová. Studuje ve stejném ateliéru, který dokončil Lukáš a určité manýristické prvky typické pro jejich vedoucího Ronyho Plesla můžeme nalézt i v její tvorbě.

Křišťálová svítidla ZOOM, za které prestižní cenu získala, jsou pitoreskní barevnou hrou inspirovanou fotografickým zoomem. Pozornost vzbudila i série skleněných bandasek vytvořených pro sklářský ateliér Astera. Uvidíme, kam se Danieliny kroky v křehkém světě skla budou dál ubírat. Jisté, je, že zájem o své návrhy dokázala probudit už dnes.

Daniela Chlodilová pro Astera glass.Daniela Chlodilová pro Astera glass.

6 / TADEÁŠ PODRACKÝ

Tadeáš Podracký je v pomyslném žebříčku úspěšných už o několik schodů výš než Daniela. Díky vyvážené kombinaci zdravého a dravého sebevědomí, ambicí a talentu se Tadeáš v poslední době prosadil nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Se svojí přítelkyní, šperkařkou Markétou Kratochvílovou, představují jednu z nejoceňovanějších designérských dvojic současnosti.

Mladý sklářský designér se nebojí ani opulence a majestátností, cizí mu není ale ani lehkovážnost a hravost. Tu najdeme převážně v jeho kolekci Pineapples, skleněných dózách držících tvar ananasu. V práci Skywalkers, za kterou získal v roce 2014 Cenu šéfredaktorů na Designbloku, se pustil naopak do tématu vědeckého. Nápad navrhnout svítidla evokující vozítka, která se používají při cestě na měsíc, byl ve všech ohledech neotřelý. A přesto funkční. Uvidíme, jestli se v příštích letech bude o Tadeášovi mluvit víc u nás, nebo za hranicemi. Plyn sešlápl zostra, takže se jistě máme na co těšit.  

Tadeáš Podracký.Tadeáš Podracký.

Pineapples, Zdroj: tadeaspodracky.comPineapples, Zdroj: tadeaspodracky.com

Pineapples, Zdroj: tadeaspodracky.comPineapples, Zdroj: tadeaspodracky.com

7 / KATEŘINA PLAMITZEROVÁ

Do světa vysoké módy se daří proniknout dvěma studentkám, které na UMPRUM vedla Liběna Rochová. První z nich je Kateřina Plamitzerová, jež na sebe upozornila především poslední kolekci éterických šatů, blůzek a jupek odkazujících k tradičnímu českému venkovu.

Kateřina má ráda objem, lehké materiály a střihy, které neobjevíte u nikoho jiného. Nebojí se řasení ani atypických skladů, díky kterým jsou její návrhy nepřehlédnutelné. Zaslouženě si tak odnesla nominaci na Módního designéra roku. Letos ji sice ještě neproměnila, ale vsadíme se, že už brzy se jí to povede. Tahle módní návrhářka se konvencemi sešněrovat nehodlá.

Kateřina Plamitzerová. Kolekce Nihon Lobendau. Foto. Michaela Karásková.Kateřina Plamitzerová. Kolekce Nihon Lobendau. Foto. Michaela Karásková.

8 / DANIELA PEŠKOVÁ

Rovněž v Ateliéru design oděvu a obuvi vloni dokončila studium Kateřinina spolužačka Daniela Pešková. Aktuální sérii svých návrhů veřejně představila na přehlídce Mercedes Benz – Fashion Week, kde vloni s Filipem Jakabem zabodovali a odnesli si cenu za nejlepší studentkou kolekci. Ani letos Daniela nezklamala a potvrdila, že je velkým talentem na české módní scéně.

Její návrhy se nevyznačují extravagancí ani opulenci, ale naopak rafinovanou elegancí. Je minimalistka, která dbá detailu, a to jistě dokáže ocenit nejen odborná veřejnost, ale i zákazník. A schopnost navrhovat oděvy, které jsou nositelné a přitom promyšlené, není samozřejmá. Naopak vyžaduje velikou porci nadání.

Daniela Pešková. foto. MBPFW.Daniela Pešková. foto. MBPFW.

Galerie

Další články