Nadechnout se, vydechnout a nechat to plavat. Mořeplavec a designér přicházejí s první samovolně plovoucí saunou u nás

Plovoucí sauna v Sobáčově | Zdroj: Plovoucí sauny Plovoucí sauna v Sobáčově | Zdroj: Plovoucí sauny

Elegantní, skládací a pokaždé s jiným výhledem. Plovoucí sauny, které lze umístit na rybník i jezero, jsou ideální pro každého milovníka saunování v přírodě. První provedení pluje po rybníce v Sobáčově.

Odpočinek téměř kdekoliv

Mistr světa ve sjezdu na divoké vodě, kapitán a zakladatel projektu Plavby Olomouc a Olodvorek Šimon Pelikán a jeden ze zakladatelů ostravského designérského a architektonického studia Ateliér3M Martin Hudák spolupracují již od roku 2015. Nápad přinést milovníkům saunování nový zážitek však vznikl teprve před dvěma lety. „Tento koncept nás poprvé napadl jako prvek do wellness resortu, který jsme navrhovali, ale nakonec jsme ho nevyužili a zůstal na nějakou dobu v šuplíku,“ komentuje zrod unikátní myšlenky Martin Hudák, který je zodpovědný za architektonické provedení.

Saunování v přírodě pokaždé s jiným výhledem | Zdroj: Plovoucí saunySaunování v přírodě pokaždé s jiným výhledem | Zdroj: Plovoucí sauny

Oba při navrhování dbali především, jak uvádějí, na „vysokou kvalitu, udržitelnost, životnost i estetiku“. Sauny jsou na první pohled jednoduché a elegantní. Výhodou je však to, že se dají rozložit a převézt, aby si mohl majitel užít odpočinek na vodní ploše dle svého vlastního výběru.

Vnímat rytmus vody

Tvůrci vnímají svůj projekt plovoucích saun jako „další možnost, jak zatraktivnit saunování a obohatit ho o nový zážitek“. Kromě skladnosti je jednou z výhod produktu šance strávit čas v přírodě nehledě na počasí nebo roční období. „Nejvíc nás na tom všem baví svoboda – možnost odplout. Užít si pokaždé jiný výhled a vnímat rytmus vody,“ popisuje autor návrhu Martin Hudák. „Vlastně jsme si chtěli udělat radost a ukázat lidem další možnost, jak relaxovat.“

„Nejvíc nás na tom všem baví svoboda - možnost odplout. Užít si pokaždé jiný výhled a vnímat rytmus vody.“ | Zdroj: Plovoucí sauny„Nejvíc nás na tom všem baví svoboda - možnost odplout. Užít si pokaždé jiný výhled a vnímat rytmus vody.“ | Zdroj: Plovoucí sauny

Sauny jsou nabízeny ve třech velikostech – S pro dvě osoby, M pro čtyři a L, která je schopna pojmout až šest saunérů. Provedení je inspirované sudovými a legendárními finskými saunami, proto se ve výsledném výrobku spolehlo na přírodu a jednoduchost. „Nepotřebuje zateplovací vaty ani termoizolační fólie,“ komentuje dvojice autorů.

Zatím jedinou realizaci si je možné prohlédnout či vyzkoušet na rybníce v Sobáčově nedaleko Olomouce.

Spolupráce na první pohled

Duo spolu tvoří a vymýšlí již osmým rokem. Poprvé se setkali nad návrhem loga pro tehdy začínající Pelikánův spolek Řeka Morava pro Olomouc, který doteď nabízí vyhlídkové plavby po řece Moravě v rámci historického centra města. Od té doby Hudák doprovází svým vizuálním zpracováním spolek a jeho podílení se na kulturním rozkvětu Olomouce a okolí.

Související

Magické wellness v zarostlé zahradě. V Senohrabech vyrostlo tajuplné místo pro milovníky saunování
Interiér a architektura

Magické wellness v zarostlé zahradě. V Senohrabech vyrostlo tajuplné místo pro milovníky saunování

Redakce Czechdesign - 11. 4. 2022 - 2 min.

V zdravém těle, zdravý duch! Vybíráme stylové sauny ve městě i uprostřed přírody
Interiér a architektura

V zdravém těle, zdravý duch! Vybíráme stylové sauny ve městě i uprostřed přírody

Natálie Holzknecht - 30. 12. 2021 - 4 min.

Toužíte po stylovém prohřátí kostí? 6 netradičních saun, které vás nadchnou
Interiér a architektura

Toužíte po stylovém prohřátí kostí? 6 netradičních saun, které vás nadchnou

Tereza Urban - 4. 2. 2020 - 6 min.

Mjölk architekti věnovali městu Liberec saunu
 

Mjölk architekti věnovali městu Liberec saunu

CZECHDESIGN.CZ - 28. 9. 2010 - 2 min.

výstava czd
SHOP 2025
SHOP Snoubení
job lab 2024