Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Výstava Bořek Šípek: Retrospektiva | Zdroj: Piaristi Výstava Bořek Šípek: Retrospektiva | Zdroj: Piaristi

Nadaný tvůrce s vystupováním popové hvězdy. Bořek Šípek byl zásadní postavou českého skla, připomíná výstava i designéři

V Galerii Tančící dům mají návštěvníci až do 22. března šanci zhlédnout doposud nejrozsáhlejší retrospektivní výstavu světoznámého výtvarníka, designéra a architekta Bořka Šípka, jež nese název Retrospektiva. My jsme se zeptali významných českých designérů a kurátorů, co pro ně tato osobnost znamenala a jaký je jejich pohled na jeho tvorbu.

Prodejní výstava nabízí návštěvníkům možnost vidět přes tři stovky exponátů – 250 kusů váz a zhruba 40 kusů designového nábytku. Vůbec poprvé budou mít návštěvníci šanci obdivovat i doposud nikde nevystavované prototypy z pozůstalosti českého skláře a designéra, který prožil velkou část života v Holandsku. K vidění jsou jeho specifické mísy, karafy, skleničky, lustry, porcelánové hrnečky, misky, talíře a další rozmanité objekty. 

Anketa

Lucie Koldová

Produktová designérka

Lucie Koldová | Zdroj: InsidecorLucie Koldová | Zdroj: Insidecor

1) Co pro český design znamená jméno Bořek Šípek. Jak ho ovlivnil a proč je pro něj důležitý?

Bořek Šípek byl velká osobnost s výrazným výtvarným stylem, který proslavil Českou republiku svou komplexní osobitou tvorbou, ať už architekturou nebo sklářskými počiny. Byl velice vzdělaný a zcestovalý, měl obrovský vliv. Pro mě byl inspirativním architektem, výtvarníkem a silným mužem v mnoha ohledech.

2) Jaký je váš osobní pohled na jeho tvorbu? Případně vyberte jednu pro vás zásadní práci.

Bořka Šípka si vážím a respektuji pro jeho všeobecný přesah. Jeho tvorba je emocionální a nezaměnitelná, dekadentní. Nejvíc za sebe cením jeho architektonický počin Skleněného domu v Hamburku, ten mi přijde fantastický právě tím, jak je kompletně transparentní a proměňuje se v závislosti na světle.

Maxim Velčovský

Designér

Maxim Velčovský | Zdroj: DesignMagMaxim Velčovský | Zdroj: DesignMag

1) Co pro český design znamená jméno Bořek Šípek. Jak ho ovlivnil a proč je pro něj důležitý?

Bořek Šípek patřil k nezajímavějším designerům své generace a ne náhodou je zařazován mezi Top ten designéry konce postmoderny.
Český design ovlivnil právě nadějí, že se český designér může prosadit ve světovém kontextu a že můžete vytvořit rukopis, který je stylotvorný a rozpoznatelný. Zvláště ve skle a v nábytku vytvořil celou řadu skvělých objektů, které jsou důležitou součástí vývoje designu a respektují je i zapřísáhlí minimalisté či asketové designu.

2) Jaký je váš osobní pohled na jeho tvorbu? Případně vyberte jednu pro vás zásadní práci.

Můj pohled je velmi osobní, jsem v podstatě dokumentaristou jeho rozsáhlého archivu, který zanechal během působení ve sklárně Ajeto, a také jsem jej vyzval k navrhnutí objektu pro Lasvit. Rád bych tedy konkrétně zmínil projekt Galaxy Luminia, zvláště pak lustr z této série. Požádal jsem jej, aby navrhl svítící objekt, který by sestával ze starých mosazných částí lustru a které by obohatil o skleněné komponenty. Dle mého názoru se podařilo navrhnout fantastický objekt složený z ramen, která jsou vyvažována skleněnými těžítky, takže jednotlivá ramena můžete volně nasměrovávat do stran díky koulím s výstupky, které do sebe zapadají. Celý objekt pak doplňují mosazné řetězy.

Myslím, že se Šípkovi podařilo udělat dekadentní apokalyptický lustr, který vypadá, jako kdyby patřil do filmu Blade Runner. Ten objekt je vrcholem jeho tvorby a bohužel jedním z jeho posledních děl, protože další nedokončil. Bořek Šípek svou tichou přemýšlivou část svého já vyrovnával bouřlivým hedonismem, takže jsem byl rád, že se obě jeho polohy sešly v našem projektu, kde byla funkce obejmuta ornamentem zase v novém kontextu, tak jak to Bořek uměl.

Milan Hlaveš

Kurátor skla a keramiky

Milan Hlaveš | Zdroj: Material TimesMilan Hlaveš | Zdroj: Material Times

1) Co pro český design znamená jméno Bořek Šípek. Jak ho ovlivnil a proč je pro něj důležitý?

Bořek Šípek po sametové revoluci coby úspěšný navrátilec z emigrace ukázal české společnosti, že designér může být nejen nadaný tvůrce, ale také někdo s vystupováním a věhlasem popové hvězdy. Šarmantním světáctvím spojeným s inteligencí a všeobecným rozhledem nezastupitelně pomohl domácí designérské scéně získat chybějící sebevědomí. Svým přístupem poukázal na nezbytnost propojení výtvarné činnosti s její kvalitní výstavní a mediální prezentací a propagací. A dělal to velmi stylově.

Byl kritizován za opulentnost, teatrálnost až povrchnost, ovšem byl vždy nezaměnitelně svůj. Coby učitel na několika vysokých školách pozitivně ovlivnil řadu nástupců, aniž by z nich učinil své epigony, což nebývá běžné. Pokud otevřete zahraniční biografické slovníky výtvarného umění, mnoho českých jmen v nich nenajdete. To Šípkovo ano.

2) Jaký je váš osobní pohled na jeho tvorbu? Případně vyberte jednu pro vás zásadní práci.

Za podstatné pokládám Šípkovy návrhy skla. Jejich na české poměry přebohaté tvarosloví a hýřivá barevnost ho nejspíš autorsky nejlépe charakterizují. Pod nimi si ho každý včetně laiků okamžitě vybaví. Ačkoliv byl silně inspirován dílem svých dávných patronů, slavných sklářských výtvarníků Miluše a Reného Roubíčkových, dokázal si v tomto tradičním oboru najít vlastní cestu k svébytnému výrazu.

Pracoval se skláři, kteří patří k těm nejlepším, a dokázal z jejich řemeslného umu vydobýt maximum. Jestliže mám jmenovat jeden předmět, který by ho nejlépe popsal, nevybírám nic od něho, ale jemu určený návrh prezidenta Václava Havla. Nazval ho Šípek neuchopitelný.

Tadeáš Podracký 

Designér

Tadeáš Podracký | Zdroj: www.insidecor.czTadeáš Podracký | Zdroj: www.insidecor.cz

1) Co pro český design znamená jméno Bořek Šípek. Jak ho ovlivnil a proč je pro něj důležitý?

Pro mě Bořek Šípek zpodobňuje nekompromisnost a nebojácnost a to jak ve formě tak v neočekavaném užití a kombinaci materiálů. Je stále nejznámějším českým designerem v zahraničí.

2) Jaký je váš osobní pohled na jeho tvorbu? Případně vyberte jednu pro vás zásadní práci.

Fascinuje mě nábytek, který navrhl pro Driade. 

Galerie

Další články