„Jsme spíše moderátoři než autoritativní pedagogové,“ popisuje Petr Knobloch přístup ke studentům ze strany vyučujících na Prague City University. V čem se obecně liší anglosaský vzdělávací systém od toho českého, na co kladou na této univerzitě fungující v Praze již od roku 2004 profesoři největší důraz a proč se vyplatí sledovat sérii přednášek pro širokou veřejnost s názvem Visiting Artist Lecture Series?
VALS
„Musím říct, že máme opravdu vynikající archiv. Nevím o žádné další instituci, která by měla podobný formát takto dostupný a důkladně připravený. Skoro všechny přednášky od roku 2015 jsou veřejně dostupné,“ popisuje sérii Visiting Artist Lecture Series, zkráceně VALS, Branislava Kuburović. Na přednáškách se několikrát do roka setkávají řečníci z různých oborů. V minulosti série nabídla rozhovory s Osamu Okamurou, Martinem Žampachem, Janem Čapkem či Janou Zielinski a Jiřím Mackem. Přednášky jsou otevřeny široké veřejnosti.
V novém díle podcastu Design do uší bude ale řeč nejen o sérii přednášek VALS. Hosté Branislava Kuburović a Petr Knobloch se společně s Veronikou Pařízkovou dotkli také tématu krize vzdělávání na uměleckých školách nebo problematiky školného.
Branislava Kuburović a Petr Knobloch představují sérii přednášek VALS. | Foto: Michal Hančovský
Branislava Kuburović
Branislava Kuburović se narodila v Srbsku, kde studovala Divadelní režii na Fakultě dramatických umění v Bělehradě. V polovině 90. let se přestěhovala do Prahy. Studia dokončila doktorátem ve Velké Británii, kde také působila jako vysokoškolská pedagožka. Od roku 2015 působí na Prague City University jako vedoucí programu Fine Art. V Česku se mimo jiné věnuje překladatelské činnosti, přičemž přeložila několik desítek významných uměleckých monografií, knih a dalších publikací.
Petr Knobloch
Petr Knobloch je významný grafický designér. Absolvoval ateliér 2D designu na Cranbrook Academy of Art v Michiganu v USA, kde studoval v rámci stipendia Fulbrightova programu. Od konce 90. let postupně pracoval v různých kreativních agenturách a v zahraničí se podílel na zakázkách například pro Coca-Colu, Ford nebo značku Gucci. Po návratu do Česka získal Cenu Czech Grand Design, je spoluautorem webové prezentace Národní galerie, Uměleckoprůmyslového musea nebo také Komory architektů. Na vysoké škole Prague City University působí od roku 2015, kde v současné době vede program Future Design.
O hudbu k našemu podcastu se postaral hudební skladatel, klavírista a producent David Solař, který složil muziku například k oceňovaným filmům Fair Play či Budiž světlo. Za technickým zpracováním stojí Kryštof Čížek.