Na jihu Moravy vzkřísili ruinu. Na statku Kocanda se po léta vyráběla keramika, nyní je zde nejhezčí hotel regionu

Areál staré keramické továrny ožívá pod taktovkou studia ORA. | Zdroj: BoysPlayNice Areál staré keramické továrny ožívá pod taktovkou studia ORA. | Zdroj: BoysPlayNice

Studio ORA otevírá další okno do minulosti. Po předchozích úspěšných projektech se pustilo do obnovy areálu bývalé keramické továrny. Všechno je v procesu tvorby, už dnes je ale v provozu dominantní budova celého komplexu - Kocanda. Citlivá obnova místa s osobitým geniem loci, které bylo ještě nedávno na seznamu opuštěných míst, dává další naději pro budoucnost. Zachovat co nejvíce z minulosti a zároveň vytvořit místo pro příjemnou relaxaci.

Areál Kocanda Kravsko se nachází nedaleko Znojma za hranicemi malé obce Kravsko. Poloha na vyvýšeném místě dává už z dálky rozpoznat rysy hlavní budovy. Světlá zeď kontrastuje se sytě oranžovou sedlovou střechou. Zblízka rozpoznáváme další detaily. Plocha areálu je vytyčena sloupky s nízkou cihlovou zídkou. Skládaní cihel vytváří pravidelné otvory, které nikterak nebrání pohledu skrz zeď, na některých místech cihla dokonce chybí. Pohled na nedokonalost oprýskaného materiálu začíná rozehrávat naši představivost a je předzvěstí romantiky.

Vstupní brána do areálu Kocanda | Foto: Klára RokosováVstupní brána do areálu Kocanda | Foto: Klára Rokosová

Do areálu vstoupíme skrze vysoká vrata tvořena z několika železných sloupků. Širokou písčitou cestou procházíme kolem jezírka, po pár krocích se ocitáme u malé kašny. Můžeme se zaposlouchat do uklidňujícího zvuku tekoucí vody. A začít postupně objevovat. Architekturu. Celý příběh. Minulost, která se decentně proplétá se současností a míří k budoucnosti.

Kocanda Kravsko | Zdroj: BoysPlayNiceKocanda Kravsko | Zdroj: BoysPlayNice

Harmonické souhra  

Celý komplex je tvořen několika samostatnými budovami. Proměna do nové podoby probíhá pod taktovkou architektonického studia ORA. Postupně. Jak dozrávají myšlenky. Tak, jak to při rekonstrukci takového rozsahu často bývá. Skutečný stav budovy se mnohdy odhalí až po odstranění starých nánosů. První etapou bylo zprovoznění budovy Kocanda. Rekonstrukce se povedla natolik, že získala ocenění za nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje roku 2020 v kategorii velké stavby.

Flekatost fasády vytváří osobitý efekt. | Zdroj: BoysPlayNiceFlekatost fasády vytváří osobitý efekt. | Zdroj: BoysPlayNice

Cílem celého projektu obnovy bylo objekt očistit od ostatních rušivých zásahů a vytvořit harmonický celek. Prostřednictvím architektury můžeme nahlédnout do minulosti. Omítky jsou opravované pouze lokálně, divoká flekatost fasády vytváří zajímavé barevné efekty.

Kocenda Kravsko | Zdroj: BoysPlayNiceKocenda Kravsko | Zdroj: BoysPlayNice

Dojem budovy postavené před více než 300 lety spoluvytváří vnitřní prostor členěný do několika místností. Interiér je záměrně spartánský, autentické materiály a původní detaily jsou doplněny novějšími. Byla obnovená kompaktnost původních hmot a původní otvory doplněny replikami původních oken.

Interiér hlavní budovy Kocanda | Zdroj: BoysPlayNiceInteriér hlavní budovy Kocanda | Zdroj: BoysPlayNice

Interiér hlavní budovy Kocanda | Zdroj: BoysPlayNiceInteriér hlavní budovy Kocanda | Zdroj: BoysPlayNice

Při vstupu vnímáme přívětivost klenutých stropů a starých kamenných zdí. Místy našlapujeme na původní dřevěná prkna, jinde je podlaha decentně utvářena z nových čedičových a cementových dlaždic. Původní dveře jsou doplněné těmi získanými z demolic. Oknem do minulosti jsou místy odhalené původní výmalby. 

Atmosféru pokoje vytváří starý nábytek a odhalená původní výmalba. | Zdroj: BoysPlayNiceAtmosféru pokoje vytváří starý nábytek a odhalená původní výmalba. | Zdroj: BoysPlayNice

Jednotlivé pokoje poskytují možnost pohodlného přespání. V každém z nich se můžeme cítit trochu jinak díky kombinaci různého nábytku a doplňků. Staré skříně, stoly, židle a postele jsou posháněné z různých koutů republiky nebo nakoupené u oblíbeného antikváře. V některých místnostech se podařilo sestavit celou původní ložnici včetně nočních stolků, jinde je citlivě zakomponováno pouze staré dřevěné čelo.

Kompozice pokoje číslo 100 s vanou umístěnou v prostoru | Zdroj: BoysPlayNiceKompozice pokoje číslo 100 s vanou umístěnou v prostoru | Zdroj: BoysPlayNice

Napříč celým interiérem se prolíná jemná linie citlivé kombinace starých materiálů s moderními prvky. Staré stolky opatřené novým umyvadlem. Litinové vany zasazené do prostoru místnosti se zdí chráněnou voděodolnou výmalbou. Okenice nebo těžké závěsy umožňují dokonale zatemnit pokoj, po jejich otevření se nabízí výhledy do zahrady.

Okna v pokojích nabízí výhledy do zahrady. | Zdroj: BoysPlayNiceOkna v pokojích nabízí výhledy do zahrady. | Zdroj: BoysPlayNice

Když se do projektu zapojí zahradní architektka

Velkoryse pojatou zahradu areálu můžeme vnímat všemi smysly. Pozorovat barvy kvetoucích rostlin, slyšet zvuk včel opylujících květy, cítit směs vůní. Rostou tu okrasné trávy, keře, pivoňky, růže, narcisy, lilie, tulipány, levandule a mnoho dalších rostlin. V nenápadné souhře a promyšleným plánem zahradní architektky Kláry Jordanové ze studia Myflowers.

Zahrada areálu Kocanda | Zdroj: Markéta ZelenkováZahrada areálu Kocanda | Zdroj: Markéta Zelenková

Rostlinami je osázen prostor mezi chodníky. | Zdroj: Klára RokosováRostlinami je osázen prostor mezi chodníky. | Zdroj: Klára Rokosová

Rostlinami jsou osázeny výseč u apartmánu, plácek u sádrovny, kruh u kašny a další místa rozlehlého pozemku. U starší tovární části je neformální divočejší úprava, v rohu zahrady je malé jezírko, které se plní dešťovou vodou ze střechy Kocandy.

Jezírko na zahradě areálu Kocanda | Zdroj: Klára RokosováJezírko na zahradě areálu Kocanda | Zdroj: Klára Rokosová

V další části zahrady je malá užitková zahrádka. Najdeme zde jahodníky, maliny, ostružiny, ale také rajčata, cukety, dýně, papriky a různé druhy bylinek. Bylinková část záhonů je z části koncipována tak, aby si hosté mohli plodiny sami utrhnout.

Součástí zahrady je užitková zahrádka. | Zdroj: BoysPlayNiceSoučástí zahrady je užitková zahrádka. | Zdroj: BoysPlayNice

Příjemný stín přináší vzrostlý platan a dub, na pozemku roste také několik ovocných stromů – kdoule, staré odrůdy jabloní, oskeruše a hrušně. Před Kocandou se nachází reprezentativní park se staletými douglaskami. K jedné části zahrady se pojí historka, že zde v minulosti bývalo důležité místo, kde byl dlouhodobě udržován oheň.

Zahrada areálu Kocanda se starými stromy. | Zdroj: ORAZahrada areálu Kocanda se starými stromy. | Zdroj: ORA

Historie místa 

První písemná zmínka o Kravsku pochází z roku 1092, kdy kníže Konrád daroval část vsi jednomu z nejstarších klášterů v Čechách na ostrově řeky Vltavy Davle u Prahy. Kolem roku 1740 vznikl zámek Kravsko, původně jako letní rezidence premonstráckého louckého opata. Dvoupatrový klasicistní zámek je dnes chráněn jako kulturní památka, kolem něj se rozkládá přírodní park se sochou sv. Aloise z Gonzagy. V současné době je ale objekt pro veřejnost uzavřen.

Pohled na zámek Kravsko | Foto: Klára RokosováPohled na zámek Kravsko | Foto: Klára Rokosová

Obec je z poloviny lemována lesy, část z nich obklopuje středověkou cestu vedoucí z Prahy do Vídně, kde roste několik prastarých dubů letních. Dříve byly součástí zámeckého panství, dnes jsou zařazeny mezi památné stromy Znojemska. K tomu nejmohutnějšímu dubu se váže pověst o loupežníkovi Melkusovi. Přepadával kočáry a okrádal cestující, v koruně stromu ukrýval uloupené poklady.

V severní části obce se nachází rozlehlý areál Kocandy, jehož historie se pojí s provozem zájezdního hostince. Název Kocanda se pro označení místa používal odjakživa. Měl by pocházet z německého „Gott sei Dank“, česky „Díkybohu“. V druhé polovině 19. století areál fungoval jako keramická továrna, později objekt měnil majitele, na dlouhou dobu byl zcela opuštěný a postupně chátral. 

Kocanda v průběhu věků prošla mnoha úpravami, v roce 2017 areál zakoupil podnikatel Jan Zmeko pro manželku Ludmilu, která má k okolnímu místu osobní vztah. Narodila se v obci Kravsko, strávila tady své dětství a nyní se věnuje své nové misi. Oživit minulost, zachránit zchátralé budovy objektu a vdechnout jim nový život. Navazuje také na svou činnost spojenou s pořádáním svatebních obřadů. 

Zaslíbeno svatbám

Areál Kocandy je místem s geniem loci. Polohu stranou od civilizace uvítají lidé toužící po soukromí. Konají se zde různé společenské události, především svatby. Svatební obřady se odehrávají v bezpečí pevných stěn historických budov, v letním období také venku. Pro svatby se využívá zrekonstruovaný barokní sál s terasou a výhledem do okolí, místo pro venkovní obřad i hostinu nabízí upravená zahrada.

Do barokního sálu se vstupuje přes terasu. | Zdroj: Halina Sikora PhotographyDo barokního sálu se vstupuje přes terasu. | Zdroj: Halina Sikora Photography

Slavnostní tabule v barokním sále | Zdroj: Markéta ZelenkováSlavnostní tabule v barokním sále | Zdroj: Markéta Zelenková

Nejprostornějším svatebním apartmánem je Kovárna. Jednoduše zařízený prostor poskytuje dostatek místa pro svatební přípravy a nabízí jedinečnou atmosféru pro svatební noc.

Svatební apartmán Kovárna | Zdroj: BoysPlayNiceSvatební apartmán Kovárna | Zdroj: BoysPlayNice

Svatební apartmán Ludwig v sobě kombinuje barokní ložnici a industriální strohost. Romantickou atmosféru mu dodává klenutá klenba, výhled z francouzského okna vedoucí na terasu a zahradu se starou kašnou.

Svatební apartmán Ludwig | Zdroj: BoysPlayNiceSvatební apartmán Ludwig | Zdroj: BoysPlayNice

Svatebčané jsou ubytováni přímo v areálu v několika pokojích. Provoz objektu je především sezónní, v některých místnostech vytápění zajišťují zrcadlové infrapanely nebo podlahové vytápění. 

Svatba patří mezi nejvýznamnější životní události, zážitky ze slavnostních chvil umocňuje atmosféra místa konání. Týká se to rovněž vzpomínek. Pro fotografy je to zde doslova ráj.

Vzpomínky na svatbu ožívají prostřednictvím fotografií. | Zdroj: Halina Sikora PhotographyVzpomínky na svatbu ožívají prostřednictvím fotografií. | Zdroj: Halina Sikora Photography

Vzpomínky na svatbu ožívají prostřednictvím fotografií. | Zdroj: Halina Sikora PhotographyVzpomínky na svatbu ožívají prostřednictvím fotografií. | Zdroj: Halina Sikora Photography

Svatba na Kocandě je zážitek. | Zdroj: KRYSPIN PHOTOSvatba na Kocandě je zážitek. | Zdroj: KRYSPIN PHOTO

Pro účely svateb sloužila zpočátku zrekonstruovaná stodola jen kousek odsud. Objekt byl pojmenován podle svého původního účelu, kterým bylo sušení obilí. Stodola Suška je dnes vyhledávaným místem pro svatby a nedávno obdržela speciální ocenění soutěže za nejlepší svatební místa roku 2020.

Stodola Suška se nachází jen kousek odsud. | Zdroj: Stodola SuškaStodola Suška se nachází jen kousek odsud. | Zdroj: Stodola Suška

Svatební tabule, Stodola Suška | Zdroj: KRYSPIN PHOTO Svatební tabule, Stodola Suška | Zdroj: KRYSPIN PHOTO

Za projektem obnovy stodoly stojí rovněž architektonická kancelář ORA. U ní ještě na chvíli zůstaneme a zmíníme její další úspěšnou realizaci – rekonstrukci vinného sklepa, který získal čestné ocenění Grand Prix obce architektů. Sklep U Modráka s dochovanou klenutou lisovnou je navíc součástí Vinařství Zmeko, jehož víno bývá v nabídce cateringu svatebních obřadů. Dokonalé propojení ale není souhrou náhod. Architektka Barbora Hora je dcerou zadavatelů, rekonstrukce areálu Kocandy tak probíhá postupně a citlivě. Jak uzrává správný čas.  

Staré formy, nové výzvy pro budoucnost 

Součástí identity místa je keramika, zejména sádrové formy sloužící pro její výrobu. V areálu jich byly zachovány tuny. Původní sádrové formy byly využívány v době provozu místní keramické továrny, dnes dávají možnost nahlédnout do části procesu její výroby. Některé z forem jsou přetransformovány do funkčních doplňků, jiné do působivých designových prvků. V pokojích jsou rozmístěné artefakty a výrobky z glazované keramiky – tehdejší produkce továrny. Jde o různé džbány a misky, ale například i o sošku psa a dinosaura. Jednou z nejznámějších dochovaných sošek je decentní „Dívka s růží“, která je zde k vidění dokonce v několika exemplářích.

Staré sádrové formy slouží jako dekorace. | Zdroj: BoysPlayNiceStaré sádrové formy slouží jako dekorace. | Zdroj: BoysPlayNice

Ze starých forem je například vyrobeno funkční osvětlení. Sádrové formy pověšené po domě v různých kompozicích zde vytváří originální dekoraci. 

Jednotlivé části sádrových forem jsou záměrně ponechány u sebe. | Zdroj: BoysPlayNiceJednotlivé části sádrových forem jsou záměrně ponechány u sebe. | Zdroj: BoysPlayNice

Záměrně jsou ponechány pospolu části celé formy – dvojice, trojice nebo čtveřice. Tak, aby bylo možné je kdykoliv ze stěny sundat, poskládat a použít k původnímu účelu –k výrobě keramiky. Ale to je všechno výzva do budoucnosti. Stejně tak jako dokončení rozsáhlé rekonstrukce zchátralých budov celého komplexu.

Staré sádrové formy na výrobu keramiky. | Zdroj: Halina Sikora PhotographyStaré sádrové formy na výrobu keramiky. | Zdroj: Halina Sikora Photography

Velkou část areál čeká rekonstrukce. Stav jedné budovy v srpnu 2021 | Zdroj: Klára RokosováVelkou část areál čeká rekonstrukce. Stav jedné budovy v srpnu 2021 | Zdroj: Klára Rokosová

Související

Originální Regionální Architektura. Studio ORA přetváří Jihomoravský kraj k lepšímu
Interiér a architektura

Originální Regionální Architektura. Studio ORA přetváří Jihomoravský kraj k lepšímu

Martina Freitagová - 26. 6. 2019 - 6 min.

Úcta k minulosti a zašlá krása. Soutěž Interiér roku vyhrála rekonstrukce starého bytu ve Znojmě
Interiér a architektura

Úcta k minulosti a zašlá krása. Soutěž Interiér roku vyhrála rekonstrukce starého bytu ve Znojmě

Barbora Laierová - 15. 4. 2019 - 5 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení