Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
PF z více druhů prémiových japonských papírů od společnosti Takeo, zdroj: S PAPER PF z více druhů prémiových japonských papírů od společnosti Takeo, zdroj: S PAPER

Na jídelním lístku si nejdřív všímáme provedení, pak až nabídky, popisuje majitelka S PAPER Iveta Dandová

V portfoliu rodinné firmy S PAPER nechybí exkluzivní japonské papírenské poklady ani recyklované luxusní papíry. Pražská prodejna je rájem milovníků vůně čerstvě potištěných stran a nových knih, firma však mimo prodeje poskytuje také konzultace a produkční polygrafickou službu – veškeré produkty dokáže vyrobit už od jednoho kusu. S majitelkou Ivetou Dandovou jsme se bavili o řemeslu, začátcích a spolupráci s designéry, především ale o lásce k papíru.

Předává se láska k papíru ve vaší rodině?

IVETA: Jako malá holka jsem jezdila na návštěvu k tetě a strejdovi. Strýc byl ruční sazeč a později vedoucí velkého skladu papíru. Tam, na prázdninách, jsem objevila vůni papíru a barev.

Řada Colorplan v zastoupení S PAPER, zdroj: S PAPERŘada Colorplan v zastoupení S PAPER, zdroj: S PAPER

Bylo tedy podnikání v papírnickém průmyslu jasnou volbou?

IVETA: Oba jsme s manželem původně pracovali ve velkých tiskárnách, vadila nám ale uniformita knih, časopisů a dalších tiskovin. Pamatuji si, jak jsme hned po revoluci obdivovali voluminézní papír, to tady dřív vůbec nebylo. Začaly se nám dostávat do ruky různé vzorníky a my jsme z nich měli obrovskou radost. Ale je pravda, že my jsme ty vzorníky vyloženě vyhledávali. A tak vznikl S PAPER, místo pro milovníky papíru, jakými jsme my sami.

Kde vybíráte papíry do portfolia, jak navazujete spolupráci?

IVETA: Když se pohybujete v oboru léta, dostávají se k vám různé výrobky, časopisy, inspirace a zkušenosti lidí ve vašem okolí. Někdy nás oslovují sami výrobci, někdy si najdeme my je.

Kniha 1918 má knižní vazbu V7, desky jsou zhotovené ze speciálního materiálu v kombinaci Corvon Mano Black a Corvon Metal X. Byl použitý sítotisk zlatou barvou, zdroj: S PAPERKniha 1918 má knižní vazbu V7, desky jsou zhotovené ze speciálního materiálu v kombinaci Corvon Mano Black a Corvon Metal X. Byl použitý sítotisk zlatou barvou, zdroj: S PAPER

Sledujete trendy v papírech? Existují rozdíly mezi tím, co bylo v módě před dvaceti, deseti lety a co dnes?

IVETA: Trendy jednoduše určuje každodenní život. Sledujeme a všímáme si, jak se mění požadavky návštěvníků – my můžeme zákazníkovi ukázat cestu a prostředky k docílení pěkného výrobku, vybírá si ale nakonec on sám. Nyní se klade především velký důraz na ekologii. Před dvaceti lety zákazníky také moc nezajímal design výrobku, nyní je situace mnohem lepší.

Jak probíhají konzultace s designery?

IVETA: Proces to bývá někdy dost napínavý a náročný, ale krásný! Spolupracujeme s mnoha lidmi, agenturami i studii v Česku i na Slovensku. Většinou se jedná o dlouhodobé spolupráce, podporujeme také mladé studenty. Každý má u nás své místo.

Zápisník s deskami z kartonu Colorplan Ebony 270 g, zdroj: S PAPERZápisník s deskami z kartonu Colorplan Ebony 270 g, zdroj: S PAPER

Jak na to, když designer využívá speciální papíry? Můžete zmínit pravidla, podle kterých papír pro realizaci vybíráte?

IVETA: Faktorů, podle kterých papír vybíráme, je spousta. Mezi ty základní patří, jestli se jedná o obal nebo knihu, k čemu má produkt sloužit, jak dlouho má výrobek vydržet, jestli má mít pouze jednu funkci nebo zda má být po naplnění primárního poslání recyklovatelný k dalšímu užití. Dalším důležitým kritériem je samozřejmě design.

Stává se, že klient přijde s tím, že by rád papír, který se ale pro jeho realizaci vyloženě nehodí? Snažíte se mu výběr vymluvit?

IVETA: Stává. Vždy jsou dvě cesty. Buď si k nám jde klient pro konzultaci a tedy chce slyšet náš názor – potom ho slyší a většinou se shodneme. Ta druhá cesta je, že zákazník o názor nestojí, má svou jasnou vizi a potom jsou naše rady marné.

Řada Colorplan v zastoupení S PAPER nabízí papíry a kartony ve 25 různých strukturách, zdroj: S PAPERŘada Colorplan v zastoupení S PAPER nabízí papíry a kartony ve 25 různých strukturách, zdroj: S PAPER

Nejste jen prodejci papíru, ale nově poskytujete i konzultace a produkční polygrafickou službu – jakou to má výhodu pro zákazníka?

IVETA: Zákazník má u nás zpravidla plný servis – od konzultace konstrukce, způsobu výroby až po výběr vhodného materiálu. Velmi často si tak od nás odnáší hotový výrobek, aniž by se musel starat o různá úskalí výroby.

Stává se, že si koupíte knihu třeba jen proto, že se vám líbí, jak je zpracovaná po stránce papíru?

IVETA: Aby ne! Měli byste vidět naši knihovnu a další různé šuplíky a poličky, na jaře se budeme stěhovat a bude to fuška!

Všímáte si papíru u různých produktů – knih, časopisů, plakátů, nebo mimo vlastní práci papír neřešíte?

IVETA: Když jdeme s manželem do restaurace, lidé kolem si o nás musí myslet, že jsme blázni. Náš způsob lustrace jídelního lístku a dalších tiskovin je specifický, obsah přichází na řadu až potom.

Zápisník s deskami z kartonu Colorplan Ebony 270 g, zdroj: S PAPERZápisník s deskami z kartonu Colorplan Ebony 270 g, zdroj: S PAPER

Jaké realizace byly vaše oblíbené?

IVETA: Nás baví všechny realizace, pokaždé je to něco nového a já vždy říkám, že se nám narodilo další dítě. Osobně se ale vždy nejvíc těším na projekty, které mohu od počátku realizovat se Studiem Činčera, to je potom krása papírová.

Na jaké spolupráce se můžeme v blízké době těšit?

IVETA: Nerada bych předbíhala, jsem pověrčivá, určitě ale brzy vyrobíme pár krásných sešitů...

Galerie

Další články