Před Vánoci proběhla na serveru iDNES velká soutěž, kam čtenáři zasílali své kuchyně. Co může tato soutěž napovědět designérům a architektům?
Během Vánoc jsem se dala do prohlížení všech 21 soutěžních kuchyní. I když vítězové byli již známi, proč si neudělat vlastní analýzu a hodnocení?
Ostrůvky pro kontakt s okolím
Mnoho majitelů dalo přednost zakázkové výrobě a návrhu od designéra, než kuchyni z kuchyňského studia. Tam majitelé záporně hodnotili flexibilitu takových studií. Kuchyně č. 8 je příkladem návrhu a realizace kuchyňského studia. Je škoda, že tak velký prostor nebyl řešen s ostrůvkem, který by mohl propojit komunikaci s ostatním prostorem a tak majitel po celou dobu práce obchází stěny kuchyně. Lednice je umístěna napravo, dřez až v levém koutě, toto rozmístění nevede k šetření kroků při vaření. Osvětlení se málo soustředí na pracovní plochu a vybraný typ zářivek může oslňovat.
Ostrůvek nechybí v kuchyni č. 19, majitelé si ji navrhli nakonec sami, kuchyňská studia je neuspokojila. I zde je lednice vzdálena od mycího centra, ale prostor kuchyně je menší a tudíž se zde majitelé tolik nenachodí. Navíc umístění zón je dáno i dispozicí místnosti, a proto ne vždy je možné dodržet ideální rozmístění pracovních zón. Ostrůvek má místo pro sezení. Asociuje mi to lavici u dřívějších pecí a moc se mi tento útulný nápad líbí. Je skvělým místem pro povídání i dekoraci. V hlasování čtenářů získala tato kuchyně nejvíce hlasů, tedy 361.
Dobrým ostrůvkem je obdařena i kuchyně č. 13, kterou si majitel navrh sám včetně digestoře. Je také jedna ze dvou soutěžních, která má mycí zónu vyvýšenou. Vtipné jsou i boxy na kolečkách, v jednom z nich je prakticky umístěn koš, a to v horní úrovni namísto obvyklé spodní části skříňky.
Dvě kuchyně s ostrůvky jsou sestaveny ze sortimentu IKEA. Na ostrůvky se často umisťuje varná deska, i přes zvýšenou mastnost okolí varné zóny. Ostrůvek by proto měl být hodně hluboký nebo je lepší ho využít pro přípravné práce.
Moc se mi líbí kuchyně č. 12, která dobře vypadá a rozmístění dává smysl. Ostrůvek je dostatečně hluboký a potřebné věci jsou za zády hospodyně, která se moc nenachodí a má stálý kontakt s okolím. Spotřebiče jsou vestavné a sokl je 30 cm vysoký, takže dostupnost lednice a mrazáku musí být skvělá. Mimo to je v soklu vstup centrálního vysavače a z vnější strany ostrůvku prostor pro nádobí a dobroty na večerní pohoštění. Kuchyni si majitelé navrhli sami. V hlasování čtenářů získala tato kuchyně jen 105 hlasů.
Barevnost vázne
Je zajímavé, že čtenáři hlasovali pro barevné kuchyně nejméně. Pro mě představují naopak atraktivní a dobré řešení. Nejbarevnější je kuchyně č. 18, kde dominují teplé barvy a inspirace Mexikem. Škoda, že lednice není vestavěná.
Do modra je laděná kuchyně č. 9, která také čtenáře nezaujala. Světlé dřevo zde podtrhuje tmavě modrá, a tak působí celek svěže. I zde jsou spotřebiče volně stojící, ale u studentské levné kuchyně to není zápor, navíc jsou nenásilně včleněny do celku.
Barevný kontrast a nápady jsou i doménou kuchyně č. 7, která u čtenářů bodovala 274 hlasy. Základem je vysoký lesk v bílé, což bylo mezi hlasujícími velmi populární. Kontrast tvoří černá a barvený obklad. Skleněný obklad za linkou je z čirého skla. Lze jej vyjmout a přebarvit desku za ním. Tím vznikne rozdílná atmosféra a kuchyně se neokouká. Jsou zde také dobře řešeny horní skřínky výklopným kováním a kvalitní osvětlení pracovní plochy. Kuchyni si navrhla sama majitelka, studentka architektury.
Výsuvy a osvětlení
Výsuvy ve spodních skříňkách a kování do rohů jsou už naštěstí samozřejmostí, v horních skřínkách se ale stále objevují často otvírací čela, jako u dobře ohodnocené kuchyně č. 3, které bohužel také nesedí hloubka soklu nábytku s myčkou, která je volně stojící. Zde se jedná ale o finanční dilema, kuchyně je na svoji nízkou cenu velmi zdařilá.
Kuchyně č. 14 a 7 mají jako jediné velkokapacitní skříně, které považuji za velmi praktické. Dobře volené kování je v kuchyni č. 20, jako jediná má osobitou atmosféru díky podsvícení skříněk.
Na osvětlení pracovní plochy je obecně kladen malý důraz, zářivky pro osvětlení pracovní desky jsou špatně umisťované, více než na plochu svítí před sebe a tak mohou oslnit pracující osobu. Pracovní plocha pod oknem nebývá lokálně osvětlena vůbec, ale spoléhá večer na obecné světlo.
Romantický styl
Kuchyně č. 21 umístěná až v Bristolu je směsicí anglického a francouzského stylu, má krásný keramický dřez. Nerezové spotřebiče s jemným nábytkem spolu fungují. Ale sokl je málo hluboký a pracovní deska je osvětlena bodovkami.
Nejhezčí výhled je z okna IKEA kuchyně č. 15 umístěné ve srubu. Pracovní deska z masivu a dřevěné skříňky jsou doplněny bílými spotřebiči včetně bílé digestoře, takže volba spotřebičů nepůsobí nahodile.
Moji dva favorité
Dvě kuchyně navržené architekty jsou pro mě soukromými vítězi. Obě jsou chytře řešeny a mají vestavnou digestoř, která nedominuje prostoru.
Kuchyně č. 1 získala jen 87 hlasů. Kuchyně je dobře dispozičně řešena, vedle lednice pokračuje přípravná, mycí zóna, která pokračuje varnou a končí troubou. Špatně dostupný roh vedle lednice je dobře řešen roletkou, za kterou jsou malé spotřebiče. Místo se našlo pro elektrický kráječ a pracovní osvětlení LED diodami. Rohová spodní skříňka má ze všech kuchyní nejlépe vybrané kování do rohu. Horní skříňky jsou nízko zavěšené, aby se záda nemusela namáhat a přitom je výška od varné desky k digestoři dodržena díky rozdělení horních skříněk do dvou samostatných kubusů rozdílných výšek. Vznikl tak dynamický prvek a umístění horních prostor reaguje na výšku klientů.
Malá kuchyně č. 16 vede svým uspořádáním úložných prostor. Hloubka kuchyně je 66cm, takže bylo možné použít hluboké výsuvy. Horní prostor začíná až nad hlavou a využívá výsuvů, na kterých jsou police s bočním přístupem. Toto řešení vzniklo díky nedostatku prostoru, přesto je vše důležité po ruce. Místo na vaření i přípravu je zvýrazněno bíle a doslova září z tmavé zástavby kuchyně.
Hodnocení iDNES
Hodnocení čtenářů vévodily kuchyně jak ze žurnálu. Prostorné a velkolepé, s dominantní bílou. Deset kuchyní s nejvíce body postoupilo k hodnocení porotou složenou z odborníků. Specialistka na ergonomii Ing. Helena Prokopová, architekt Petr Shromáždil a šéfkuchař Radek Šubrt. Jak píše iDNES v hodnocení jednotlivých porotců byly velké rozdíly. Sympatizuji s R. Šubrtem, který nechtěl hodnotit společně velké a malé kuchyně. Porotci měli hlavně připomínky k ergonomickému řešení a nedodržování posloupnosti jednotlivých zón.
seznam všech 21 kuchyní
hodnocení kuchyní porotou
Vítězové soutěže kuchyni iDNES:1. místo – kuchyně č. 7
2. místo – kuchyně č. 16
3. místo – kuchyně č. 3
Závěrem
Všech 21 kuchyní ukazuje, že klienti mají přehled v nabídce kování a využívají jej i přes vyšší cenu, než mají běžná otvírací čílka. Ergonomie začíná být v popředí, i když chyb v umístění jednotlivých zón je mnoho. Ani návrháři ani klienti si neuvědomují natolik důležitost sčítání svých kroků v kuchyni. Otázka je, zda špatná dispozice nepochází už od architektů a projektantů. Ti navrhují záludná zákoutí, kam bez rozmyslu kreslí přívody a předepisují pomálu jističů. Pak se designér potýká namísto požadavků klienta s větrnými mlýny.