Film a architektura letos proběhne od 26. září do 1. října v Praze, Brně a v dalších městech po celé České republice. Přehlídka filmů o architektuře a designu se u příležitosti 100. výročí úmrtí spisovatele Franze Kafky zaměří na architektonická díla, jež ve své době nebyla považována za hodnotná, ba dokonce vyvolávala pozdvižení až odpor.
Film a architektura
Divnosti a jinakosti – tak zní podtitul třináctého ročníku mezinárodního festivalu Film a architektura, který proběhne od 26. září do 1. října v Praze, Brně a v dalších městech po celé České republice. Festival přiblíží jak atypické, byť dnes už zásadní realizace zapsané do dějin architektury, tak zapomenuté stavby, jejichž autory ani mnohdy nebyli architekti, a nabídne i netradiční, humorná až absurdní filmová zpracování. Zaměří se i na významné osobnosti architektury, jako jsou například Mies van der Rohe, Balkrišna Doši, Rem Koolhaas, Álvaro Siza Vieira, Sigurd Lewerentz, Karl Schwanzer či Emilio Ambasz. „Letošní téma inspirované Kafkou nám umožnilo se zaměřit na opravdové výstřednosti a podivnosti, které se v jiných letech často do programu nakonec neprobojují. Neznamená to však, že bychom zapomněli na současnou architekturu či velké osobnosti,“ dodává Václav Ševčík, kurátor festivalu Film a architektura.
Festival letos nabídne na 40 celovečerních i krátkometrážních snímků převážně ze zahraniční produkce. Hostujícím kurátorem sekce Inspirace je tentokrát Philippe U. del Drago, umělecký a výkonný ředitel Le FIFA, největšího festivalu o umění, konaného každoročně v kanadském Montréalu. Do svého výběru zahrne filmy nejen o architektuře, ale i umění. Projekce doplní besedy s tvůrci filmů nebo architekty. Diváci se mohou těšit i na blok krátkých filmů nebo na přednášku historika Lukáše Berana věnovanou zobrazení architektury v českých filmech 80. a 90. let.
Dokument A Plan for Paradise režisérky Kati Juurus se zabývá střetem kultur. | Zdroj: KRUH
Festival
Film a architektura zahájí zábavný dokument Soviet Bus Stops, v němž dánský režisér Kristoffer Hegnsvad zmapoval autobusové zastávky na území bývalého Sovětského svazu. Zastávky vznikaly jako jedno z mála autorských a svobodných vyjádření architektů a umělců v době přísné kontroly režimu. Ještě před oficiální distribuční premiérou festival uvede nový celovečerní dokumentární film režiséra Jana Zajíčka a hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 Architektura ČSSR 58–89. Snímek je výpravnou sondou do české a slovenské architektury druhé poloviny 20. století, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě, a přes četná mezinárodní ocenění se u nás mnohdy setkává s nejrůznějšími předsudky. Další z výrazných festivalových titulů The Mies van der Rohes režisérky Sabine Gisiger nahlíží na život i dílo světoznámého architekta z nových úhlů pohledu. Snímek kombinuje archivní záběry s hranou výpovědí jeho dcery. Projekce filmu se uskuteční také ve Vile Tugendhat, jedné z Miesových nejznámějších realizací.
Dokument A Plan for Paradise režisérky Kati Juurus se zabývá střetem kultur, k němuž došlo poté, co finské architektonické studio vyhrálo soutěž na návrh plánu pro nové město s 600 tisíci obyvateli nedaleko nepálského Káthmándú. Architekti se snaží vnést řád do samovolně bující zástavby údolí, v němž má vzniknout nové město, což vede i k řadě komických situací.
Film The Promise – Architect BV Doshi, za kterým stojí režisér Jan Schmidt-Garre, je portrétem držitele Pritzkerovy ceny a někdejšího spolupracovníka Le Corbusiera, indického architekta Balkrišny Došiho. Tvůrce se dokončení filmu nedožil, zemřel jen pár měsíců před jeho premiérou. Dokument je tak připomenutím jeho zásadní role na poli architektury. Švédský snímek Svena Blume Lewerentz Divine Darkness představí architekta Sigurda Lewerentze. Festival zakončí debut rakouské režisérky Bianky Gleissinger 27 Storeys, jenž má v hledáčku největší komplex sociálního bydlení v Rakousku – Alterlaa.
Ze snímku 27 Storeys. | Zdroj: KRUH
Den architektury
Festival Film a architektura se každoročně koná paralelně s festivalem Den architektury, který v termínu od 27. září do 3. října nabídne po celé České republice i na Slovensku stovky nejrůznějších procházek za architekturou či exkurze ve společnosti architektů a odborníků na dané téma, přednášek a řadu dalších akcí. Letos má festival podtitul „Proces proměny“. Odkazuje také na 100. výročí úmrtí Franze Kafky, které bude jednou z hlavních programových linií a připomene nejen stavby spojené s tímto autorem či budovy související s literaturou, ale pozve i na místa s kafkovskou atmosférou. Další z programových sekcí budou věnovány například tvorbě architektů Josefa Fanty a Karla Hubáčka i jejich spolupracovníků.
Za Filmem The Promise – Architect BV Doshi stojí režisér Jan Schmidt-Garre. | Zdroj: KRUH