Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Na dovolenou do české přírody: Vybrali jsme 10 kempů a chatiček, kde se vám bude líbit

Proč jezdit na dovolenou do zahraničí, když je doma tak krásně? V posledních letech i u nás začínáme cítit, že globální oteplování není jen planou výhružkou, a tak je možné zažít tropické ovzduší i u našeho českého rybníčku. Přinášíme proto tipy na stylové kempy a chatičky, kde si můžete užít dovolenou v obklopení přírody a nerezignovat přitom na vkus a estetickou úroveň. Pojeďte s námi do nejstylovějších míst pro "nature lovers".

Dobčické rybníčky

Romantické dřevěné chatičky, které jako by vypadly z fantasy filmů, se nachází na samotě u Dobčic, poblíž Českých Budějovic. Chatičky jsou umístěné na vodní hladině anebo v koruně stromů. Působí nenápadně a skvěle zapadají do místního prostředí plného rybníků. 

Dobčické rybníčky. Zdroj: Dobčické rybníčky.Dobčické rybníčky. Zdroj: Dobčické rybníčky.

Elektřina tady chybí (využívá se jen solární energie), voda se zde čerpá ruční pumpou a k vykonání potřeby slouží stylové kadibudky. Ke každé chatičce náleží velké ohniště s grilem, často je zde k dispozici vor a někde je také možnost využití sauny.

Dobčické rybníčky. Zdroj: Dobčické rybníčky.Dobčické rybníčky. Zdroj: Dobčické rybníčky.

V ceně ubytování je také zahrnuta povolenka pro sportovní rybolov. Je možné si ale také rybu po zaplacení nechat a opéct například na grilu.

Dobčické rybníčky. Zdroj: Dobčické rybníčky.Dobčické rybníčky. Zdroj: Dobčické rybníčky.

Chatičky jsou skvělým důkazem, že luxus nemusí představovat nic okázalého, ale právě naopak; přesně v duchu skandinávské architektury se zde usiluje o harmonické snoubení stavby s přírodou, což je největší luxus, který si lze po čase stráveném ve městě dopřát. Ideál ve stylu Hygge!

Včelíny Želiv

Obytný „černý“ vůz Včelín se nachází na kraji louky na samotě u lesa. Dva kilometry od tohoto místa leží vesnice Želiv, kde na vás dýchne dramatická krása Santiniho kláštera.

Včelíny Želiv. Zdroj: Včelíny Želiv.Včelíny Želiv. Zdroj: Včelíny Želiv.

Včelíny Želiv v sobě nic z barokního ducha nemají, to jim ale neubírá na působivosti. Koncept tohoto ubytování je podobný jako u Dobčických rybníčků. Elektřina pochází se solárních panelů a zdroje vody jsou trochu omezené. Nicméně je zde možné využívat splachovací záchod. Kromě krásné přírody jsou zde k dispozici také designové knihy a časopisy. Jak jinak si užít klid, než vyměnit mobil za šustění papíru.

Včelíny Želiv. Zdroj: Včelíny Želiv.Včelíny Želiv. Zdroj: Včelíny Želiv.

V blízkosti jsou také rybníky a řeka Želivka, kde se klidně můžete koupat třeba i nahatí, protože za celý den dost možná nepotkáte žádné další lidi.

Dvůr Honětice

Dvůr Honětice, který leží v blízkosti Kroměříže, vznikl rekonstrukcí historického zemědělského dvora. Za socialismu se tento areál stal součástí JZD, což mu nepřekvapivě nijak neprospělo. 

Lehce zanedbaných průmyslových či zemědělských areálů je v Česku až dost, málokde se však stane to, že se je někdo pokusí zkulturnit a zpřístupnit veřejnosti, navíc ve spolupráci s výbornými architekty - v tomto případě s Prokš Přikryl architekti. Těm se podařilo vdechnout areálu rustikální charakter a přitom mu zachovat čistou nadčasovost.

V blízkosti areálu je přírodní koupací biotop - tedy koupaliště s přírodním systémem filtrace vody. Ekologický a udržitelný koncept, jehož oblíbenost v posledních letech roste.

Dvůr Honětice. Zdroj: Dvůr Honětice.Dvůr Honětice. Zdroj: Dvůr Honětice.

Ubytovat se tady dá buďto v kempu anebo v penzionu.

Je sympatické, že se zde maximálně využilo původních objektů. Z původních garáží, kde se zachoval železobetonový skelet, tak vznikla restaurace, převlíkárna apod., přičemž prostor mezi sloupy se vyplnil dřevem a byla zde postavená nová betonová podlaha. Celý dům se může také jednoduše otevřít do všech stran díky velkým vratům, která ale, i když jsou zavřená, fungují jako polopropustný filtr. Světlo propouštějící příčky jsou zde vyrobeny z recyklovaných cihel, které v garážích byly původně.

Dvůr Honětice - restaurace. Zdroj: archiweb.Dvůr Honětice - restaurace. Zdroj: archiweb.

Přestavba celého areálu ale ještě stále probíhá - jsme tedy zvědaví, jak to celé bude vypadat za pár let.

Kemp Branná

Velmi pěkný vodácký kemp Branná leží na pravém břehu Vltavy, na půli cesty mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem. To hlavní, co zde stojí za to, je příroda.

Kemp Branná. Zdroj: Kanak.Kemp Branná. Zdroj: Kanak.

Kemp je využívaný hlavně jako útočiště při sjíždění řeky, což ale nemusí být nutnou podmínkou. Přenocovat se tu dá ve vlastních stanech nebo pod širákem, v chatkách, ale také v podsadových stanech anebo v indiánském teepee.

V areálu kempu má také základnu půjčovna lodí a raftů. Hledáte-li sepětí s přírodou, tohle je jasná volba.

Stromové domečky v Green valley

Domečky na stromech nebo-li tree houses, které jsou součástí resortu Green valley v Posázaví, představují splněný dětský sen.

Green valley - tree house. Zdroj: Green valley.Green valley - tree house. Zdroj: Green valley.

Romantické ubytování v korunách stromů rovněž postrádá přísun elektrické energie a vody. Pokoje jsou jen vybaveny suchou toaletou. V blízkém dřevěném domku jsou však k dispozici standardní toalety a sprchy.

Součástí každého domečku je venkovní dřevěná terasa, která vybízí k přjemnému posezení. Budete si připadat jako domorodci, nocující v neposedných korunách stromů. A ráno vás budou budit ptáci. Romantika na nejvyšší úrovni.

Green valley - tree house. Zdroj: Green valley.Green valley - tree house. Zdroj: Green valley.

Kemp Vidlák

Nedaleko vesnice Opatov na Vysočině leží Kemp Vidlák. Rybník, les a louka... Existuje snad ryzejší česká krajina? Zajímavé je, že zrovna v tomto kempu dost možná narazíte na Holanďany, kteří sem nejenom rádi jezdí, ale kterým také právě tento kemp patří. Není tu sice nic vyloženě stylového, ale někdy právě tu největší krásu obstará jen okolní krajina.

Kemp Vidlák. Zdroj: Kemp Vidlák.Kemp Vidlák. Zdroj: Kemp Vidlák.

Spaní na seně

Netradiční zážitek nabízí domeček Slamák pod miliony hvězd, který stojí přímo pod Sněžkou. Skoro všechno je tu ze slámy, kromě podlahy, která je ze dřeva a průhledné střechy z plexiskla. Není to ale jenom pro okrasu: Sláma má totiž dobré tepelně izolační vlastnosti, nesaje vlhkost a je snadno dostupná. Místo, které není ideální pro alergiky, ale bude splněný sen všech, kteří touží strávit léto s kovbojem. Sláma z bot už není zkrátka dávno out. 

Spaní na seně. Zdroj: Spaní na seně.Spaní na seně. Zdroj: Spaní na seně.

Kemp Merkur

Tento kemp může svým charakterem trochu připomínat středomořské kempy. Je tedy vhodný pro příjemnou letní rodinnou dovolenou, ale i pro školní a sportovní pobyty. Uzavřený areál kempu se dvěma vodními lagunami se rozkládá na břehu horní Novomlýnské nádrže. Obě mají písčito-travnaté pláže a pozvolný vstup do vody.

Kemp je opravdu velký a nabídka ubytování je zde velmi široká, přes chatky a apartmány, po teepee a soudky. A samozřejmě tu lze také využít vlastní stany nebo karavany.

Kemp Merkur. Zdroj: Kemp Merkur.Kemp Merkur. Zdroj: Kemp Merkur.

Slovácký dvůr

Areál Slováckého dvora poblíž Ostrožské Nové vsi na Moravě sestává z šestnácti Vinařských búd ve stylu selských stavení či vinných sklípků. Búdy jsou pojmenované podlé vinných odrůd. Tady se vínu jistě nevyhnete! 

Kemp Slovácký dvůr. Zdroj: Slovácký dvůr.Kemp Slovácký dvůr. Zdroj: Slovácký dvůr.

Kromě búd jsou zde k dispozici rybářské chaty a selské stodoly. Je zde také možnost ubytování ve vlastních stanech nebo karavanech.

Glamping

A nakonec je tu glampování, které dokazuje, že i kempovat se dá ve velkém stylu. Pokud máte v přírodě své oblíbené místo, kde ale chybí pěkné bydlení, můžete využít glamour stany, které u nás zajišťuje například firma Glampuj.

Glamping. Zdroj: Glampuj.Glamping. Zdroj: Glampuj.

Stany si můžete buďto nechat postavit a luxusně vybavit anebo jen koupit a jet ve stylu DIY.

Glamping. Zdroj: Glampuj.Glamping. Zdroj: Glampuj.

Zájem o pobyt v přírodě roste a naštěstí pomalu vznikají místa, kteáé nenesou odér normalizační dovolené v chatičkách z překližky. Klid a krása přírody je zkrátka benefit, který vám žádný luxusní resort nenahradí. Tak hurá pro ešus a repelent, české kempy volají!

Další články