Může design pomoci zlepšit naši budoucnost? Designblok chystá v říjnu dvě mezinárodní konference

Designblok 2019 – Ahoj Future!, zdroj: Designblok Designblok 2019 – Ahoj Future!, zdroj: Designblok

Nadcházející Designblok postupně odhaluje program letošního ročníku, hlavní hosty a novinky. Přehlídka, která letos uvede výstavu rekordních 342 designérů a firem, přichází s premiérou hned dvou velkých konferencí. Jejich zaměření na budoucnost v odlišných aspektech lidského života se odvíjí od stěžejního tématu celého festivalu s podtitulem Ahoj Future! Designblok bude probíhat od 17. do 21. října 2019.

Jak budeme v budoucnu pracovat, jak se budeme oblékat, z čeho budeme vyrábět předměty, které denně používáme, nebo jak bude vypadat planeta, na níž budeme žít? Tyto a další otázky budou hlavním tématem dvou konferencí, které na Designbloku proběhnou na hlavní scéně.

Konference o budoucnosti

První z nich Future Konference uvede pětici opinion leaderů z Čech i Evropy. Významná italská galeristka Rossana Orlandi vystoupí na téma Plasty a jejich využívání a zneužívání. Významný český klimatolog Pavel Zahradníček otevře téma budoucnosti Země, v současnosti rezonující v celospolečenské debatě. Pozvání přijala také ředitelka organizace UNICEF Pavla Gomba, aby představila svůj pohled na svět očima humanitárního pracovníka. Na úlohu muzeí v podpoře designérů s ohledem na jejich proměňující se roli se ve své prezentaci zaměří ředitelka hamburského Uměleckoprůmyslového muzea, Rakušanka Tulga Beyerle, a o budoucnosti módního průmyslu pohovoří česká publicistka a šéfredaktorka Vogue CS Andrea Běhounková. Future Konference proběhne v neděli 20. října 2019 a začíná v 11.00 na Garden Stage.

Tulga Beyerle, ředitelka hamburského Uměleckoprůmyslového muzea, foto: Henning Rogge, zdroj: DesignblokTulga Beyerle, ředitelka hamburského Uměleckoprůmyslového muzea, foto: Henning Rogge, zdroj: Designblok

Téma Budoucnost je velmi závažné. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli kromě přednášek a workshopů zařadit do programu Designbloku také dvě mezinárodní konference – a obě se podařilo obsadit hvězdnými mluvčími. Na Garden Stage v Průmyslovém paláci promluví vedle odborníků z dalších oborů velké hvězdy současného designu. Považujeme za důležité představovat design a jeho roli v širším kontextu. Designblok jsme vždy chápali nejen jako přehlídku špičkového světového designu, ale také jako platformu pro diskuzi a propojování a řešení aktuálních problémů. Role designéra se zásadně proměňuje. Designéři se stávají řešiteli komplexních zadání, která obsahují sociální, ekologická a ekonomická hlediska. Věřím, že ke zlepšení stavu světa může design přispět výraznou měrou.“ vysvětlila Jana Zielinski, ředitelka Designbloku.

Vitra: Desk Is Dead

Druhá ze zmíněných konferencí Vitra konference: Desk Is Dead nabídne vystoupení jednoho z hlavních zahraničních hostů Designbloku – věhlasného britského designéra Jaye Osgerbyho. Spolu s Edwardem Barberem vytvořil pro značku Vitra přelomový systém SoftWork, který do Prahy přijede osobně představit. Právě Vitra, která se tématem budoucnosti lidské práce a pracovního prostředí dlouhodobě věnuje, zastřešila diskuzní panel s názvem Desk Is Dead – Stůl je mrtev. Pozvání do panelové diskuze přijali také generální ředitelka švýcarské společnosti Nora Fehlbaum, ředitel jejího českého zastoupení Jiří Zavadil a kurátor a teoretik Adam Štěch, který bude diskuzi moderovat. Vitra konference: Desk Is Dead proběhne v pátek 18. října 2019 a začíná v 18.30 na Garden Stage.

Jay Osgerby, britský designér, foto: Mark Cocksedge, zdroj: DesignblokJay Osgerby, britský designér, foto: Mark Cocksedge, zdroj: Designblok

Vitra se věnuje tématu vývoje lidské práce, a tím i podobě pracovních prostor, dlouhodobě. Najímáme odborníky, kteří zkoumají, co potřebujeme k optimalizaci výkonu, kreativitě a dobrému pocitu z práce, a to v malých startupech i nadnárodních korporacích. Systém Soft Work je výsledkem podrobného výzkumu a máme radost, že Jay Osgerby ze studia Barber&Osgerby, jež je jeho autorem, ho do Prahy přijede představit osobně. Je pracovní stůl skutečně mrtev? A jak a kde budeme tedy pracovat? O tom budeme během konference diskutovat nejen s Jay Osgerbym, ale také s generální ředitelkou Vitry Norou Fehlbaum,“ doplnil Jiří Zavadil, ředitel českého zastoupení značky. 

Nora Fehlbaum, generální ředitelka firmy Vitra, foto: Tom Ziora, zdroj: DesignblokNora Fehlbaum, generální ředitelka firmy Vitra, foto: Tom Ziora, zdroj: Designblok

Doplňující informace

Kromě hlavních konferencí je pro návštěvníky připraven další doprovodný program na dvou samostatných platformách: Reflex Stage v Openstudiu Designbloku a letos poprvé také Hospodářské noviny Stage v Superstudiu Designbloku.

Vstupenky na Designblok jsou k dostání v předprodeji na www.goout.cz, kde je rovněž možné rezervovat konferenční místa k sezení. Vstup na konference je volný s platnou vstupenkou na Designblok.

Související

Designblok 2019
 

Designblok 2019

Přehlídka
17. 10. 2019 - 21. 10. 2019

Smutná loučení. Srpen pohledem šéfredaktorky
Kritika a teorie

Smutná loučení. Srpen pohledem šéfredaktorky

Veronika Pařízková - 9. 9. 2019 - 4 min.

A vítězem se stává...Deset nejlepších počinů dvacátého Designbloku
Produktový design

A vítězem se stává...Deset nejlepších počinů dvacátého Designbloku

Olga Fraitová - 27. 10. 2018 - 3 min.

Průvodce světovými veletrhy designu: Co spojuje a odlišuje Milán, Paříž, Dubaj a Londýn?
Produktový design

Průvodce světovými veletrhy designu: Co spojuje a odlišuje Milán, Paříž, Dubaj a Londýn?

Eva Gartnerová - 10. 4. 2018 - 6 min.

Lesk a bída Designbloku. Kdo letos uspěl a kdo propadl?
Produktový design

Lesk a bída Designbloku. Kdo letos uspěl a kdo propadl?

Veronika Pařízková - 1. 11. 2017 - 4 min.

výstava czd
SHOP 2025
SHOP Snoubení
job lab 2024