mmcité přináší český design na nečekaná místa

koš Minium, zdroj: mmcité koš Minium, zdroj: mmcité

V poslední době se produkty společnosti z moravských Bílovic objevily na mnoha místech po celém světě. Přinášíme zkrácenou cestu dokumentující 16 projektů na 4 světadílech. A bude to putovaní všemi směry a do všech koutů!

mmcité navrhuje a produkuje městský mobiliář od roku 1994. Ze zdánlivě bláznivého nápadu a díky vítězství v designové soutěži dnes vyrostla celosvětová společnost, která si dala za cíl „prostřednictvím drobných prvků měnit tvář města.“ Při plnění této ambice klade důraz na aktivitu, design a kvalitu. Nejen že dokázali převést skicu na papíře do reálného produktu, ale dokázali o jeho kvalitě přesvědčit širokou veřejnost, jak laickou, tak odbornou. Díky tomu dnes dodávají produkty do celého světa.

Kromě již zmíněného růstu mmcité také „šplhalo“. Skupina laviček ze série Woody slouží na vrchní stanici lanovky Skyway, na vrcholu Punta Helbronner, ve výšce 3462 metrů. Extrémní podmínky obvykle nedovolují umístění mobiliáře, který běžně najdeme v centrech metropolí, ale turisté mířící do oblasti nejvyšší hory Evropy, Mont Blancu, se mohou kochat výhledy a sedět přitom na českém výrobku.

Woody ve výšce 3462 m, zdroj: mmcitéWoody ve výšce 3462 m, zdroj: mmcité

"Řekli nám: Hledáme kombinaci elegantního designu a maximálně odolných materiálů. Lavička Woody, kterou tvoří masivní dřevěné bloky na subtilních ocelových nožkách v různých sestavách, toto zadání beze zbytku splňuje a navíc výborně zapadá do celkové architektury objektu. Zvláště varianta na půdorysu třícípé hvězdy vypadá na terase obklopené čtyřtisícovými vrcholy skvěle."

David Karásek, art director a majitel mmcité

stůl Vera Solo ve Filadelfii, zdroj: mmcitéstůl Vera Solo ve Filadelfii, zdroj: mmcité

Kromě cest do výšky putovaly produkty z Bílovic i za oceán. Krajinářský architekt James Corner, mimo jiné autor zřejmě nejslavnější promenády na světě, newyorské High Line, navrhl park v centru Filadelfie. Na půdorysu kruhu dochází ke spojení původní struktury města a jeho nového potenciálu. Hlavním rozhraním je dráha, která do sebe uzavírá rozkvetlé louky, relaxační zóny nebo amfiteátr. Na jejím okraji jsou umístěny unikátní lehátka mmcité, najdeme zde také stůl Vera Solo  a lavičky Miela. Rovněž ve Spojených Státech, konkrétně v Severní Karolíně, najdeme mobiliář českého výrobce v areálu nového muzea North Carolina Museum of Art.

To, že mmcité nemyslí jen na poklidný odpočinek v parcích nebo na náměstích, dokazuje přítomnost 176 stojanů na kola Edgetyre, 163 parkových laviček Portiqoa, 76 zahrazovacích sloupků Donat, 16 šachových stolků Tably64 stoliček Portiqoa v olympijské vesnici v Riu. Slušné množství! Společnost vybavila mobiliářem celý areál.

lavička Portiqoa v olympijské vesnici v Riu, zdroj: mmcitélavička Portiqoa v olympijské vesnici v Riu, zdroj: mmcité

Jistě poklidnějším místem, kde od roku 2016 najdeme výrobky mmcité, je Dubaj. Nábřeží umělého kanálu v délce několika kilometrů je osazeno lavičkami podle jejich návrhu. Prostředí, které během posledních let neustále roste je jistě výbornou příležitostí a firma ji chce aktivně využít.

"Už před lety, když jsem přišla do Dubaje, jsem na každém rohu slýchavala o obrovském, velmi významnem a v mnoha směrech velmi technicky náročném projektu Dubai Water Canal. Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že za dobu mého působeni v Dubaji zažiju nejen realizaci projektu, ale navíc budu o pár let později, během Vánočních svátků ležet na čerstvě položené dlažbě a s mým týmem obchodníků montovat téměř 3 metrovou atypickou mmcité lavičku ke květináči.“

Jana Tyrer, WT Burden

Již blíže naší zemi, přesto stále velmi daleko je projekt, který rovněž nese olympijskou stopu. Bývalý olympijský stadion v moskevských Lužnikách, který se rekonstruuje pro nadcházející světový šampionát ve fotbale, je osazen stovkami českých laviček a košů. Rovněž Olympijské museum v Lausanne je opatřeno přístřešky na kola od mmcité.

židle Miela pro Basilej, zdroj: mmcité židle Miela pro Basilej, zdroj: mmcité

Druhým projektem, který byl realizován ve Švýcarsku, jsou zkrácené lavičky pro Basilej. Místní sdružení obchodníků si dalo za cíl oživit veřejný prostor před svými podniky. Chtěli přispět ruchu města a podpořit tak své podnikání. Zřejmě nemohli narazit na mnoho vhodnějších partnerů, než jakým bylo mmcité, které má stejné cíle mezi vlastními prioritami. Masivní židle tak nejdeme ve velké části města, na noc je pak sami obchodníci schovávají. David Karásek si uvědomuje nároky, které místní prostředí vyhlášené vkusem a kvalitou architektury kladlo na všechny části zakázky.

„Jsme rádi, že se nám podařil velký projekt ve významném evropském městě, zvlášť v náročném Švýcarsku.“

David Karásek, art director a majitel mmcité

Architekturou neméně proslulá dánská Kodaň pak v uplynulém roce přivítala lavičky Portiqoa. Jsou umístěny v jednom z dvorů ikonického domu House 8 od studia BIG.

Přesným opakem je prostředí francouzského Dijonu, kraje vinic, slunce a klidu. Lavičky Woody, které najdeme i na již zmíněném Punta Helbronneru, zde doplňují rustikální atmosféru. Sedací plochu tvoří rošt dřevěných desek, který vznikl inspirací „estetikou uskladněného dřeva.“ V odpočinkových zónách čtvrti Fontaine d´Ouche najdeme i několikametrová lehátka.

lehátko Woody v Dijonu, zdroj: mmcité lehátko Woody v Dijonu, zdroj: mmcité

Na území konzervativního Londýna se mmcité pokusilo interpretovat „nejklasičtější koncept parkové lavičky“ - bočnice z litiny, sedák a opěradlo z dřevěných latí. V centru ekonomického centra Canary Wharf najdeme lavičky a židle Miela, které mají bočnice z hliníkové slitiny a sedák a opěradlo z akátového dřeva. Zelená plocha Burgess Park je osazena lavičkami Portiqoa.

Pomyslnou spojnicí mezi Evropou a Českou republikou tvoří v rámci tvorby mmcité odpadkové koše. Porota ceny Red Dot udělila ocenění Nejlepší z nejlepších v kategorii produktový design koši Minium.

„Univerzální koš Minium je charakteristický působivou, elegantní siluetou a osvědčenou technologií všech svých funkcí.“

stanovisko poroty Red Dot Award

Produkt je vyroben z kombinace eloxovaných hliníkových profilů a hliníkové slitiny. Pro plášť mohou být použity dřevěné lamely. Vnitřní koš je z plastu.

koš Minium, zdroj: mmcitékoš Minium, zdroj: mmcité

"To, že jsme uspěli právě s odpadkovým košem nás těší dvojnásob. Kvalitní design je obecně považován za něco, co je určeno spíše lépe situovaným. My se ale snažíme špičkovou estetiku vtisknout do těch nejobyčejnějších, často opomíjených věcí ve veřejném prostoru."

David Karásek, art director a majitel mmcité

Identickou péči o běžná prostranství pak přinesla i spolupráce s pražským IPRem – Institutem plánování a rozvoje. Ten požádal mmcité, aby vyvinulo kapacitní odpadkový koš pro Náplavku. Výsledkem je měkce tvarovaný betonový produkt Better, který ukazuje, že i „kapacitní koš může vypadat ušlechtile“.

betonová lavička Construqta, zdroj: mmcitébetonová lavička Construqta, zdroj: mmcité

Stejný, respektive podobný, materiál byl použit i pro výrobu lavičky Construqta. Ta slouží před vstupem do Anežského kláštera a bude umístěna i do jeho nově zrekonstruovaných zahrad. Klasický beton je nahrazen ultralehkým betonem UHPC, který vyztužují vysokopevnostní vlákna. Díky tomu mohl vzniknout tvar, který je při bočním pohledu obyčejným hranolem, při pohledu zepředu pak ztvárněním příhradového nosníku. Přes maximální úspory hmotnosti váží „dvouapůlmetrová“ lavička skoro 500 kg. Bude umístěna samostatně, ve skupinách nebo dlouhých řadách.

„Neexistovalo žádné specifické zadání. Chtěli jsme jen vytvořit zajímavý kousek betonového městského mobiliáře, který zaujme svým tvarem, neboť se jedná svým způsobem o sochu. Zároveň šlo o to, aby lavička nešla snadno zkopírovat, což je problém, který nás hodně tíží v nejrůznějších zemích světa.“

David Karásek, art director a majitel mmcité

Posledním a vlastně nejmenším místem, které dokumentuje rozsah práce mmcité, je „obyčejná“ česká chráněná dílna. Ve skutečnosti není jen jedna, ale hned několik takových míst spolupracuje na výrobě houpačky Swing On!. Zbytkový dřevěný materiál, který vzniká ve výrobních halách při produkci městského mobiliáře, se mmcité rozhodlo využít. Společně se studiem BOAdesign vytvořili návrh houpačky, jejichž sedák je vytvořen právě z něj. Část výroby pak byla svěřena zmíněným dílnám. Na oranžovém autopopruhu jsou umístěna dřevěná sedátka. Kolekce produktů slouží jako dárek a bude rozvíjena i v budoucnu v rámci projektu mmcité social.

houpačka Swing On! z kolekce mmcité social, zdroj: mmcitéhoupačka Swing On! z kolekce mmcité social, zdroj: mmcité

Byly doby, kdy jsme v každém koutě světla mohli mluvit a českém skle a místní jej znali. Mohli jsme být pyšní, jak skvělý křišťál děláme. Dnes to platí stále, i když v trochu jiné podobě. Máme možnost ukazovat, jaká česká auta jezdí po cizích silnicích. Co však nikdy nebylo zvykem a dnes si to můžeme s klidem dovolit, je navštívit park, náměstí a posadit se a v tu chvíli si uvědomit, že je pod námi česká lavička, vedle nás český koš a naše kolo stojí v českém stojanu. Takový zážitek nám dopřejí místa v Americe i v Brazílii, v Moskvě i v Basileji.Dvojnásob důležitý je pak fakt, že český design užívají nejen jeho majitelé, kteří utratili své peníze, ale i úplně běžní lidé, sportovci, obchodníci, turisté. To, myslím, není vůbec malý počin!

Související

Víte, kdy je Mikulov nejhezčí? Na konci května během festivalu Křehký, který je plný sběratelského designu
Produktový design

Víte, kdy je Mikulov nejhezčí? Na konci května během festivalu Křehký, který je plný sběratelského designu

Redakce Czechdesign - 15. 5. 2024 - 7 min.

Úspěch mě nepřekvapil, říká Lukáš Novák o vydařené dražbě limitovaných skleněných objektů. Z čeho má do budoucna největší obavy?
Produktový design

Úspěch mě nepřekvapil, říká Lukáš Novák o vydařené dražbě limitovaných skleněných objektů. Z čeho má do budoucna největší obavy?

Tereza Urban - 9. 4. 2024 - 14 min.

Pohodlí domova přenesli do exteriéru. Díky novému městskému mobiliáři Egoé si veřejný prostor užijete na maximum
Produktový design

Pohodlí domova přenesli do exteriéru. Díky novému městskému mobiliáři Egoé si veřejný prostor užijete na maximum

Tereza Patzenhauerová - 19. 4. 2024 - 6 min.

Židle, za kterou vám zaplatí. O zálohovatelném a udržitelném designu s holandskou hvězdou Ineke Hans, která razí novou filozofii spotřeby
Produktový design

Židle, za kterou vám zaplatí. O zálohovatelném a udržitelném designu s holandskou hvězdou Ineke Hans, která razí novou filozofii spotřeby

Redakce Czechdesign - 13. 5. 2024 - 4 min.

Lampa, která svítí a vyrábí kyslík pomocí řasy. Trojice nadějných slovenských tvůrců důmyslně propojuje design s vědou
Udržitelný design

Lampa, která svítí a vyrábí kyslík pomocí řasy. Trojice nadějných slovenských tvůrců důmyslně propojuje design s vědou

Nikol Galé - 17. 4. 2024 - 8 min.

Hranice humoru je fluidní, říká spoluzakladatel projektu Knedlo Zelo Wear. Jejich plnotučnou satiru české kultury můžete mít na triku i talíři
Produktový design

Hranice humoru je fluidní, říká spoluzakladatel projektu Knedlo Zelo Wear. Jejich plnotučnou satiru české kultury můžete mít na triku i talíři

Lilia Gutiérrez - 2. 5. 2024 - 18 min.

výstava czd
SHOP 2025
SHOP Snoubení
job lab 2024