Mmcité, mmcité+ a studio 519. Kdo je kdo, a co všechno vzniká v bílovickém areálu?

Projekty různých měřítek a v několika zemích, důraz na funkci i formu, design úzce spojený s výrobou. To vše vystihuje tvorbu studia 519, zde vyjádřeno úryvkem z oceněného vizuálu od Marka Nedelky a Jana Nováka. | Zdroj: mmciteplus Projekty různých měřítek a v několika zemích, důraz na funkci i formu, design úzce spojený s výrobou. To vše vystihuje tvorbu studia 519, zde vyjádřeno úryvkem z oceněného vizuálu od Marka Nedelky a Jana Nováka. | Zdroj: mmciteplus

Když se řekne mmcité, většině z nás se vybaví městský mobiliář. U něj firma začínala a vybudovala si díky němu renomé u nás i v zahraničí. Dnes je však portfolio produktů, které vznikají v bílovickém areálu, mnohem širší. Pojďte s námi zjistit, proč vznikla sesterská firma mmcité+ a čím se vlastně zabývá studio 519.

Příběh začíná ve Zlíně roku 1993. Pávě tehdy dva studenti průmyslového designu, Radek Hegmon a David Karásek, vyhrávají veřejnou soutěž na řešení městského mobiliáře. Jelikož byli následně vyzváni, aby svou vizi také zrealizovali, zbýval už jen krok k založení firmy mmcité. Od té doby však uteklo hodně času a firma začala dostávat i zakázky většího měřítka. Postupně si tak její zakladatelé rozdělili role.

Původní firma je dnes rozdělena na dvě samostatné společnosti – mmcité+ Radka Hegmona a mmcité Davida Karáska. Mmcité+ má navíc pod sebou navázané další projekty. | Zdroj: mmcitéPůvodní firma je dnes rozdělena na dvě samostatné společnosti – mmcité+ Radka Hegmona a mmcité Davida Karáska. Mmcité+ má navíc pod sebou navázané další projekty. | Zdroj: mmcité

Pod společnost mmcité+ od té doby spadají projekty větších měřítek týkající se dopravní infrastruktury (vlakové zastávky a přístřešky, zastřešování dopravních terminálů nebo např. protihlukové stěny). Firma s původním názvem mmcité pokračuje v navrhování a výrobě prvků městského mobiliáře. Firmy jsou tak na sobě nezávislé, mají vlastní designéry, vizuální styl, marketingové oddělení i obchodníky. To, co naopak sdílí, je areál bývalého zemědělského družstva v Bílovicích, kde se navrhované produkty také vyrábějí.

Aby to ovšem nebylo tak jednoduché, pod mmcité+, které vede Radek Hegmon, jsou navázány i další značky a projekty jako Egoé, studio 519, magazín 519 nebo festival WiFič VEN! A právě o těchto projektech jsme mluvili s Richardem Vodičkou, který studio 519 vede.

Design až na svah. Lyže Egoé Dip SL & vak Maggot (Egoé move) letos obdržely cenu Red Dot Design Award. Design: studio 519 | Zdroj: egoe-move.euDesign až na svah. Lyže Egoé Dip SL & vak Maggot (Egoé move) letos obdržely cenu Red Dot Design Award. Design: studio 519 | Zdroj: egoe-move.eu

Čím se zabývá studio 519 a proč jste se přejmenovali z původního designcité+?

RICHARD: Studio 519 samo sebe definuje jako myšlenkovou dílnu, generujeme nápady, stojíme za návrhy produktů i speciálních projektů, které značky mmcité+ a Egoé realizují (vlastních „areálových“ aktivit máme hodně, proto nepracujeme na zakázkách pro externí partnery). Co se týče pojmenování, dlouhodobě vznikaly problémy s tím, že jako designcité+ si nás veřejnost spojovala především s mmcité a městským mobiliářem, což je ovšem chyba, jelikož tyto produkty vznikají ve vývojovém týmu kolem Davida Karáska. Novým názvem jsme chtěli alespoň částečně předcházet nedorozuměním v komunikaci areálových značek.  Číslovka v názvu se vztahuje k areálu, ve kterém fungujeme – Bílovice 519.

Je to i tím, že jste chtěli být jako studio více vidět a nebýt jenom „schovaní“ pod mmcité+?

RICHARD: Pomyslná myšlenková dílna byla v mmcité+ přítomná vždycky, oficiálně jako samostatné studio pracujeme od roku 2015. Nechtěli jsme být známí pouze jako výrobci, rádi bychom dali najevo, že fungujeme na principu design-driven business. Neděláme složité analýzy trhu, ale vymýšlíme si vlastní zadání, která si zakládají na funkčním designu. Je pro nás klíčové vyřešit konkrétní problém – vyrobit lyže (které by se nám líbily), vyřešit spaní v autě, navrhnout nádraží či veřejný prostor jiným způsobem. Zároveň nás neskutečně posouvá to, že dostáváme okamžitou zpětnou vazbu ze sektoru výroby i obchodu, jelikož všichni sídlíme v jednom areálu.

Magazín 519 dává nahlédnout do zákulisí dění ve studiu 519, Egoé a mmcité+. Design: studio 519 | Zdroj: mmciteplus.com/cz/magazin-519-Magazín 519 dává nahlédnout do zákulisí dění ve studiu 519, Egoé a mmcité+. Design: studio 519 | Zdroj: mmciteplus.com/cz/magazin-519-

Jak s tím souvisí festival Wifič VEN!, který letos vypukne 4. září?

RICHARD: Venkovní setkání Wifič VEN! je takovou pozvánkou do našeho „obýváku“. Pohled do tvůrčího prostředí formou multižánrové kulturní akce – skrze hudbu, divadlo, výstavy, přednášky nebo program pro děti. Hlavní je ale vzájemná výměna názorů a zkušeností. Letos jako součást festivalu spouštíme i platformu Žně designu, pomocí které bychom chtěli rozpoutat širší debatu týkající se současného průmyslového designu a mediálně toto téma oživit. Chceme tak přiblížit nelineární způsob myšlení designérů a vývojových týmů, a tím pádem poodhalit, jak výsledné produkty vznikají.

Co pro vás znamenají ocenění Red Dot Design 2020Nejkrásnější kniha roku 2019?

RICHARD: Soustředíme se hlavně na kvalitu a věříme, že dobrý produkt nebo realizace může uživatelům přinášet zážitky a pozitivní emoce. Nedávno nám například napsali z Core77 Design Awards, že jsme obdrželi ocenění v kategorii Sport & rekreace za vestavbu Nestbox (firmy Egoé nest). Je samozřejmě skvělé, když jsou naše produkty oceněny, ale není to primární důvod, proč to celé děláme.

Nekonečná svoboda je tím, co přináší Nestbox, kempingová vestavba do auta od Egoé nest. Nabízí se v pěti provedeních (Roamer, Hiker, Supertramp, Camper a Tramp) podle velikosti vozu a náročnosti uživatele. Design: studio 519 | Zdroj: egoe-nest.euNekonečná svoboda je tím, co přináší Nestbox, kempingová vestavba do auta od Egoé nest. Nabízí se v pěti provedeních (Roamer, Hiker, Supertramp, Camper a Tramp) podle velikosti vozu a náročnosti uživatele. Design: studio 519 | Zdroj: egoe-nest.eu

Je to tedy tak, že mmcité+ řeší veřejný prostor, kdežto Egoé cílí spíše na jednotlivce?

RICHARD: Je to tak. Různé směřování značek je patrné už z jejich názvů – „mm“ vlastně znamená městský mobiliář, Egoé je naopak více zaměřené na individualitu, i v názvu značky se proto objevuje „ego“. Jednotícím prvkem všech firem v našem bílovickém areálu je život venku. U Egoé life je to dobře viditelné na kolekcích zahradního nábytku (kterým už ale zařizujeme i kulturní instituce nebo restaurace) či na venkovních kancelářích Leva. Ty by měly být alternativním pracovním prostorem, po němž současná doba volá. Je nám totiž jasné, že málokdo chce sedět osm či více hodin u jednoho kancelářského stolu, a ještě navíc tvrdit, že je šťastný, kreativní a produktivní.

Když si v klidu prohlédnete naše katalogy zjistíte, že pracujeme s opravdu jednoduchým tvaroslovím. Produkty a projekty, které navrhujeme, respektují své prostředí a snadno do něj zapadnou. To platí pro zahradní židle, vestavby do aut i zastřešení dopravních terminálů. 

Chcete si vyzkoušet křesla Máj? Egoé life jimi vybavilo například pražské kino Přítomnost. Design: Atelier Pelcl ve spolupráci se studiem 519 | Zdroj: kinopritomnost.czChcete si vyzkoušet křesla Máj? Egoé life jimi vybavilo například pražské kino Přítomnost. Design: Atelier Pelcl ve spolupráci se studiem 519 | Zdroj: kinopritomnost.cz

Co chystáte jako studio 519 do budoucna? Chcete spíše rozšiřovat portfolio v rámci Egoé, mmcité+ a podobně, nebo se chystá ještě nějaký další projekt?

RICHARD: Do budoucna chceme pokračovat ve všech rozběhnutých směrech, ale rozhodně v udržitelné míře. Ať už jsou to lyže, nádraží, vestavby do aut, modulární prvky sytému Leva nebo venkovní nábytek. Zároveň ve stávajících projektech hledáme přesahy – venkovní nábytek Egoé life například náš designér Daniel Golík nosil skoro rok do přírody a nechával ho na zajímavých místech, typicky s dobrým výhledem.

Kniha mapující různorodou práci studia 519 s názvem Myšlenková dílna byla oceněna v soutěži Nejkrásnější kniha roku 2019

Související

Do přírody s komfortem. Egoé přináší obytnou vestavbu do auta pro milovníky zážitků pod širým nebem
Produktový design

Do přírody s komfortem. Egoé přináší obytnou vestavbu do auta pro milovníky zážitků pod širým nebem

Veronika Pařízková - 9. 4. 2020 - 4 min.

Kina radost pohledět. Šest rekonstrukcí kinosálů napříč republikou, které zaslouží potlesk a pozornost
Interiér a architektura

Kina radost pohledět. Šest rekonstrukcí kinosálů napříč republikou, které zaslouží potlesk a pozornost

Tereza Bíbová - 3. 7. 2020 - 7 min.

Místa, kde člověk rád spočine. 10 atypických vyhlídek v krajině, kam pro vás přinesli nábytek na zádech
Grafický design

Místa, kde člověk rád spočine. 10 atypických vyhlídek v krajině, kam pro vás přinesli nábytek na zádech

Klára Rokosová - 27. 3. 2019 - 7 min.

Ocenění Red Dot Design má přece každý. Omyl! Ročně ho získá jen procento přihlášených. Kdo z ČR se jím pyšní?
Produktový design

Ocenění Red Dot Design má přece každý. Omyl! Ročně ho získá jen procento přihlášených. Kdo z ČR se jím pyšní?

Tomáš Čech - 24. 5. 2018 - 3 min.

jelínek
MYP 2024
botanická zahrada
SHOP Snoubení