Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Mistr republiky opustil ovál a pustil se do navrhování bot. Farmářky Vasky ctí region a obuvnickou tradici

Když si objednáte Vasky, do krabice s botami Vám přibalí mapu, na které si můžete vyznačit místa, která už jste procestovali a hlavně ta, která na vás teprve čekají. Vasky jsou totiž cestovatelský brand. Mají motivovat lidi k cestování, ať už do přírody, do města, po českých horách nebo do dalekých krajů.

Na webu je také umístěna mapa světa, kam zákazníci přidávají fotky, kam s vaskami vycestovali. „Chceme utvořit takovou komunitu vaskerů,“ říká Václav Staněk, zakladatel Vasek neboli Vaškových bot. Boty jsou pojmenovány právě po něm, tehdy osmnáctiletém studentovi gymnázia a původně nadějném atletovi a mistru republiky v běhu na osm set metrů, který musel kvůli nemoci opustit atletický ovál, a rozhodl se pokračovat v rodinné tradici.

Václav Staněk, zakladatel Vasky. Zdroj: Lucie UrbanVáclav Staněk, zakladatel Vasky. Zdroj: Lucie Urban

Využil nejen toho, že pochází z tradičního města českého obuvnictví, ale i toho, že jeho otec provozuje továrnu na pracovní obuv. Právě v jeho továrně ve vesnici Lhota nedaleko Zlína se už dva a půl roku vyrábějí i Vaškovy boty. „Naše kanceláře se nacházejí přímo v bývalém baťovském areálu, ve kterém je stále tradice obuvnictví cítit, říká Václav.

Vasky farmářky. Zdroj: Lucie UrbanVasky farmářky. Zdroj: Lucie Urban

Zlínská tradice, současný design

Proč se rozhodl dobýt svět právě s ručně šitými farmářkami? „Nemohl jsem najít boty na zimu, které by mi vyhovovaly nejen designově, ale také z hlediska praktičnosti,“ vysvětluje. Zároveň chtěl vyrábět boty, o kterých ví, z čeho jsou vyrobeny, a na které se může spolehnout, že se na cestách nerozpadnou. Rozhodl se tedy vsadit na vlastní intuici a navrhnout boty takové, jaké by nosili jeho přátelé i on sám.

Boty Vasky. Zdroj: Lucie UrbanBoty Vasky. Zdroj: Lucie Urban

„Inspirovali jsme se starými pracovními a bowlingovými botami a inovali jsme design pomocí jednoduchých prvků, abychom docílili mladistvějšího vzhledu,“ říká Václav. Základem jsou jednoduché linie, minimalistický vzhled, neokoukané barevné kombinace a především kvalitní materiál z regionálních zdrojů.

Růžové Vasky. Zdroj: Lucie UrbanRůžové Vasky. Zdroj: Lucie Urban

Svrchní část boty je vyrobena z hovězí kůže z otrokovické koželužny, zatímco materiál na podešve pochází ze Zlína. Koželužna nedávno ale zkrachovala, takže pro příští kolekci bot bude Vašek se svým týmem hledat nového dodavatele kůže, jak sám říká, možná se bude muset porozhlédnout v zahraničí.

Boty Vasky. Zdroj: Lucie UrbanBoty Vasky. Zdroj: Lucie Urban

„Sledujeme současné trendy, ale stejně se řídíme naším vlastním vkusem. Vizuál boty dáváme vždy dohromady společně, o skicu nového páru se většinou postarám já, pak to konzultuju s týmem, případně s kamarády. Náš designér vstupuje do procesu až v úplně poslední fázi, aby vytvořil finální šablonu,“ popisuje proces návrhu bot. Boty Vasky se vyrábějí takzvaným flexiblovým způsobem, bota není lepená a po celém obvodu boty prošitá.

Boty podle vlastního vkusu

První kolekci farmářek představil Vasky tým v zimě 2015. Zpočátku se prodávalo pouze několik párů měsíčně. Od doby, kdy jsme začali s Vasky, růst stále pokračuje a my děláme vše proto, aby neustal. Nově jsme otevřeli prodejnu v Praze, kde máme i část marketingového týmu. Letos jsme se soustředili převážne na tuzemsko, přestože máme i objednávky ze zahraničí. Příští rok bychom se rádi zaměřili na export za hranice,“ přibližuje další plány Václav.

Václav Staněk ve zlínské dílně. Zdroj: Lucie UrbanVáclav Staněk ve zlínské dílně. Zdroj: Lucie Urban

Boty jsou vyráběny většinou na zakázku. Na každém páru Vasek pracuje průměrně osm zkušených zlínských ševců, měsíčně ušijí na čtyři sta párů. Dříve to byly více ženy, které objednávaly, ale momentálně je to docela vyrovnané,“ dodává. Stálicí je klasický karamelový odstín, toto léto si ale zákazníci nejvíc oblíbili boty střihu Elegant. Na říjen připravuje tým novou kolekci, ve které využijí tradiční outdoorové materiály jako goretex.

Růžové farmářky. Zdroj: Lucie UrbanRůžové farmářky. Zdroj: Lucie Urban

Pro zákazníky, kteří si libují v jedinečných kouscích, funguje na webových stránkách konfigurátor, prostřednictvím kterého si mohou nadesignovat farmářky podle svého vkusu a navíc si do kůže mohou nechat vytisknout vlastní monogram. Pokud toužíte po zcela originálních farmářkách, obraťte se na Vaška, určitě Vám je pomůže navrhnout!

Další články