Místo těžby uhlí se tu bude v létě koupat. Největší umělé jezero v republice získá přívětivou podobu díky ateliéru A8000

Vizualizace od architektonického studia | Zdroj: a8000.cz Vizualizace od architektonického studia | Zdroj: a8000.cz

Vznikají v České republice ambiciozní projekty světové kvality? Na tuto otázku odpovídá urbanistický projekt jezera Medard od ateliéru A8000. Jak jeho následná realizace ovlivní lokalitu jezera a na co všechno se zde můžeme těšit?

Největší umělé jezero v České republice s rozlohou téměř pěti hektarů najdeme na Sokolovsku v bývalé lomové lokalitě Medard – Libík. Vzniklo však relativně nedávno, v roce 2016, napouštěním bývalého lomu na těžbu uhlí. Ohromný potenciál místa však zůstával dlouho nevyužit a obliba lokace dlouhodobě klesala. To vedlo Karlovarský kraj spolu s energetickou společností Sokolovská uhelná, v součinnosti se sesterskou společností SUAS GROUP, k vyhlášení soutěže o kompletní revitalizaci jezera a jeho okolí. Do soutěže se následně přihlásilo celkem 6 architektonických týmů.

Vítězem se nakonec stal architektonický ateliér A8000, který se zaměřuje na tvorbu územních plánů a rozvojových strategií měst a obcí. Na svém kontě má za svou třicetiletou praxi mnoho úspěšných projektů, zmínit můžeme například chytrou čtvrť Špitálka Brno nebo Cape Smokey v Kanadě. Studio připravilo tzv. plán 6 pilířů rozvoje lokality.

Vizualizace od architektonického studia | Zdroj: a8000.czVizualizace od architektonického studia | Zdroj: a8000.cz

Prvním pilířem je myšlenka, že příroda a volný břeh musí být k dispozici všem. Zůstane tak nezastavěný a přístupný. Ve hře je i debata o vyhlídkách na krajinu zachovaného přírodního rázu. Dalším bodem je nová městská čtvrť Město „Přístav“. Obyvatelům nabídne možnost bydlení na vodě, vznikne zde nový přístav, náměstí a molo. Architekti plánují, že právě tato část projektu se stane pomyslnou vlajkovou lodí a inspiruje k proměně dalších míst v oblasti. To by následně mělo vést k celkovému rozvoji Karlovarska.

Třetím pilířem je tzv. Dům „Ostrov“, pomyslný symbol znovuzrození lokality jezera a celé oblasti Sokolovska. Budova vyrůstající z vody začíná 16 metrů pod hladinou jezera a stane se centrem pro vědecké pracovníky, nabídne však i ubytování, bydlení a kanceláře.

Vizualizace budovy | Zdroj: a8000.czVizualizace budovy | Zdroj: a8000.cz

Dalším lákadlem na přísun obyvatel se stane Bydlení nad jezerem, které nabídne nové individuální byty s úchvatným výhledem na jezero a hřebeny hor v pozadí. Myslí se ale i na sportovce, a proto v programu šesti pilířů nechybí Sport a rekreace, který nezapomíná na možnost sportovních aktivit v oblasti. Na seznamu předpokládaných aktivit je zde například jachting.

Posledním pilířem je poté Smart lokalita, jejímž hlavním cílem je udržitelnost. Návrh počítá s fotovoltaickou elektrárnou, která vytvoří místo elektricky soběstačné a bude navíc dodávat energii do veřejné sítě. Přebytečnou energii bude poté akumulovat přečerpávací elektrárna, větrná elektrárna a agrovoltaika.

Bydlení má lidi nalákat svým unikátním výhledem. | Zdroj: a8000.czBydlení má lidi nalákat svým unikátním výhledem. | Zdroj: a8000.cz

První střípky projektu začnou být k vidění už během tří let, kompletní realizace se však odhaduje na 20 let. „Krásno, ale i funkce, ekonomika, ekologie a koncept smart green lokality, demografie a sociologie jsou klíčové pro zdárné budování kvality života území. Okolí jezera Medard je obrovskou příležitostí pro rozvoj celého Karlovarského kraje. Jiná zatopená jezera, jako například Milada v Ústeckém kraji, byla vždy řešena především pohledem krajinářské architektury a jako místo k rekreaci. Na tu samozřejmě myslíme také. Uvědomujeme si ale, že vyvážená kulturní krajina přináší nový život do lokality, který Sokolovsko potřebuje. Pro náš návrh byla klíčová především práce s daty a analýza toho, co je nejlepší z pohledu celkové transformace a investice. Jen tak se může místo rozvíjet skutečně zdravě a efektivně,“ vysvětluje architekt a zakladatel ateliéru A8000 Martin Krupauer. 

Související

Jde to i v malé obci. Líbeznice ukazují, jak pečovat o veřejný prostor a stavět kvalitní architekturu
Interiér a architektura

Jde to i v malé obci. Líbeznice ukazují, jak pečovat o veřejný prostor a stavět kvalitní architekturu

Nela Kuhnová - 12. 11. 2021 - 12 min.

Koupání bez chlóru a v pěkném prostředí. V Česku přibývají přírodní biotopy, které překvapí čistotou i provedením
Interiér a architektura

Koupání bez chlóru a v pěkném prostředí. V Česku přibývají přírodní biotopy, které překvapí čistotou i provedením

Tereza Bíbová - 22. 7. 2021 - 7 min.

Manželé zvelebují Rožnov pod Radhoštěm. Odkoupili chátrající altánek a vedle postavili působivou galerii
Interiér a architektura

Manželé zvelebují Rožnov pod Radhoštěm. Odkoupili chátrající altánek a vedle postavili působivou galerii

Nikol Galé - 18. 2. 2021 - 6 min.

Návrat prvorepublikového koupaliště. Liberecké studio Mjölk bude spravovat lesní bazén, který léta chátral a nyní ho čeká nová éra
Interiér a architektura

Návrat prvorepublikového koupaliště. Liberecké studio Mjölk bude spravovat lesní bazén, který léta chátral a nyní ho čeká nová éra

Tereza Bíbová - 3. 6. 2020 - 4 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024