Public Jukebox | Zdroj: Krištof Kintera Public Jukebox | Zdroj: Krištof Kintera

Místo pro meditaci nového věku. V polích u Sedlčan stojí Juke Box, který vám zahraje vaši oblíbenou píseň

Projekt Krištofa Kintery, Public Jukebox, se po dlouhém putování usadil v malebné krajině uprostřed lesů a luk v blízkosti vesničky zvané Hrachov. Od roku 2013 jste se mohli s projektem potkat po celém světě a konečně se vrátil k nám domů. Naleznete ho v sedlčanské přírodě, kde byl slavnostně představen 3. 10. 2020 v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu. Hledáte-li místo pro meditaci nebo toužíte-li po jedinečném zážitku, je Public Jukebox ideálním řešením. Kde přesně se nachází? To a mnoho dalšího se dozvíte v článku níže.

Bytelná socha umístěná na ocelovém piedestalu se šestimetrovým stožárem nabízející přes sto zvukových nahrávek, Public Jukebox, se vrátil do České republiky. Umělec Krištof Kintera ji poprvé představil veřejnosti v Bratislavě v roce 2013 a od té doby procestovala přední výstavy a festivaly od Belgie přes Švýcarsko, Nizozemí, Francii, Itálii až po Velkou Británii. Nově je nastálo umístěna na louce u lesa nedaleko středočeské vesnice Hrachov, kde bude sloužit jako prostředek k zastavení a meditaci, jako malebné poutní místo na zelené turistické značce. Krištof Kintera připravil pro sochu v krajině pestrou nabídku celkem sta nejrůznějších skladeb, písní a zvukových koláží, včetně mluveného slova.

Public Jukebox | Zdroj: Krištof KinteraPublic Jukebox | Zdroj: Krištof Kintera

Kintera původně uvažoval o tom, že by sochu Public Jukebox umístil do těžko přístupného rybářského městečka Siglufjörður na severu Islandu, kde kdysi žily tisíce lidí díky vodám bohatým na sledě. Z dříve prosperujícího letiště zůstala popraskaná betonová plocha prorůstající špičatou trávou a zbytky architektury vydané napospas přírodě divokého severského fjordu. „Nadchla mě představa, že by lidé museli projít skrze neznačené cesty přes louky a bažiny, pod vysokými skálami a následně by si sedli na břeh ke studeným vodám Norského moře a pustili si například Space Oddity,“ říká Kintera.

Krištof Kintera se svým projektem Public Jukebox | Zdroj: Krištof KinteraKrištof Kintera se svým projektem Public Jukebox | Zdroj: Krištof Kintera

Z umístění skulptury na Islandu nakonec sešlo, své stálé místo však Public Jukebox přeci jen našel. O pár tisíc kilometrů dále, na louce u lesa v sedlčanské krajině nedaleko středočeské vesničky Hrachov. „Najít pro Jukebox stálé místo v přírodě nám přišlo od počátku jeho vzniku jako nejlepší nápad. Public Jukebox už svojí podstatou jakéhosi koncentrátu kultury ostře kontrastuje s odlišnou povahou krajiny a přírody. Stoje na louce u lesa působí šaramantně nepatřičným dojmem. Umí být hlučný i naštvaný, stejně tak melancholický až mystický, dokáže přivolat déšť a bouřku, přibližuje Kintera.

Public Jukebox | Zdroj: Krištof KinteraPublic Jukebox | Zdroj: Krištof Kintera

Kde se Public Jukebox nachází?

Najdete ho na louce u lesa blízko vesničky Hrachov, která spadá pod území obce Svatý Jan v blízkosti Sedlčan. Cesta autem trvá z Prahy zhruba 50 minut. Auto zanechte na parkovišti Restaurace Zrůbek U Fárů. Poté již musíte cca 1,5 km pěšky po zelené turistické značce na polní cestu hned vpravo směr Hrachov.

Public Jukebox | Zdroj: Krištof KinteraPublic Jukebox | Zdroj: Krištof Kintera

Jak si Public Jukebox spustit?

Stačí si jen vybrat číslo jedné ze sta skladeb, zmáčknout tlačítko „play“ a poté se rozezní vybraná nahrávka. Playlist je opravdu bohatý – vybírat lze od severského speed metalu přes zrychlené spirituální mantry, zpomalené evergreeny, poezii, pozpátku přehrávané suity až po skladbu 4:33 od Johna Cage, kde stěžejní partii hraje právě ticho, které v případě Public Jukeboxu přenechává part okolní přírodě. Tato hudební nabídka zdárně narušuje ustálenou atmosféru rurálního prostoru a vyzývá diváka k aktivní spoluúčasti. Staví ho před široké dilema volby, jak ovlivnit atmosféru krajiny, a zároveň rozbíjí zažitou představu o soše ve veřejném prostoru.

Další články