Místo designové pýchy přišla skromnost. Výrobce oken Janošík vydává knihu, která vysvětluje principy i filozofii tvorby

Jakub Janošík | Zdroj: Archiv autora / Svůj atypický přístup přibližuje přední český výrobce oken ve své čerstvě vydané publikaci Princip okna. | Foto: Lucie Urban Jakub Janošík | Zdroj: Archiv autora / Svůj atypický přístup přibližuje přední český výrobce oken ve své čerstvě vydané publikaci Princip okna. | Foto: Lucie Urban

V rodinné firmě Janošík se na Valašsku vyrábí okna pod taktovkou už čtvrté generace. Před lety jsme psali o tom, jak radikálně proměnili svůj koncept produkce — vsadili na design a stereotypní eurookna vyměnili za ta designově pokornější, která zprostředkují maximální požitek z okolního prostředí a architektury. Loni jsme psali právě o tom, jak vztah oken s architekturou vnímají, a odrážela to i jejich instalace na posledním ročníku Designbloku. Letos zde prezentují opět svoji filozofii a přibližují ji v čerstvě vydané publikaci Princip okna.

Manifest krásy zdánlivé bezprostřednosti

Před lety začala firma postupně chápat, co vlastně vyrábí. Vymanili okna ze škatulky pouhého produktu vyráběného v sériích a začali řešit vazby, které svou produkcí mohou vytvářet a ovlivnit. Pochopili, že okna především něco zprostředkovávají – a že to je nejvznešenější poslání. Široká škála jimi nabízených produktů se tak před deseti lety celá proměnila. Místo designového zpyšnění se ale uskromnila na úroveň materiálové a tvarové purity a jak řekl Jakub Janošík, nejmladší z klanu, v našem loňském rozhovoru, až uhýbají pohledu. Přesto se jedná o produkty hodné obdivu. Díky tomu se ale od té doby firma Janošík okna – dveře až distancuje od většiny české produkce.

Čerstvě vydaná publikace Princip okna plyne ve stejné vizuální ladnosti jako portfolio firmy. | Foto: Lucie UrbanČerstvě vydaná publikace Princip okna plyne ve stejné vizuální ladnosti jako portfolio firmy. | Foto: Lucie Urban

Prvotní impulz k vytvoření publikace přišel s faktem, že jejich přístup není nikde zcela definován. „Před časem jsem seděl se zákazníky, kteří naši firmu roky znali. Ale až po dlouhé schůzce mi řekli, že až teď plně chápou, co děláme jinak. Jak k oknům přistupujeme. A co tento přístup přináší jim,“ vysvětluje Jakub, „tak mně přišlo dobrý si to nenechávat pro sebe a tyto informace, které jsem si za 14 let v oboru posbíral, předat dál.“ 

Designově pokorná, říkají

Ačkoliv ho tak nazývají, už na první pohled je jasné, že se nejedná o běžný katalog s výčtem produktů. Hned na začátku publikace Princip okna nás firma staví před ten jeden zásadní fakt. „Princip oken se v moderní architektuře změnil,“ udeřila první strana. „Už to nejsou jen otvory uprostřed stěny, ale celé stěny se stávají okny. Dobrá okna už nejsou jen o pěkných oknech, ale o tom, co ta okna zprostředkují. A jak silně. To má na domy zásadní vliv. Na estetiku, na funkčnost. Na žití v nich,“ dovysvětluje publikace.

Na více než 40 stranách nám firma Janošík servíruje principy jejich přístupu k produkci oken. Přesto však Jakub dodává, že se jedná o principy jakékoliv dobrého okna. „Publikace ukazuje, jaké detaily a momenty při řešení oken neopomenout, aby byl výsledek co nejlepší. Jak zdánlivě stejný výrobek může působit zcela jinak. A především, co to přinese,“ dodává. Strukturou textu má zároveň ambice fungovat jako obecný manuál, v tu samou chvíli je svým způsobem velmi poetická. O principech vypráví přísně, ale v textu nacházíme nemalou dávku ladnosti.

Obecné principy výroby a užití oken nenásilně doplňují fotografie produktů firmy Janošík. | Foto: Lucie UrbanObecné principy výroby a užití oken nenásilně doplňují fotografie produktů firmy Janošík. | Foto: Lucie Urban

Inspiraci si Jakub vzal ze svých vlastních zážitků. Z dojmů, které nabyl navštěvováním architektury. Přitom, jak popisuje na stránkách publikace, dlouho neuměl definovat to, co ho na prostorech tak fascinovalo, v čem tkvěla ona silná atmosféra. „Že byly silné, to nebylo těmi domy samotnými, ale tím, jak si svou architekturou hodně braly z okolí a dostávaly to dovnitř,“ popisuje své dojmy a zmiňuje Fallingwater od Franka Lloyda Wrighta, lázně ve Vals od Petera Zumthora nebo hotel Juvet v Norsku. „Samy byly i ty domy často docela nevýrazné nebo minimálně neegocentrické. A venku přírodu nepřehlušovaly. Věděly, co je tam silné. To se pak násobilo. A pak si uvědomíte, jak je okolí a propojení s ním zásadní. A jak zásadní vliv na to mají okna.“

Neruší krásu architektury

Díky uvedení na trh okna Rand, které bylo první vlaštovkou jejich nového přístupu, začali i hojně spolupracovat s architekty. „Architekti často říkají, že okna jsou hlavním estetickým problémem architektury. Požadavky na tepelně-izolační parametry v předchozích letech rostly. Okenní rámy tloustly. Řešila se technika a estetika zůstávala opomíjená. O eleganci nemluvě,“ vypráví publikace. Tak se jejich produkty objevují v realizacích studia Mjolk, ORA nebo i architekta Zdeňka Fránka, který se nakonec stal i autorem několika jejich produktů. Dále obsahuje jejich portfolio návrhy od designéra Maxima Velčovského nebo Kláry Šumové.

Okno Pirotesk, vystavováno na loňském ročníku Designbloku. | Zdroj: Archiv firmyOkno Pirotesk, vystavováno na loňském ročníku Designbloku. | Zdroj: Archiv firmy

Na instalace firmy Janošík z loňských ročníků Designbloku mohou zákazníci vzpomínat jako na velmi minimální činy, nesoucí ducha jejich produktů. Předloni byla jejich instalace bíle vymalovanou místností v čele s nápisem „Nejlepší okna nejsou vidět“ a loňský debut okna Pirotesk byl opět čistě vystavení nového, minimalistického produktu s průhledem na květinovou instalaci od ateliéru Plevel, se kterým na instalacích spolupracují dlouhodobě.

Letošní instalace. | Foto: Filip BeránekLetošní instalace. | Foto: Filip Beránek

Publikace Princip okna k dostání na letošním ročníku Designbloku. | Foto: Filip BeránekPublikace Princip okna k dostání na letošním ročníku Designbloku. | Foto: Filip Beránek

Letos se opět opírají o své přesvědčení a téma les dosazují do jeho vzorce. Vystavují pět tun dubových hranolů na výrobu oken, které se po výstavě vrací zpět do výroby. Protože surová krása materiálu je jeden z jejich hlavních pilířů, je tedy i jejich instalace s úctou psaným milostným dopisem jeho producentovi, lesům. V jimi postaveném lese v Klášteře Gabriel Loci v rámci letošního Desigbloku si budete moci od 5. do 9. října publikaci také pořídit. Podle jejich gusta psaný katalog, ze kterého pocítíte nemalou dávku vášně, si můžete objednat také online.

„Jen tak se dívat z okna“

Uzavírá vyprávění poslední strana publikace Princip okna.

Publikace Princip okna | Foto: Lucie UrbanPublikace Princip okna | Foto: Lucie Urban

Související

Místo designové pýchy přišla skromnost. Výrobce oken Janošík vydává knihu, která vysvětluje principy i filozofii tvorby
Produktový design

Místo designové pýchy přišla skromnost. Výrobce oken Janošík vydává knihu, která vysvětluje principy i filozofii tvorby

Lilia Gutiérrez - 5. 10. 2022

Myslím, že se s malebností a křehkostí v architektuře moc nepracuje. Okna Pitoresk to můžou změnit, říká Jakub Janošík
Interiér a architektura

Myslím, že se s malebností a křehkostí v architektuře moc nepracuje. Okna Pitoresk to můžou změnit, říká Jakub Janošík

Petra Boháčová - 7. 10. 2021

Okna Janošík z Valašska oslaví 100 let a nyní sází na design
Interiér a architektura

Okna Janošík z Valašska oslaví 100 let a nyní sází na design

Veronika Pařízková - 17. 5. 2018

lab jihočeský kraj
SHOP Snoubení
SHOP Kolekce 9/2023
fotograf