Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Miminka do dlaně odstartovala v Olomouci

Minulý týden po celém světě patřil Světovému týdnu respektu k porodu. V Olomouci se k této příležitosti konala řada akcí a projekt Miminka do dlaně zde začal svoji pouť po České republice.

Projekt Miminka do dlaně se na našich stránkách objevoval v souvislosti s vyhlášením soutěže Design pro nejmenší miminka. CZECHDESIGN.CZ je spolupořadatelem této akce. Posední týden v květnu se Miminka do dlaně přesunou do Prahy, kde proběhne i slavnostní předání cen vítězným designérům v soutěži Design pro nejmenší miminka.

Výstava fotografií „Miminka do dlaně“ zachycuje příběhy předčasně narozených miminek a vypráví příběhy, které prožily a napsaly samy maminky. Fotograf Doc. Mgr. Jindřich Štreit zachytil všední den na Gynekologicko-porodnické klinice VFN a 1. LF UK v Praze v Apolinářské ulici, při tzv. „klokánkování“, přikládání nahého miminka rodičům na hrudník, kůží na kůži. Fotografie vznikly v roce 2009. Z roku 2000 pocházejí fotografie, které doprovázejí knihu Otázky od MUDr. Lumíra Kantora. Citacím z knihy je věnována jedna část výstavy. Fotograf Zdeněk Málek zaznamenal čtyři příběhy předčasně narozených dětí, Jakoubka, Floriánka, Adámka a Amálky. Jejich osudy jsou rámovány fotografiemi v inkubátoru a příběhy psanými rodiči. Fotografie byly pořízeny v roce 2008 a 2009.

Dobré ráno z Brna ze dne 11. 5. bylo věnováno fotografovi Jindřichu Štreitovi, v rámci pořadu zde byla reportáž o projektu Miminka do dlaně. Po přetočeni do poloviny pořadu, je vstup Miminek do dlaně.

"Projektem Miminka do dlaně se snažíme přiblížit veřejnosti netradiční formou situaci, kdy se v rodině předčasně narodí dítě. Výstava má napomoci lidem si uvědomit, čím nedonošené děti a jejich rodiče prochází, a jak jim může jejich okolí a společnost pomoci," uvádí předsedkyně občanského sdružení Nedoklubko Lenka Novotná.

Výstava je určena i pro nastávající rodiče, kteří se obávají předčasného porodu. Mohou na ní získat informace a představu, co je s předčasným narozením dítětem čeká a co to přinese do života rodiny. "Problematiku nedonošených dětí chceme zviditelnit i proto, že se jedná o bezkonkurenčně největší dětskou pacientskou skupinu v Evropě i u nás. Zatímco incidence onkologicky nemocných dětí je podle evropské statistiky 1:25 000, nedonošených je 250 až 500 na 25.000 dětí," upozornila Lenka Novotná.

"Tato miminka, která se vejdou do dlaně, stráví dlouhou dobu v nemocnici. Bývá to obvykle tři měsíce i déle. Jejich maminky odcházejí domů s prázdnou náručí a oba rodiče projdou během hospitalizace dítěte složitým obdobím spojeným se stresem a obavami, ale i nadějí v dobrý konec," dodala L. Novotná.

Termíny výstavy Miminka do dlaně

  • Olomouc 11. 5. - 23. 5. Radnice, Horní náměstí č. p. 583, při příležitosti Týdne respektu k porodu
  • Praha 25. 5. - 6. 6. Novorozenecké oddělení s JIRP Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK, ul. Apolinářská, slavnostní předání ocenění 26. 5. v kapli sv. Kříže.
  • Brno 23. 6. - 31. 7. Fakultní nemocni Brno, porodnice na Obilním trhu 12
  • Brno 1. 8. - 25. 8. FN Brno, Dětská nemocnice, Černopolní 9
  • Žďár n. Sázavou 27. 8. – 20. 9. Regionální muzeum, Tvrz 8
  • Havlíčkův Brod 21. 9. - 16. 10. Dětské oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod
  • Vsetín 17. 10. - 30. 10. Kino Vatra, Dům kultury Vsetín, Svárov 1055
  • Karlovy Vary 2. 11. - 23. 12. Galerie Supermarket WC, Nám. Republiky 1

Sponzoři a partneři:
Plastia je generálním partnerem
Abbott je generálním partnerem
CZECHDESIGN.CZ je odborným partnerem projektu soutěže
Studio LR a Liběna Rochová je odborným garantem soutěže
Nakladatelství Portál je mediálním partnerem projektu soutěže
Adobe, Slovart a Redken jsou partnery projektu soutěže

Galerie