Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Tina Minorová, Štěpánka Koutná a Kateřina Zadáková; tři z vítězek soutěže Nescafé Azera Tina Minorová, Štěpánka Koutná a Kateřina Zadáková; tři z vítězek soutěže Nescafé Azera

Mezinárodnímu ročníku soutěže NESCAFÉ AZERA 2018 vévodí ženy. Představujeme pět nejlepších vítězek

Společnost Nestlé jde příkladem. Po úspěchu předešlého ročníku uspořádala společně s CZECHDESIGN další designérskou soutěž, ve které hledala nový potisk plechovky kávy Nescafé AZERA. Oproti minulému, česko-slovenskému ročníku se ale soutěž rozšířila i do Skandinávie. Z více než 300 návrhů se nejlépe umístilo 5 evropských autorek, které dohromady obdrží 6 tisíc euro a káva s jejich obalem se bude prodávat doma i za hranicemi.

Spojení městského života s pitím kávy měly vizuálně ztvárnit stovky nadaných designérů v soutěži s názvem Taste of the City. Nelehký úkol čekal na odbornou porotu tvořenou grafickým designerem a art directorem Pavlem Fuksou, v Norsku žijící ilustrátorkou Ievou Ozolou a zástupci firmy Nestlé a Czechdesignu. V jednokolové otevřené soutěži vybrali 18 jmen, z nichž vám představujeme ta nejlepší. 

Absolutní vítězové soutěže:
The Azera Square od Štěpánky Koutné a Tomáše Krčmáře

Štěpánka Koutná je česká designérka a kreativní ředitelka v designovém studiu Yellow Shapes. Největší inspirací pro její hravý koncept byl už samotný název soutěže Taste of the City.  Na návrhu ji nejvíce bavila hra s detaily, kterou ocenila i odborná porota. Zaujala také tím, že jako jediná včlenila logo Nescafe AZERY do designu, čímž z něj udělala výrazný vizuální element. Tomáš Krčmář se na designu podílel digitálními ilustracemi.

„Je to jediné dílo, které používá elementy značky jako regulérní součást designu, srovnáme-li ho s jinými návrhy, ve kterých jsou umístěny elementy pouze nahoře,“  prohlásil Pavel Fuksa. 

Více se dozvíte v rozhovoru se Štěpánkou Koutnou.

The Azera Square od Štěpánky Koutné a Tomáše Krčmář, zdroj: CzechdesignThe Azera Square od Štěpánky Koutné a Tomáše Krčmář, zdroj: Czechdesign

City od Kateřiny Zadákové,
Česká republika 

Grafička Kateřina Zadáková studuje multimédia v Praze. Zásadní inspirační zdroj spatřuje v panoramatických fotografiích města, a proto i její návrh připomíná večerní panorama. Při tvorbě grafiky a ilustrací se snaží o nalezení nejlepší barevné kombinace, kterou také ocenila porota. „Nějakým způsobem vytváří kontrastní paleta barev romantické prostředí a iluzi snového města,” prohlásili o jejím konceptu.

Více se dozvíte v rozhovoru s Kateřinou Zadákovou

Midnight City od Kateřiny Zadákové, zdroj: CzechdesignMidnight City od Kateřiny Zadákové, zdroj: Czechdesign

City Never Sleeps
od Tiny Minorové, Slovensko

Tina Minorová je ilustrátorka na volné noze, kterou můžete hledat pod značkou Tina Minor Illustration. Její návrh pulzujícího města nám připomíná, že všichni potřebujeme kávu, ať už jsme spíše noční sovy nebo ranní ptáčata. Svoji ilustraci se závisláky kávy namalovala akvarelovými barvami, do nichž vmíchala pár lžiček kávy. Porota nejvíce ocenila, že dokázala ztvárnit mladého městského člověka, se kterým se perfektně identifikuje cílová skupina.

Více se dočtete v rozhovoru s Tinou Minorovou.

City Never Sleeps od Tiny Minorové, zdroj: CzechdesignCity Never Sleeps od Tiny Minorové, zdroj: Czechdesign

The Best Part of the City
od Emiliy Voltti, Finsko

Emilia Voltti je studentka grafického designu ve Finsku, která také chvíli pobývala v České Republice. Její návrh zachycuje pohled ze střech v Bernu a mísí se ze vzpomínkami dalších evropských měst, které se autorka snaží přetvořit do barevných a hravých kreseb. Právě autenticita a příjemná atmosféra vycházející z jejího návrhu zaujala odbornou porotu. 

Více se dozvíte v rozhovoru s Emiliou Voltti.

The Best Part of the City od Emilia Voltti, zdroj: CzechdesignThe Best Part of the City od Emilia Voltti, zdroj: Czechdesign

Cafe Alley od Yvette Gustafsson, Švédsko 

Yvette Gustafsson je švédská ilustrátorka a  komiksová autorka. Její návrh je ovlivněný autorčinou oblibou posedávání v kavárnách, ze kterých pozoruje lidi na ulicích, kteří jdou do práce, venčí svého mazlíčka, nebo mají rande. Díváme se na ulici plnou života, lidí a pohybu. Právě odborná porota chválí na designu mladiství a moderní charakter městského života. „Je to velice funky, rychlé a živé,” řekli o konceptu Pavel Fuksa a Ieva Ozola.

Více informací v rozhovoru s Yvette Gustafsson.

Cafe Alley od Yvette Gustafsson, zdroj: CzechdesignCafe Alley od Yvette Gustafsson, zdroj: Czechdesign

Do dalších 18 vítězných návrhů patří práce autorů Přemysla Černého, Lenky Kollárové, Adriany Danekové, Louise Rosenkrans, Borbála Kiss, Lisy Apers, Anniky Leppaaho, Vilji Karhi, Anette Halvorsen, Jovany Pavic, Lindy Heggen, Josephine Skapare a Annelie  Carlstroem.

Galerie

Další články