Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Atletika hravě vznikla ve spolupráci s Českým atletickým svazem / Soňa Juríková | Zdroj: Soňa Juríková Atletika hravě vznikla ve spolupráci s Českým atletickým svazem / Soňa Juríková | Zdroj: Soňa Juríková

Metodika pro malé atlety od grafičky, co vymyslela emoji pro Čechy. Ilustrovaný manuál ukazuje, jak dělat výukové materiály pro mládež vkusně

Grafička a ilustrátorka Soňa Juríková vytvořila brožuru Atletika hravě, která je určena pro trenéry dětské atletiky. Vznikla ve spolupráci s Českým atletickým svazem a je aktualizací starší metodiky, která již nevyhovovala dnešním požadavkům, a proto ji bylo potřeba osvěžit.

Pro trénink dětí je velmi důležitá atraktivita cviků a her – brožurka obsahuje mnoho tipů a rad, jak udělat trénink dětem zábavný a jak je správně připravit na takzvanou „velkou atletiku“.  „Při navrhování pro mě byla důležitá přehlednost a čistota, ostatně jako u každé tiskoviny,“ popisuje autorka. 

Metodika je určena pro dospělé trenéry. Hlavním záměrem Soni Juríkové bylo, aby nepůsobila infantilně a moc dětsky, ale zároveň aby si stále zachovala dětské zaměření. 

Atletika hravě má přes 160 stránek. | Zdroj: Soňa JuríkováAtletika hravě má přes 160 stránek. | Zdroj: Soňa Juríková

Vznikla ve dvou verzích – jedna jako klasická měkká brožurka k nastudování tréninků a cviků, druhá jako jednotlivé pevnější listy do šanonu. Díky tomu si trenér může vybrat právě tu část, kterou zrovna při tréninku potřebuje.

Co všechno v ní najdete?

Celá metodika je rozdělena do čtyř kapitol. Ta první se věnuje osobnosti trenéra a jeho kompetencím. Najdete v ní také rady pro vedení tréninku, komunikaci a hravost cvičení.

Obsahuje rady pro vedení tréninku, správné provedení cviků, pořádání závodů, hry, atd. | Zdroj: Soňa JuríkováObsahuje rady pro vedení tréninku, správné provedení cviků, pořádání závodů, hry, atd. | Zdroj: Soňa Juríková

Ve druhé kapitole jsou popsány atletické dovednosti jako například běh, skok či hod a najdete v ní tipy, jak je vhodně zakomponovat do tréninků. Pro ještě lepší práci s metodikou je vše doplněno o názorné fotografie cviků a her, které podporují jednotlivé dovednosti.

Autorkou fotografií v brožurce je Soňa Maléterová. | Zdroj: Soňa JuríkováAutorkou fotografií v brožurce je Soňa Maléterová. | Zdroj: Soňa Juríková

Organizace závodu, příprava a názorné soutěže v konkrétních disciplínách, právě tohle najdete ve třetí části. Navíc jsou v ní i ilustrované diplomy, zavodní kartičky a medaile, které potěší každého malého atleta.

Ukázka ze 3. kapitoly metodiky, na které můžete vidět jeden z ilustrovaných diplomů. | Zdroj: Soňa JuríkováUkázka ze 3. kapitoly metodiky, na které můžete vidět jeden z ilustrovaných diplomů. | Zdroj: Soňa Juríková

Poslední kapitola se zaměřuje pouze na hry a zábavné soutěže. Její součástí jsou ilustrované šablony, pexeso a jiné hry, které mohou trenéři využívat při tréninku.

Proces tvorby ve spolupráci s Českým atletickým svazem 

„Pro mě to byla velmi zajímavá spolupráce a nová zkušenost, i když jsem pro sportovní akce či kluby již v minulosti pracovala. V grafickém návrhu i ilustracích jsem dostala volnou ruku, což mi samozřejmě usnadnilo práci, a po této stránce spolupráce probíhala hladce, říká autorka. 

„Zatím není možné si metodiku pořídit, slouží pouze pro oddílové trenéry Atletického svazu. Pokud by se v budoucnu dělal dotisk, tak je třeba možné, že se bude i prodávat,“ upřesňuje autorka. | Zdroj: Soňa Juríková„Zatím není možné si metodiku pořídit, slouží pouze pro oddílové trenéry Atletického svazu. Pokud by se v budoucnu dělal dotisk, tak je třeba možné, že se bude i prodávat,“ upřesňuje autorka. | Zdroj: Soňa Juríková

Ale jak to tak se sportovci bývá, vše vzniká za běhu a rychle. Občas se objevily nové podklady, se kterými jsem nepočítala, muselo se hodně předělávat, nestíhalo se, ale to k tomu zkrátka někdy patří. Pro autory to byl také velmi náročný a dlouhý projekt, který, si myslím, nakonec dopadl dobře,“ dodává.

Každá kapitola má svoji doplňující barevnost, takže se v ní snadno orientuje a působí hravě.Každá kapitola má svoji doplňující barevnost, takže se v ní snadno orientuje a působí hravě.

Velkou výhodou pro autorku bylo to, že metodiku i ilustrovala. Díky tomu mohla všechno jednoduše ladit s grafikou a rychle upravovat zrovna to, co bylo třeba. 

Metodika je tematicky dělena do čtyř kapitol a podkapitol. | Zdroj: Soňa Juríková Metodika je tematicky dělena do čtyř kapitol a podkapitol. | Zdroj: Soňa Juríková

„V každé zakázce se snažím svůj styl ilustrace trochu pozměnit - použít nové štětce, techniky. Nebaví mě se opakovat a ráda zkouším nové přístupy,“ přibližuje svou tvorbu Juríková.

Soňa Juríková

Ilustrátorka a grafická designérka z Prahy. Věnuje se tvorbě pro děti i dospělé, baví ji balanc mezi volnou ilustrací a striktní grafikou. Magisterské studium absolvovala na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě v ateliéru Typolab, nyní pokračuje s dalším studiem na pražské UMPRUM v Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace. 

Autorka grafické úpravy a ilustrací brožury Atletika hravě Soňa Juríková | Zdroj: Soňa JuríkováAutorka grafické úpravy a ilustrací brožury Atletika hravě Soňa Juríková | Zdroj: Soňa Juríková

Je autorkou CZEMOJI, emotikonů pro každého správného Čecha, které je možné si stáhnout a používat v mobilu. Za svou tvorbu získala řadu cen, její Slabikář získal 2. místo v Nejkrásnější české knize roku, Národní cenu za studentský design, za knihu Písmenková polívka speciální cenu poroty Belma Award 2020 a mnoho dalších. Aktuálně spolupracuje s nakladatelstvím Fraus na nové sérii učebnic a věnuje se volné tvorbě. 

Další články