Metodika pro malé atlety od grafičky, co vymyslela emoji pro Čechy. Ilustrovaný manuál ukazuje, jak dělat výukové materiály pro mládež vkusně

Atletika hravě vznikla ve spolupráci s Českým atletickým svazem / Soňa Juríková | Zdroj: Soňa Juríková Atletika hravě vznikla ve spolupráci s Českým atletickým svazem / Soňa Juríková | Zdroj: Soňa Juríková

Grafička a ilustrátorka Soňa Juríková vytvořila brožuru Atletika hravě, která je určena pro trenéry dětské atletiky. Vznikla ve spolupráci s Českým atletickým svazem a je aktualizací starší metodiky, která již nevyhovovala dnešním požadavkům, a proto ji bylo potřeba osvěžit.

Pro trénink dětí je velmi důležitá atraktivita cviků a her – brožurka obsahuje mnoho tipů a rad, jak udělat trénink dětem zábavný a jak je správně připravit na takzvanou „velkou atletiku“.  „Při navrhování pro mě byla důležitá přehlednost a čistota, ostatně jako u každé tiskoviny,“ popisuje autorka. 

Metodika je určena pro dospělé trenéry. Hlavním záměrem Soni Juríkové bylo, aby nepůsobila infantilně a moc dětsky, ale zároveň aby si stále zachovala dětské zaměření. 

Atletika hravě má přes 160 stránek. | Zdroj: Soňa JuríkováAtletika hravě má přes 160 stránek. | Zdroj: Soňa Juríková

Vznikla ve dvou verzích – jedna jako klasická měkká brožurka k nastudování tréninků a cviků, druhá jako jednotlivé pevnější listy do šanonu. Díky tomu si trenér může vybrat právě tu část, kterou zrovna při tréninku potřebuje.

Co všechno v ní najdete?

Celá metodika je rozdělena do čtyř kapitol. Ta první se věnuje osobnosti trenéra a jeho kompetencím. Najdete v ní také rady pro vedení tréninku, komunikaci a hravost cvičení.

Obsahuje rady pro vedení tréninku, správné provedení cviků, pořádání závodů, hry, atd. | Zdroj: Soňa JuríkováObsahuje rady pro vedení tréninku, správné provedení cviků, pořádání závodů, hry, atd. | Zdroj: Soňa Juríková

Ve druhé kapitole jsou popsány atletické dovednosti jako například běh, skok či hod a najdete v ní tipy, jak je vhodně zakomponovat do tréninků. Pro ještě lepší práci s metodikou je vše doplněno o názorné fotografie cviků a her, které podporují jednotlivé dovednosti.

Autorkou fotografií v brožurce je Soňa Maléterová. | Zdroj: Soňa JuríkováAutorkou fotografií v brožurce je Soňa Maléterová. | Zdroj: Soňa Juríková

Organizace závodu, příprava a názorné soutěže v konkrétních disciplínách, právě tohle najdete ve třetí části. Navíc jsou v ní i ilustrované diplomy, zavodní kartičky a medaile, které potěší každého malého atleta.

Ukázka ze 3. kapitoly metodiky, na které můžete vidět jeden z ilustrovaných diplomů. | Zdroj: Soňa JuríkováUkázka ze 3. kapitoly metodiky, na které můžete vidět jeden z ilustrovaných diplomů. | Zdroj: Soňa Juríková

Poslední kapitola se zaměřuje pouze na hry a zábavné soutěže. Její součástí jsou ilustrované šablony, pexeso a jiné hry, které mohou trenéři využívat při tréninku.

Proces tvorby ve spolupráci s Českým atletickým svazem 

„Pro mě to byla velmi zajímavá spolupráce a nová zkušenost, i když jsem pro sportovní akce či kluby již v minulosti pracovala. V grafickém návrhu i ilustracích jsem dostala volnou ruku, což mi samozřejmě usnadnilo práci, a po této stránce spolupráce probíhala hladce, říká autorka. 

„Zatím není možné si metodiku pořídit, slouží pouze pro oddílové trenéry Atletického svazu. Pokud by se v budoucnu dělal dotisk, tak je třeba možné, že se bude i prodávat,“ upřesňuje autorka. | Zdroj: Soňa Juríková„Zatím není možné si metodiku pořídit, slouží pouze pro oddílové trenéry Atletického svazu. Pokud by se v budoucnu dělal dotisk, tak je třeba možné, že se bude i prodávat,“ upřesňuje autorka. | Zdroj: Soňa Juríková

Ale jak to tak se sportovci bývá, vše vzniká za běhu a rychle. Občas se objevily nové podklady, se kterými jsem nepočítala, muselo se hodně předělávat, nestíhalo se, ale to k tomu zkrátka někdy patří. Pro autory to byl také velmi náročný a dlouhý projekt, který, si myslím, nakonec dopadl dobře,“ dodává.

Každá kapitola má svoji doplňující barevnost, takže se v ní snadno orientuje a působí hravě.Každá kapitola má svoji doplňující barevnost, takže se v ní snadno orientuje a působí hravě.

Velkou výhodou pro autorku bylo to, že metodiku i ilustrovala. Díky tomu mohla všechno jednoduše ladit s grafikou a rychle upravovat zrovna to, co bylo třeba. 

Metodika je tematicky dělena do čtyř kapitol a podkapitol. | Zdroj: Soňa Juríková Metodika je tematicky dělena do čtyř kapitol a podkapitol. | Zdroj: Soňa Juríková

„V každé zakázce se snažím svůj styl ilustrace trochu pozměnit - použít nové štětce, techniky. Nebaví mě se opakovat a ráda zkouším nové přístupy,“ přibližuje svou tvorbu Juríková.

Soňa Juríková

Ilustrátorka a grafická designérka z Prahy. Věnuje se tvorbě pro děti i dospělé, baví ji balanc mezi volnou ilustrací a striktní grafikou. Magisterské studium absolvovala na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě v ateliéru Typolab, nyní pokračuje s dalším studiem na pražské UMPRUM v Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace. 

Autorka grafické úpravy a ilustrací brožury Atletika hravě Soňa Juríková | Zdroj: Soňa JuríkováAutorka grafické úpravy a ilustrací brožury Atletika hravě Soňa Juríková | Zdroj: Soňa Juríková

Je autorkou CZEMOJI, emotikonů pro každého správného Čecha, které je možné si stáhnout a používat v mobilu. Za svou tvorbu získala řadu cen, její Slabikář získal 2. místo v Nejkrásnější české knize roku, Národní cenu za studentský design, za knihu Písmenková polívka speciální cenu poroty Belma Award 2020 a mnoho dalších. Aktuálně spolupracuje s nakladatelstvím Fraus na nové sérii učebnic a věnuje se volné tvorbě. 

Související

Souboj vyrovnaných sil. Ceny Czech Grand Design znají své letošní finalisty
Produktový design

Souboj vyrovnaných sil. Ceny Czech Grand Design znají své letošní finalisty

Redakce Czechdesign - 29. 2. 2024

Jak se dělá design. Elis Monsport ukázala svůj prosklený ateliér s výhledem na Holešovice
Produktový design

Jak se dělá design. Elis Monsport ukázala svůj prosklený ateliér s výhledem na Holešovice

Redakce Czechdesign - 28. 2. 2024

Obrazem: Co za nápady se urodilo v tomto semestru na FUD UJEP v Ústí?
Produktový design

Obrazem: Co za nápady se urodilo v tomto semestru na FUD UJEP v Ústí?

Redakce Czechdesign - 16. 2. 2024

Design a káva jedno jsou! Vybíráme lokální pražírny, které vás nadchnou obalem i chutí
Produktový design

Design a káva jedno jsou! Vybíráme lokální pražírny, které vás nadchnou obalem i chutí

Tereza Urban - 23. 2. 2024

Pouhá udržitelnost už nestačí. Ohromný veletrh textilu ve Frankfurtu si kladl nepříjemné otázky, ospravedlnil svoji existenci?
Produktový design

Pouhá udržitelnost už nestačí. Ohromný veletrh textilu ve Frankfurtu si kladl nepříjemné otázky, ospravedlnil svoji existenci?

Nikol Galé - 21. 2. 2024

Zachraňuje mizející řemeslo. Aneta  Gretzová šije na původních strojích boty na míru, které jsou dokonalé v každém detailu
Produktový design

Zachraňuje mizející řemeslo. Aneta Gretzová šije na původních strojích boty na míru, které jsou dokonalé v každém detailu

Magdaléna Sikorová - 19. 2. 2024

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024