Čteme očima, ale vjemy z knih a časopisů jsme schopni získat na více úrovních. Pracujeme s tématem a soudíme, jestli nás text intelektuálně obohacuje, ale nezapomínáme ani na vizuální uchvácení. Kombinace obou aspektů motivovala výběr graficky a obsahově výrazných českých časopisů a novin, kterým stojí za to věnovat pozornost.
ZAK
ZAK je vizuální zin o japonské kultuře a subkultuře. Na 56 stranách nabízí seznámení s Japonskem tak, jak ho neznáme, představuje současnou uměleckou tvorbu, zajímavé značky, produkty, ale také témata z gastronomie. O koncept a design zinu se postaralo studio Intrika ve spolupráci s autory Lukášem Holinkou a Václavem Stránským, kterým jde především o současnou progresivní scénu a autentickou podobu Japonska. ZAK je dostupný na vybraných místech zcela zdarma. Momentálně autoři dokončili jeho sedmé vydání, které by mělo být postupně distribuováno v průběhu května a června ve vybraných místech v Tokiu, Praze, Brně a Ostravě.
ZAK zine o japonské kultuře | Zdroj: www.zak-zine.cz
„Můj první kontakt s Japonskem byl, když jsme vydávali první český, čistě vizuální, grafický zin SOAP. Oslovil jsem několik významných japonských umělců k účasti. SOAP se pak dostal do rukou kreativního ředitele BEAMS – velmi významného japonského fashion/lifestyle/art/culture brandu. Ten mě poté oslovil k designu trička. Postupně vyšlo pod subbrandem BEAMS T přes 10 mých designů. V roce 2016 jsem na Praze 7 otevřel kamenný Japan Culture Art shop Schnirch s mini galerií Okena. Prezentoval jsem japonské produkty a limitované edice japonských umělců. Souběžně jsem založil online culture shop Konichiwa. A začal spoluvydávat ZAK,“ prozradil o vzniku ZAKu jeden ze spoluautorů Lukáš Holinka.
ZAK zine o japonské kultuře | Zdroj: www.zak-zine.cz
FOTO
Grafický minimalismus, kvalitní papír a inspirativní obsah o fotografii a fotografech, to je časopis FOTO. Unikátní čísla vychází čtyřikrát do roka, a to výhradně na papíře. „Digitální smog v revue FOTO nenajdete. Naši obrazovou stopu na planetě Zemi pečlivě editujeme. Nezahušťujeme,“ říká o své práci pro FOTO grafický ateliér MUSHROOM on the WALK, který se věnuje převážně knižnímu designu. V aktuálním čísle 39 se dozvíte o přístupech k dokumentární fotografii – filozoficky i pohledem na fotografie, ale hlavně v kontextu sociálního distancování. „Ovšem blízkost, ať ta fyzická, pomyslná či sociální, je jednou ze základních proměnných fotografické práce.“ Časopis se opírá o rozhovory se současníky, vyzdvihuje ikony fotografie i nadějné talenty, předkládá eseje a vytváří profily. Dominantní je láska k papíru a intence doopravdy vidět fotografii.
Aktuální číslo časopisu FOTO | Zdroj: FOTO
Ukázka grafického zpracování časopisu | Zdroj: FOTO
CEDIT
Odborný divadelní časopis s přesahem do různých témat vychází třikrát ročně. Vydavatelem je Centrum experimentálního divadla, pod které patří brněnská divadla Husa na Provázku, HaDivadlo a Terén – pole performativního umění. V obsahu posledního čísla, věnovaného artivismu, naleznete texty a rozhovory k problematice důvodů vstupu divadla do digitálního prostředí. Proč tam vstupujeme? „Abychom vykázali jako kulturní instituce činnost a zachovali si subvence? Nebo proto, že je to cesta, jak udržet nějakou formu společenského vztahu?“ O arti-direkci a grafický design se pravidelně stará Jan Brož, se čtvrtým číslem pomáhal Vladyslav Afanasiev. Jejich tvorba je vizuálně podněcující, graficky vrstvená a hravě poutavá. CEDIT pro čtenáře vychází zdarma a vyzvednout si jej můžete přímo v již zmíněných divadlech, po brněnských spřátelených podnicích anebo online.
Revue Prostor
Literární a kulturní časopis vychází jako pololetník. Texty pro tištěný Prostor a blog jsou psány formou esejů, povídek, básní a zařazeny bývají také úryvky z románů či dramatické texty českých autorů. Časopis úzce spolupracuje s univerzitním a kulturně společenským centrem Kampus Hybernská. Výsadou každého čísla je vždy jiné téma, hostující dramaturg i grafický design čísla. Společným znakem jednotlivých Prostorů je logo a vnitřní uspořádání obsahu rozdělené do tří kapitol, jinak nechává redakce kreativní prostor grafičce Hoai Le Thi, čerstvé absolventce grafického designu na UMPRUM. Ta zaujímá speciální postoj ke každému číslu, od přebalu po typografii. Tématem aktuální 114 jsou Únikovky – eskapistické hry, které jsou přetransformovány do reality posledního pandemického dění.
Obálka aktuálního čísla revue Prostor | Zdroj: FB Prostor
A2
Kulturní čtrnáctideník je nezávislým kritickým médiem, které reflektuje kulturu v co nejširším pojetí, tedy včetně společenského dění a politiky. Multikontextuální obsah napříč kvalitním živým uměním, aktuální světovou tvorbou a společenskými fenomény je hlavním bodem zájmu redakce. Médium vychází v novinovém formátu s barevnou titulní stránkou a černobílým obsahem. Design připravilo studio Parallel Practice feat. Mütanta a Frantisek Štorm je autorem písma Andulka, kterým je tištěná Ádvojka vysázena. Tématem čtvrtého čísla roku 2021 je Dekolonizace a literatura. Přečtěte si provokativní až ironizující stať Jak psát o Africe keňského spisovatele Binyavanga Wainaina či recenzi čísla reflektující domácí prostředí v televizní minisérii o Boženě Němcové.
Aktuální číslo Ádvojky | Zdroj: FB A2
Ukázka vnitřního obsahu | Zdroj: web A2
Tvar
Obtýdeník živé literatury obsahuje recenze, rozhovory i úryvky z právě vycházejících knih. V současné době je nejčastěji a nejdéle vycházejícím literárním časopisem v České republice, existuje nepřetržitě od roku 1990. Tvar také uděluje literární cenu Tvárnice. Obtýdeník vychází v novinovém formátu. Obsah je černobílý, obálka barevná a na pohled upoutá i speciální font. O design Tvaru se stará grafička Barbora Klimszová, která byla v minulosti oceněna Unií grafického designu v soutěži Nejkrásnější české knihy. Tématem prvního čísla roku 2021 je Mladá krev, kde redaktoři řeší, o čem a jak se píše v nejmladší generaci české prózy. To vás navodí do atmosféry poezie kritického myšlení generace Y a Z – tedy do dominujícího proudu. V prodeji je již desáté číslo tohoto roku.
Obálka posledního Tvaru | Zdroj: web Tvaru
Svoji pozornost můžete obrátit i na další časopisy. Pro děti určený a povedený v obou kritériích je časopis Raketa. Architekturou se zabývá ERA21 a INTRO. Art & Antiques je měsíčník o umění, který prošel povedenou změnou grafického designu. Pokud máte rádi literaturu, ale vyhovuje vám spíš formát časopisu než novin, sáhněne po měsíčníku Host. Jeho tradice jde až do roku 1985 a nedávno také prošel změnou designu. Do oka nám padl i Standart Magazín, profláknutý hlavně v komunitě výběrové kávy, obsahově světový a graficky oceněný. Začínal v československé verzi a již se rozrostl o dalších 5 jazykových zpracování.