Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Maxim Velčovský provokuje porcelánem a nebojí se kritizovat

Maxima Velčovského nemusíme dlouze představovat. Je zkrátka nepřehlédnutelný, a to nemluvíme pouze o jeho vlasech, ale i jeho tvorbě nebo historkách z taxíků, které tak rád postuje na sociální sítě. Pokud vám doma schází kousek designu od Maxima, máme pro vás pár tipů na ikonické kousky, které mají hravost a vtip.

Maxim Velčovský se narodil roku 1976 do umělecké rodiny akademického malíře Josefa Velčovského. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a UMPRUM v Praze v Ateliéru keramiky a porcelánu, který v současné době vede.

Po absolvování studií založil v roce 2002 spolu s Jakubem Berdychem designové studio Qubus, o pět let později získal cenu designéra roku Czech Grand Design, a od roku 2011 působí jako art director ve firmě Lasvit.

Memento Mori na Designbloku 2016, design: Maxim Velčovský, zdroj: LasvitMemento Mori na Designbloku 2016, design: Maxim Velčovský, zdroj: Lasvit

Jeho práce můžete najít v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, Victoria & Albert Museu v Londýně, Neue Sammlung v Mnichově nebo Design Museu v Lausanne.

Prvním počinem v kolekci bytových doplňků byla mísa ve tvaru České republiky, kterou najdete i u nás na shopu - zkrátka vkusná a estetická alternativa ke kýčovitým suvenýrům. Můžete si vybrat, zda je vašemu srdci bližší klasická varianta nebo menší s cibulovým vzorem, která odkazuje na historii českého cibuláku.

Porcelánová republika, design: Maxim Velčovský, foto: Tomáš DittrichPorcelánová republika, design: Maxim Velčovský, foto: Tomáš Dittrich

Do své tvorby přináší hravost a vtip. Určitě znáte jeho ikonické porcelánové holinky, kdy vesnickou obuv povýšil na stylovou vázu s názvem Waterproof.

Váza Waterproof, design: Maxim Velčovský, zdroj: MG BrnoVáza Waterproof, design: Maxim Velčovský, zdroj: MG Brno

Rozbitný kelímek z našeho shopu poukazuje na dnešní fastfoodovou generaci, která po sobě nic nezanechá, protože je vše na jedno použití. Při návrhu kelímku zároveň vyzdvihl i opomíjený design.

Rozbitná sklenička, design: Maxim Velčovský, foto: Tomáš DittrichRozbitná sklenička, design: Maxim Velčovský, foto: Tomáš Dittrich

Vtip v sobě skrývá i sklenička na víno Sommelier, skleněný kelímek na nožičce je přece geniálně všední, přitom ale originální a výjimečný.

Sklenička na víno Sommelier, design: Maxim Velčovský, foto: Tomáš DittrichSklenička na víno Sommelier, design: Maxim Velčovský, foto: Tomáš Dittrich

Zdánlivě obyčejné věci promítá do své tvorby často a to vždy s notnou dávkou humoru - důkazem toho jsou například porcelánové tácky ve tvaru těch papírových, na které se servírují párky. U nás na shopu najdete dvě varianty, cibulákovou a s čárovým kódem.

Tácek na párek, design: Maxim Velčovský, foto: Tomáš DittrichTácek na párek, design: Maxim Velčovský, foto: Tomáš Dittrich

Totéž platí i pro porcelánový kelímek či vázu Cola cup ve tvaru nejprodávanějšího nápoje na světě, Coca Coly. Narozdíl od ní je však bez umělých barviv a sladidel.

Cola Cup, design: Maxim Velčovský, foto: Tomáš DittrichCola Cup, design: Maxim Velčovský, foto: Tomáš Dittrich

Jeho tvorba je občas i kontroverzní, důkazem toho je například ergonomický laminátový krucifix Home Cross nebo svícny ve tvaru dětské hlavy.

Home Cross, design: Maxim Velčovský, zdroj: MG BrnoHome Cross, design: Maxim Velčovský, zdroj: MG Brno

Svícny, design: Maxim Velčovský, zdroj: DesignbuySvícny, design: Maxim Velčovský, zdroj: Designbuy

Ikonické práce z jeho tvorby jste si mohli prohlédnout na jeho výstavě v Moravské galerii v Brně Vše za 39, kterou uspořádal ke svým 39. narozeninám.

Vybrané produkty najdete rovněž na našem shopu.

Další články